چهارشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۵۲

جنگ، کمپین فشار حداکثری، مذاکره

روابط ایران و آمریکا طی چهل سال گذشته فراز و فرودهای بسیاری داشته و دارد اما در دوران دونالد ترامپ، سناریوهای متعدد و پیچیده ای را می توان برای دو کشور متصور بود.
۰
جنگ، کمپین فشار حداکثری، مذاکره
مردم‌نيوز:اخیرا سی ان ان در گزارشی نوشت: دونالد ترامپ در هفته گذشته از دست مشاور امنیت ملی خودش، جان بولتون و دیگران که آشکارا درباره گزینه نظامی در ونزوئلا تبلیغ می‌کردند، کلافه شده و به دوستانش گفته که اگر کار دست بولتون بود الان در چند جای جهان در حال جنگ بودیم! این سخنان به نوعی حاکی از تندروی‌های مشاوران وی در کاخ سفید است که همواره بر طبل جنگ با هر کشور مخالف با سیاست آمریکا، می‌کوبند. حضور جنگ‌طلب‌هایی که همواره جنگ و خشونت را تنها گزینه می‌دانند در حالی که ویرانه‌های جنگ عراق و افغانستان که میراث گذشتگان آنها یعنی جرج دبلیو بوش است، همچنان پابرجاست.

بولتون یکی از اعضای 4 نفره‌ای است که «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه کشورمان، از آنها با عنوان «تیم ب» نام برد. وی طی سال‌های اخیر در کاخ سفید با مواضع خصمانه و ضدایرانی‌اش سعی کرده روابط دو کشور را بیش از پیش به سمت تیرگی ببرد.

اما حتی این تندروی‌های بولتون نیز دیگر به جایی رسیده که ترامپ را کلافه کرده است. بولتون در اظهار نظر جدیدی گفت: «ایالات متحده یک نیروی تهاجمی برای خاورمیانه و به منظور ارسال پیام واضح به ایران اعزام کرده است که هر گونه حمله به منافع ایالات متحده و یا متحدانش را با «نیروی ضربتی» مواجه خواهد کرد.» اما وی این تهدید را، هشدار به تهران عنوان کرد و افزود: «نمی‌خواهیم با ایران بجنگیم.» اظهاراتی که به نوعی حاکی از سیاست یک بام و دو هوای دولت ترامپ و مشاورین جنگ‌طلبی چون بولتون است.

سخنان بولتون در مورد تهدیدات نظامی سر وصدای دموکرات‌ها را نیز در آورد تا جایی که «وندی شرمن»، نماینده ارشد آمریکا در دوران مذاکرات هسته‌ای، در صفحه شخصی توییتر خود در واکنش به بیانیه هشدار نظامی به ایران که جان بولتون منتشر کرد، نوشت: «واقعا بولتون ما را به جنگ با ونزوئلا و ایران می‌برد؟ هیچ جنگی نبوده که بولتون از آن حمایت نکرده باشد. ترامپ کجاست که جلوی او را بگیرد؟»

بیانیه هشدار نظامی جان بولتون به ایران به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ نشان می‌دهد در دولت ترامپ، افرادی هستند که همواره در راستای تحقق شعار اول آمریکا، دست به هر کاری می‌زنند  و به‌صورت جدی درصدد هستند آتش جنگ را در کشورهای مخالف با سیاست‌ها و منافع آمریکا برافروزند تا به هدف خود یعنی تغییر رژیم در هیات حاکمه کشورها دست پیدا کنند. در حالی که ترامپ در کمپین انتخاباتی خود اعلام کرد در پی جنگ با هیچ کشوری نیست اما همچنان افراد زیادی سناریوی جنگ با ایران را در ذهن خود دارند و گهگاهی آن را بیان و رسانه‌ای  می‌کنند. در نتیجه شاید ترامپ باید در تیم مشاوران خود تجدیدنظر کند چراکه به گفته خود او نباید برای پیروزی در انتخابات دست به جنگ با ایران زد. همان توییت کنایه واری که ترامپ خطاب به اوباما نوشت: «اوباما برای پیروزی در انتخابات ممکن است به جنگ با ایران روی آورد.» حال این تاکتیک از سوی دولت او در حال دنبال شدن است و لازم است به مواضع قبلی خود نیز نگاهی بیندازد به ویژه در قبال اوباما و دموکرات‌ها.

در کنار این جنگ طلب‌ها نیز سیاستمدارانی چون ترامپ و پمپئو در مواضع خود بیان داشتند در پی جنگ نیستند بلکه در پی فشار حداکثری به کشورهای مخالف سیاست‌ها و منافع خود از جمله ایران هستند تا این کشورها رفتار خود را تغییر دهند. این گروه سعی دارند با وارد کردن اتهاماتی به ایران به ویژه دخالت در سایر کشورها بر مواضع و رفتارهای  خصمانه خود مهر تایید بزنند و یا اینکه بخواهند افکار عمومی داخل آمریکا و جهان را از اقدامات خود منحرف کنند. چراکه سیاستمداران آمریکایی هر زمان بخواهند افکار عمومی را منحرف کنند از ایران یاد می‌کنند در حالی که این حربه قدیمی شده است.

بنابراین کمپین فشار حداکثری علیه ایران دومین سناریویی است که در رفتار و گفتارهای سیاستمداران آمریکایی نمود پیدا کرد. ترامپ با خروج از برجام به این کمپین، شدت بیشتری بخشیده و طی یک سال گذشته از همه توان و ابزارها در تحریم و منزوی کردن ایران استفاده کرده است. وی گاهی از مذاکره، گاهی از تحریم و گاهی در جهت تخریب روابط ایران با همسایگانش عمل کرده است که تاکنون نتوانسته به همه اهداف خود که همان تغییر رفتار ایران است، دست یابد. هرچند طی یک سال گذشته فشارهای اقتصادی بسیاری بر مردم ایران وارد شد اما به گفته سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه، ایرانی‌ها زیستن در شرایط سخت را آموخته اند.

هر چند فشارهای بسیاری به ایران وارد شد و می‌شود اما ایران ترجیح می‌دهد مانند برخی کشورهای عربی منطقه، غلام حلقه به گوش آمریکا نباشد! کشورهایی چون عربستان و امارات که با ثروت‌های بادآورده نفتی خود و حمایت آمریکا تاکنون توانسته‌اند موجویت ارضی و ملی خود را حفظ کنند. حمایتی که باید بابت آن پول بپردازند و ترامپ نیز هر روز نرخ خود را بابت این حمایت افزایش می‌دهد  و با حربه ایران هراسی میان برخی کشورهای منطقه توانسته پول‌های زیادی به جیب بزند. همانگونه که خود ترامپ گفته بود با یک تماس  با بن سلمان (یکی دیگر از اعضای تیم ب)، توانسته 500میلیون دلار به جیب بزند و در مقابل نیز حکام عربستان  را احمق و پولدار بخواند. این موضوع نشان داد شگردهایی که ترامپ در دنیای تجارت آموخته، در دنیای سیاست و در روابطش با برخی کشورها به ویژه کشورهای عربی نیز جواب می‌دهد.

روابط آمریکا با کشورهای منطقه متفاوت از روابط آن با ایران است. روابط ایران و آمریکا، دو کشوری که چهل سال است با یکدیگر روابط دیپلماتیک و رسمی ندارند، معمای حل نشده‌ای  است که همگان فکر می‌کردند با توافقنامه برجام شاید پاسخی به این معما داده شود. اما برجام پاسخی پر از ابهام و تردید بود. برجامی که دیری نپائید و در نهایت با اتمام دوره دموکرات‌ها به رهبری باراک اوباما در آمریکا و روی کارآمدن جمهوری‌خواه تندرویی چون دونالد ترامپ کنار گذاشته شد. هرچند از میان کشورهای 1+5 تنها ایالات متحده از توافقنامه بین‌المللی برجام خارج شد اما این کشور از هیچ فشاری علیه متحدین اروپایی‌اش فروگذار نکرد. با روی کار آمدن ترامپ و خارج شدن آمریکا از برجام، کمپین فشار حداکثری علیه ایران تشکیل شد تا به نوعی از دموکرات‌ها و اوباما به خاطر آنچه ترامپ، آن را توافق بدی خوانده بود، انتقام بگیرد. کابوس ترامپ از زمان روی کارآمدنش تا کنون، تخریب اوباما و دموکرات‌ها بوده است. تا جایی که اخیرا به بالابودن تعداد فالورهای اوباما نیز حسادت کرده است!

در میان سیاستمداران آمریکایی به ویژه در دولت ترامپ، افرادی هستند که دم از مذاکره با ایران می‌زنند. هرچند این احتمال ضعیف است اما گهگاهی از مقامات کاخ سفید شنیده می‌شود. همانگونه که خود ترامپ مدتی پس از خروج از برجام، بحث مذاکره با ایران را بدون پیش شرط مطرح کرد اما در نهایت پمپئو، وزیر امور خارجه وی، مذاکره با 12 پیش شرط را مطرح کرد. همچنین برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، که همواره تحریم های ایران را اعلام کرده، از مذاکره با ایران حرف زد. سخنانی که جنبه تبلیغاتی دارد و به نوعی سعی می‌کند هر از چندگاهی مطرح و خوراک تبلیغاتی رسانه ها باشد تا طرحی جدی در دنیای واقعی. نکته‌ای که نباید دور از نظر داشت این است که همچنان مواضع و سخنان حاشیه‌ای مبنی بر مذاکره شنیده می‌شود. بنابراین همچنان رگه های برای مذاکره با ایران در هیئت حاکمه آمریکا وجود دارد.

مسلم است، ایران باید اراده محکمی از سوی آمریکا برای مذاکره مشاهده کند چراکه تاکنون آمریکایی‌ها نه تنها از طرح مذاکره با ایران در پی اهداف یکجانبه‌گرایانه خود بوده‌اند بلکه از سوی متحدین اسرائیلی و لابی‌های یهودی و عربستانی نیز تحت فشار قرار گرفته‌اند تا مذاکره با ایران انجام نشود چراکه نزدیکی ایران و آمریکا به منافع بسیاری به ویژه اسرائیل و عربستان ضربه می‌زند.

گفتنی است پدونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در 18 اردیبهشت 97 با اعلام خروج از برجام، به این توافقنامه بین‌المللی، که با حضور 5 کشور دیگر و ایران انجام شده بود، پشت پا زد و طی مراحل متعدد، تحریم‌های شدیدی را علیه ایران وضع و اجرا کرده است.

خبرنگار: آزاده رحیمی
کد مطلب: 104220
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای