دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۲۴

آنکارا به ناتو هشدار داد

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه یکشنبه در بیانیه‌ای خطاب به ناتو گفت که کشتی‌ها و قایق‌های جنگی ناتو حین عملیات در دریای اژه، نباید برای سوختگیری و بازدید از بنادر واقع در جزایر این منطقه استفاده کنند.
۰

وزارت خارجه ترکیه یکشنبه در بیانیه‌ای خطاب به ناتو گفت که کشتی‌ها و قایق‌های جنگی ناتو حین عملیات در دریای اژه، نباید برای سوختگیری و بازدید از بنادر واقع در جزایر این منطقه استفاده کنند.
 به نوشته وبگاه «گریک ریپورتر» «حامی آکسوی» سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در این بیانیه ضمن انتقاد از یونان بابت عدم پایبندی به شرایط غیرنظامی جزایر واقع در شرق دریای اژه گفت، جزایر شرق اژه بر اساس معاهده‌های بین‌المللی از جمله معاهده 1923 در لوزان و 1947 در پاریس تحت شرایط خاص هستند.
این دیپلمات ترکیه‌ای در ادامه از یونان درخواست کرد تا در عمل وضعیت این جزایر را تغییر دهد.در این بیانیه از دولت یونان درخواست شده در مسیر سازنده  جهت حل مشکلات دوجانبه حرکت کند.
 
 
 
«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز دو روز قبل در سخنانی اظهار داشت ، ثبات در قبرس و شرق دریای مدیترانه تنها با حفظ حقوق ترکیه و ترک‌های قبرس‌نشین حاصل می‌شود.
جزیره قبرس بیش از چهار دهه است که به دو بخش «ترک نشین» در شمال و «یونانی نشین» در جنوب تقسیم شده و آنکارا روابط مناسبی با بخش یونانی نشین قبرس ندارد. تاکنون نیز تلاش‌هایی برای اتحاد دو قبرس صورت گرفته، اما به شکست انجامیده است. گفته می‌شود که حدود 20 هزار نظامی ترکیه در این کشور مستقرند.
آنطور که رسانه‌های یونانی پیشتر اعلام کردند واشنگتن فعالیت نظامی خود را در دریای اژه افزایش داده به طوری‌که این منطقه به مکان تمرین‌های نظامی این کشور مبدل شده است.
یونان همچنین مدعی است که ترکیه با برگزاری رزمایش این منطقه را نظامی کرده است.براساس توافقنامه بین آتن و آنکارا در سال 1988، نیروهای دو کشور در فصل تابستان نباید هیچگونه رزمایش نظامی در دریای اژه انجام دهند.
ترکیه اخیرا  نیز بابت عملیات حفاری  واکتشاف گاز در بخش یونانی نشین قبرس با این کشور دچار مشکل شده است.
 
کد مطلب: 104537
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای