دوشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۰

عقب‌نشینی دیوان بین المللی کیفری از تحقیق درباره جنایات آمریکایی ها

قضات دیوان بین المللی کیفری درخواست دادستان این دیوان برای آغاز تحقیق در مورد احتمال وقوع «جنایت جنگی» در جریان درگیری های افغانستان را رد کردند.
۰
عقب‌نشینی دیوان بین المللی کیفری از تحقیق درباره جنایات آمریکایی ها
مردم‌نيوز: قضات دیوان بین المللی کیفری در لاهه درخواست آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی در افغانستان را رد کرده‌اند.
 
در یک بیانیه منتشرشده از سوی این دیوان آمده است: "قضات دادگاه تصمیم گرفتند که انجام تحقیقات درباره اتهامات جنایات جنگی در افغانستان درحال حاضر نمی‌تواند به سود تامین عدالت باشد."
 
هفته پیش آمریکا روادید فاتو بنسودا، دادستان دیوان بین المللی کیفری را به خاطر تحقیقاتش درباره جنایات نظامیان آمریکایی در افغانستان لغو کرد.
 
پیش از آن مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، تاکید کرده بود که واشینگتن به کارمندان دادگاه و قضاتی که درصدد رسیدگی قضایی به اتهامات آمریکایی‌ها هستند، روادید نخواهد داد.
 
مجموع این تحولات قضات دیوان کیفری بین المللی را به این نتیجه رساند که «در حال حاضر شرایط برای انجام تحقیقاتی در افغانستان که به نفع عدالت باشد، مهیا نیست».
 
خانم بنسودا اواخر سال ۲۰۱۷ از قضات دیوان بین المللی درخواست کرد به او اجازه دهند تا اتهامات جنایات جنگی علیه طالبان، نیروهای دولت افغانستان و نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان از جمله نظامیان آمریکایی را مورد تحقیق قرار دهد.
 
فاتو بنسودا در آن زمان گفت بررسی مقدماتی دفتر او نشان داده که معیار و شرایط لازم برای انجام تحقیقات درباره جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در افغانستان فراهم است.
 
آمریکا هیچگاه عضو دیوان بین المللی کیفری نشد و صلاحیت این دیوان برای انجام تحقیق در مورد شهروندان آمریکایی را به این دلیل که "حاکمیت ملی آمریکا" را تهدید می‌کند، به رسمیت نمی‌شناسد.
 
قضات دیوان بین المللی اعلام کردند "با آنکه شرایط لازم چون صلاحیت قضایی و مدارک مرتبط فراهم است اما در وضعیت کنونی افغانستان انجام تحقیقات و پیگرد قانونی با محدودیت شدید روبرو است."
 
آنها همچنین گفته‌اند از زمان آغاز بازرسی‌های مقدماتی در سال ۲۰۰۶، وضعیت سیاسی در افغانستان تغییر کرده است و "همکاری سیاسی" با دیوان بین المللی بسیار محدود شده است.
 
قضات همچنین گفته‌اند که بودجه دیوان محدود است و باید منابع خود را "روی فعالیت‌های متمرکز کند که شانس موفقیت بیشتری" دارد.
 
کاخ سفید روز جمعه ۲۳ فروردین تصمیم دیوان کیفری بین المللی برای عدم آغاز تحقیقات پیرامون اتهام جنایت جنگی در افغاستان را ستود و آن را یک «پیروزی بزرگ» خواند.
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، طی بیانیه ای به دیوان کیفری هشدار داد که «هر گونه تلاشی برای تعقیب قضایی افراد آمریکایی، اسرائیلی یا متحدان آن با واکنشی سریع و محکم مواجه خواهد شد».
 
۱۲۳ کشور از جمله تمام کشورهای اتحادیه اروپا اعضای دیوان کیفری بین المللی است.
 
دیوان کیفری بین المللی در سال ۲۰۰۲ با هدف کمک به استقرار و حفظ صلح و امنیت در جهان کار خود را در شهر لاهه آغاز کرد.
 
دادستان دیوان کیفری لاهه در سال ۲۰۰۷ بررسی‌های ابتدایی خود را درباره وضعیت افغانستان آغاز کرد و تاکنون بیش از ۱۱۲ موردی که احتمالا به ارتکاب جنایات سنگینی که در اساسنامه رم آمده ربط دارند، به این نهاد بین المللی رسیده است.
 
افغانستان در ۱ می ۲۰۰۳ عضویت دادگاه لاهه را دریافت کرد و این دادگاه صلاحیت رسیدگی به جنایاتی که پیش از آن در افغانستان رخ داده را ندارد.
 
 
کد مطلب: 101971
مرجع : جام نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای