چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۶

سالانه چند تن مواد مخدر کشف می‌شود؟

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: ایران با توجه به همه تحریم‌های ظالمانه سالانه ۸۰۰ تن کشفیات مواد مخدر دارد و این نشان از همت جمهوری اسلامی ایران در حوزه مبارزه با مواد مخدر است.
۰
سالانه چند تن مواد مخدر کشف می‌شود؟
سالانه چند تن مواد مخدر کشف می‌شود؟
مردم‌نيوز: اسکندر مومنی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: در آستانه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر هستیم و ما برنامه‌های متنوعی در تهران و ۳۱ استان کشورداریم.

وی گفت: در مناطقی که پاکسازی انجام شده برنامه‌های متنوعی داری، همچنین برنامه تقدیر و تشکر از افرادی که در حوزه ترک اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر فعالیت کردند، جانبازان و خانواده‌های شهدای عرصه مبارزه با مواد مخدر را نیز خواهیم داشت.

وی در با بیان اینکه اقدامات نظام جمهوری اسلامی در حوزه مبارزه با مواد مخدر در آستانه روز مبارزه با مواد مخدر تببین می‌شود افزود:یک اراده و یک خواست عمومی در حال شکل گیری در حوزه مبارزه با مواد مخدر است و رهبری و ریاست جمهوری تاکیدات ویژ‌های در حوزه ساماندهی مبارزه با مواد مخدر دارند.

وی افزود: در حوزه جهانی مبارزه با مواد مخدر براساس آمار‌های سازمان ملل کشور ایران ۷۵ درصد کشف تریاک،۶۱ درصد مرفین،۱۷ درصد هروئین را به خود اختصاص داده‌است.

مومنی گفت:درسال ۲۰۱۷ ایران ۲۱ تن هروئین کشف کرد، این در حالی است که در اروپا با وجود ۵۰ کشور فقط ۴ تن هروئین کشف شده است. این درحالی است که ایران با توجه هجمه‌ها و تحریم‌هایی که بر علیه ماست در سال ۸۰۰ تن مواد مخدر کشف کرده است.

وی در ادامه گفت: در کشور افغانستان تولید موادمخدر از ۲۰۰ تن در سال ۲۰۰۱ به ۱۰ هزار تن رسیده، اما میزان کشفیات در این کشور بر اساس آمار‌های سازمان ملل کمتر از ۳۰۰ تن است.

مومنی افزود: اگر محموله کوچکی از ایران عبور کند و در کشور‌های دیگر کشف شود تبلیغات آن‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران شروع می‌شود، امروزه کشفیات موادمخدر بدون تجهیزات جدید و به‌روز امکان‌پذیر نیست.

وی متذکر شد: کشور‌های دیگر باید سهم خود را در مبارزه با موادمخدر ادا کنند و ما نیاز به تشویق آن‌ها نداریم، چرا سایر کشور‌ها باید تماشاگر باشند، ما بیش از دو هزار کیلومتر در چند سال گذشته برای انسداد مرز هزینه کردیم، در سی سال گذشته با تشکیل ستادمبارزه با موادمخدر ۴۱ هزار عملیات با کشف ۱۲ هزار تن موادمخدر صورت گرفت که منجر به شهادت سه هزار و ۸۱۴ نفر شد و این عملیات‌ها ۱۲ هزار جانباز و مجروح برجای گذاشت.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر تصریح کرد: ۵ درصد جمعیت جهان امریکا در امریکا وجود دارد و ۲۰ درصد زندانیان جهان، معادل بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار زندانی در این کشور قرار دارند و ۴۷ درصد از زندانیان در امریکا به طور مستقیم مرتبط با موادمخدر هستند.

مومنی یادآور شد: در سال ۲۰۱۷، ۷۰ هزار نفر در امریکا به دلیل مصرف موادمخدر فوت کردند که در ایران این آمار حدود ۳ هزار و ۶۰۰ نفر بود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های ایجاد شده برای نگهداری معتادان متجاهر در کشور، گفت: دو اردوگاه در این زمینه راه‌اندازی شده و احداث ۱۰ اردوگاه دیگر در دستور کار قرار دارد.

به گفته دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در مراکز نگهداری معتادان متجاهر نسبت به مهارت‌آموزی اقدام می‌شود.

مومنی، افزایش بهره‌گیری از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد را یکی از کار‌های ایجاد شده توسط ستادمبارزه با موادمخدر برشمرد و گفت: اکنون ۳۸۰ هزار نفر از معتادان توسط سازمان فنی و حرفه‌ای مهارت آموخته‌اند همچنین در حال اجرای طرح "یاری‌گران" هستیم، در این طرح، اقدامات پیشگیرانه با اولویت آموزش و پرورش و خانواده‌ها انجام می‌شود.

وی با اشاره به اقدامات مقابله‌ای تمام دستگاه‌ها برای مبارزه با موادمخدر در دو ماه گذشته، تصریح کرد: در این بازه زمانی ۱۴۳ تن موادمخدر کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته چهار درصد افزایش داشته، ۵۴۷ عملیات و درگیری در این دو ماه به وقوع پیوست، ۵ هزار و ۶۷۷ خودرو توقیف شد و تمام شاخص‌ها در حوزه مقابله، آموزش و درمان توسعه داشته است.
کد مطلب: 105909
مرجع : جهان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای