چهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۳

قرعه اخراج به نام وزیر امنیت ملی آمریکا افتاد

جابه‌جایی در دولت ترامپ همچنان ادامه دارد. این بار قرعه به نام کریستین نیلسن، وزیر امنیت ملی افتاد. گفته می‌شود که ترامپ و نیلسن بر سر سیاست مهاجرتی اتفاق نظر نداشتند.
۰
قرعه اخراج به نام وزیر امنیت ملی آمریکا افتاد
مردم‌نيوز: دونالد ترامپ، روز یکشنبه ۱۸ فروردین (هفتم آوریل) با انتشار یک پست توییتری خبر از جابه‌جایی جدید در کادر پرسنلی دولت خود داد. به‌این ترتیب، کریستین نیلسن، وزیر امنیت ملی دولت آمریکا نیز از سمت خود کناره‌گیری کرده است.
 
وظیفه وزارت امنیت ملی را از این پس به طور موقت کوین مک‌الینان برعهده خواهد گرفت.
 
به گزارش یورونیوز، مک‌الینان سرپرستی اداره مرزی و گمرکی آمریکا را برعهده داشت.
 
نیلسن در استعفانامه اش خدمت در این پست را "بزرگترین افتخار زندگی اش" توصیف کرد اما دلیلی برای رفتن ارائه نکرد. او فقط نوشت که اکنون وقت مناسبی برای ترک این پست است.
 
نیلسن از دسامبر سال ۲۰۱۷ وزیر امنیت ملی بود اما به دلیل دفاع جانانه از بعضی از سیاست های مرزی ترامپ با انتقادهای شدیدی مواجه شده بود. وزارتخانه تحت نظر او مسئول اجرای پیشنهاد ساخت دیوار در مرز مکزیک و جدایی خانواده های مهاجران در مرز بود.
 
الیزابت وارن، سناتور دموکرات و کاندیدای نمایندگی این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری، در واکنش به استعفای کیرستن نیلسن در توئیتر خود نوشت: «عملکرد نیلسن در جدا کردن خانواده‌های بی‌گناه از همدیگه تا آخر عمر همراهشه. او باید شرمسار باشه از نقشی که در این کار داشت. او فاقد صلاحیت بود.»
 
ماه پیش زمانی که نیلسن مشغول صرف غذا در یک رستوران مکزیکی در واشنگتن بود معترضان او را هو کردند. اما او با رد اعتراضات در توییتی نوشت که برای ترمیم "نظام معیوب مهاجرتی بی امان تلاش خواهد کرد."
 
به نوشته بی بی سی، گفته می شود روابط او با ترامپ اخیرا دچار دست انداز بوده است، هرچند در انظار عمومی وفاداری کاملی به دولت ترامپ نشان می داد.
 
ترامپ افزایش شمار کسانی که از طریق مرز مکزیک وارد آمریکا می‌شوند را دلیلی بر ناپیگیر بودن سیاست‌های کریستین نیلسن دانسته و همین موضوع باعث کناره‌گیری وزیر امنیت ملی آمریکا شده است.
 
به گزارش رادیو فردا، در گذشته ترامپ هشدار داده بود که کریستین نیلسن را اخراج خواهد کرد و نیلسن نیز در مواردی گفته بود ممکن است از مقام خود کناره‌گیری کند.
 
وزارت امنیت ملی (امنیت داخلی) ایالات متحده، در واکنش به حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ شکل گرفت. این وزارتخانه، از جمله امور مربوط به امنیت و محافظت از مرزها، گمرک، گارد ساحلی و مدیریت امور اضطراری را برعهده دارد.
 
به گزارش دویچه وله، دموکرات‌ها نگران آن هستند که این جابه‌جایی در وزارت امنیت آمریکا، منجر به تشدید سیاست‌های مهاجرتی ترامپ گردد. چاک شومر، رهبر فراکسیون دموکرات‌ها در سنای آمریکا درباره جابه‌جایی در وزارت امنیت ملی گفته است: «هرگاه رادیکال‌ترین مواضع از نظر دولت ترامپ به اندازه کافی رادیکال نباشد، آنگاه باید گفت که دولت همه پیوندهای خود را با جامعه آمریکا از دست داده است.»
 
خبرگزاری آلمان با انتشار گزارشی درباره کناره‌گیری کرستین نیلسن، به جابه‌جایی‌های گسترده در کادر پرسنلی دولت ترامپ پرداخته است.
 
بر اساس این گزارش، از نخستین روزهای شروع زمامداری ترامپ تا روز هفتم آوریل سال جاری که مصادف با کناره‌گیری وزیر امنیت ملی بود، کاخ سفید و دولت ترامپ شاهد جابه‌جایی‌های گسترده‌ای بوده است.
 
نخستین جابه‌جایی روز ۳۰ ژانویه سال ۲۰۱۷ صورت گرفت. سالی ییتس، دادستان کل آمریکا توسط ترامپ برکنار شد. پس از آن نوبت به مایکل فلین، مشاور امنیت ملی ترامپ رسید. در ماه مه سال ۲۰۱۷، ترامپ جیمز کومی، رئیس اف‌بی‌آی را برکنار کرد.
 
این روند بدون وقفه تا کناره‌گیری جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا ادامه یافت. کناره‌گیری کرستین نیلسون آخرین نمونه آن است.
 
کد مطلب: 101557
مرجع : جام نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای