سه شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۱۹

عکس/آرامگاه «خالد نبی»

تصور هر انسانی از آرامش متفاوت است و نحوه به دست آوردن آن نیز می‌تواند برای هر فردی جنبه شخصی داشته باشد. یکی از مکانهایی که به جرات چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند و شکوه، عظمت و زیبایی لایتناهی خلقت پروردگار را برای مخلوق خود به اثبات می‌رساند، بی‌شک آرامگاه حضرت خالد نبی است. خالد نبی در فاصله ۹۰ کیلومتری شمال شهرستان گنبد کاووس در استان گلستان و در یک منطقه کوهستانی و بر فراز قله کوه " گوگجه داغ" واقع شده‌ است.
۰
مردم‌نيوز: این آرامگاه در بلندترین قسمت قله کوه بنا شده، به گونه ای که وقتی به شمال نگاه کنید کوه‌های کشور ترکمنستان و منطقه مرزی کاملا قابل رویت است.
خالدبن سنان که نزد هموطنان ترکمن با عنوان «خالد نبی» مشهور است، متولد سرزمین عدن در یمن بوده‌ و بر اساس روایت‌ها، ایشان یکی از چهار پیامبری است که در حد فاصل دوره‌ی حضرت عیسی و پیامبر اسلام زندگی می‌کرده است. در زمان ظهور خالد نبی و عزیمت  ایشان به این مکان، برای فرار از دست دشمنانش، ساسانیان بر ایران حکومت می‌کرده‌اند.
در ماه‌های فروردین و اردیبهشت با روییدن علف‌ها و سبز شدن محیط، زیبایی این مکان به اوج خود میرسد، به گونه‌ای که تا چشم کار می‌کند فرشی سبز و مخملی روی تپه‌ها و دشتهای این منطقه پراکنده شده است.
یکی دیگر از جاذبه‌های «خالد نبی»، قبرستان عجیب و مرموزی است که در قسمت شرقی بقعه خالد نبی بر روی تپه هایی واقع شده که ارتفاع آن به مراتب کمتر از محل مرقد خالد نبی است. سرنوشت این قبرستان که از تعداد بسیار زیادی سنگ به صورت دست ساز و عمودی تشکیل شده است همچنان به علت نبود تحقیقات علمی مدون و دقیق در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. به همین دلیل هرگونه اظهار نظر در این خصوص مستلزم انجام یک برنامه علمی و روشمند نظیر کاوش باستان‌شناسی است. محوطه خالد نبی که در مورخه ۱۳۹۵/۰۸/۱۲ با عنوان محوطه باستان شناختی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید، این روزها و در آغاز سال ۱۳۹۹ به علت شیوع ویروس کرونا درهای خود را به روی تمامی گردشگران بسته و ورود به آن تا اطلاع ثانوی ممنوع است.
کد مطلب: 142403
برچسب ها: خالد نبی آرامگاه
مرجع : ایسنا
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای