دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۰۶

میرزاآقابیک: من سرباز ورزش برای مردم هستم

حسن میرزاآقابیک رئیس انجمن راگبی ایران در تلاش است که این رشته ورزشی را به مانند بسکتبال در زمان حضورش در هیات ورزش استان تهران به دوران طلایی خود برساند.
۰
میرزاآقابیک: من سرباز ورزش برای مردم هستم
میرزاآقابیک: من سرباز ورزش برای مردم هستم
مردم‌نيوز: میرزاآقابیک در دوران مدیریتش 2 بار به عنوان مدیر نمونه ورزش کشور و استان تهران معرفی شده است. او با معرفی ورزش راگبی به کل دنیا و آسیا کاری بزرگ را برای این رشته ورزشی ناشناخته در ایران به سرانجام رسانده که همین امر کاری ارزشمند و بزرگ در توسعه ورزش در کشور است.
رئیس انجمن راگبی از پیشرفت این رشته ورزشی می گوید و صحبت هایش را اینگونه آغاز می کند: انجمن راگبی تلاش زیادی برای ساختن زیرساخت های راگبی در ایران انجام می دهد. ما ورزش راگبی را در خیلی از مدارس شهرستان ها راه اندازی کردیم و کمیته هایی هم در بخش بانوان مشغول به کار هستند، مسابقات بسیاری در تمام رده های سنی هم برای بانوان و هم برای آقایان برگزار شده است و اگر خدا بخواهد امسال با توجه به حضور نماینده فدراسیون جهانی راگبی عضویت رسمی فدراسیون جهانی را نیز به دست خواهیم آورد که این موفقیت بزرگی برای ایران است.
وی افزود: به جز آن ما پروژه ای را برای دو استان محروم کشور سیستان و بلوچستان و بوشهر برنامه ریزی کردیم که اکنون مورد تایید قرار گرفته و هزینه های احاداث این پروژه را آسیا پذیرفته است.  این ها موقعیت های خوبی بود که برای راگبی داشتیم به همراه آن باید یادآور شوم که ما دو دوره قهرمانی در غرب آسیا و آسیای میانه به همراه انتخابی المپیک ریو را در کارنامه خود داریم که نباید به راحتی از این افتخارات چشم‎پوشی کرد.
آقابیک در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه یک پروژه خوب در دنیا برای راگبی برنامه ریزی شده که در مرحله اول از کل دنیا 15 نفر انتخاب شد که در آن خانم ناهید بیارجمندی از ایران در جمع آنها قرار گرفت. در مرحله دوم هم 3 کشور از کل دنیا هستند که باز هم ایشان در این مرحله حضور دارند. البته سال گذشته کمیته توسعه ایران در سطح آسیا در راگبی بهترین کمیته توسعه آسیا لقب گرفت. با وجود آنکه چین و هند با آن همه جمعیت در این بین حضور داشتند ولی ما این افتخار را کسب کردیم و کاپ آن را به کمیته ملی المپیک تقدیم کردیم تا شاید مسئولین با دیدن آن حمایت بیشتری از این ورزش داشته باشند.
میرزاآقابیک اضافه کرد: راگبی مسیری که باید برود را می رود و ما طرح تاسیس باشگاه های راگبی را به کمیسیون ماده 5 هیات ورزش فرستادیم و منتظر تصویب آن هستیم تا این کار هرچه سریع تر انجام شود اما با این وجود 5 باشگاه رسمی و ثبت شده دارای پروانه در ایران داریم ضمن آنکه هدف ما به پیشرفت رساندن و باشگاهی کردن این ورزش در آینده و خارج کردن آن از این وضعیت است تا در بخش خصوصی هم توسعه داشته باشد. البته راگبی اکنون هم بیشتر خصوصی است و اگر هزینه یا اسپانسری برای این ورزش آورده می شود همه از بخش خصوصی هستند.
از او پرسیدیم که آیا این ورزش در این طرفداران خاص خودش را داشت و آیا کسی به آن شکل شناختی روی این ورزش دارد یا نه که وی در پاسخ گفت: این ورزش اینطور نیست که این ورزش در ایران شناخته نشده باشد به طور مثال امسال دانشگاه آزاد در مسابقات دانشگاه های سراسری راگبی شرکت کرد و استان گلستان در اسفندماه میزبان آقایان و بانوان است. همانطور که اشاره کردم ما کارمان را انجام می دهیم منتهای مراتب وزارت ورزش باید این رشته را بعد از رشته های المپیکی مثل کاراته، وزنه برداری، والیبال، بسکتبال و ... قرار بدهد تا نگاه درجه دو از روی راگبی برداشته شود. جالب است که در دنیا راگبی بعد از فوتبال جزو پرتماشاگرترین ورزش است.
او در ادامه گفت: من آنچه را که در راگبی انجام می دهم را طی سالیان حضورم در ورزش و تجربیاتی که کسب کردم، است. من یکی از بانیان نسل طلایی بسکتبال بودم، زمانی که در ورزش استان  تهران حضور داشتم و اکنون همان کاری را که در آن ورزش داشتم را در راگبی انجام می دهم و فکر می کنم همان برنامه در سایر ورزش ها جواب خواهد داد اگر مسئولین یک مقدار خودشان را از باشگاه ها جدا کنند و فعالیت های باشگاهی را توسعه دهند چون این باشگاه ها هستند که می توانند هر رشته ورزشی را رونق دهند.
از آقابیگ در مورد افتخاراتش در ورزش سوال می کنیم که او با تواضع و خشوع پاسخ داد: من چون سالیان سال است که کارمند وزارت ورزش هستم خودم را سرباز ورزش می دانم و هر کجا که کار کنم نه به خاطر موقعیت و پست بلکه به عنوان یک شخص موثر و تاثیرگذار تمام تلاشم را خواهم کرد.
کد مطلب: 104545
مرجع : ورزش سه
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای