چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۸
دولت ویتنام اعلام کرد؛

«ساخت ویتنام»؛ کلک چینی‌ها برای دور زدن تعرفه‌های ترامپ

در حالی که اعمال تعرفه‌های سنگین بر کالا‌های چینی موجب کاهش صادرات این کشور به آمریکا شده است، صادرات ویتنام به آمریکا به شدت افزایش پیدا کرده و حالا مشخص شده برخی از شرکت‌های چینی کالا‌های خود را به نام ویتنام به آمریکا می‌فروشند.
۰
«ساخت ویتنام»؛ کلک چینی‌ها برای دور زدن تعرفه‌های ترامپ
مردم‌نيوز: روز یکشنبه ویتنام اعلام کرد که ده‌ها گواهی ساختگی درباره اصالت ساخت و انتقال غیرقانونی کالا‌های چینی توسط شرکت‌هایی که قصد داشته اند تعرفه‌های ایالات متحده را دور بزنند کشف کرده است.

این نخستین بار است که یک کشور آسیایی از زمان آغاز جنگ تجاری میان دو اقتصاد برتر دنیا، به طور عمومی درباره این سوءرفتار صحبت می‌کند.

در بیانیه دولت ویتنام وعده داده شده است که جریمه‌های بیشتری برای فساد تجاری اعمال کند. شریکان تجاری آمریکا برای متوقف کردن صادرات غیرقانونی به این کشور و دوری کردن از اعمال تعرفه‌های مشابه بر محصولات خود، زیر فشار فزاینده‌ای قرار دارند.

بلومبرگ ادامه داد صادرات ویتنام به آمریکا در سال جاری جهشی ناگهانی داشته است، در حالی که صادرات چینی‌ها کمتر شده است. اگرچه که شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند بخشی از این افزایش به دلیل تغییر زنجیره تامین بوده است، اما تحلیل گران در مورد مقدار صادرات قانونی پرسش‌هایی دارند.
 

موارد کشف شده توسط دولت ویتنام شامل بسته‌های کالا‌های چینی است که پیش از صدور گواهی اصالت تغییر داده شده اند تا «ساخت ویتنام» به نظر بیایند. دولت به نمونه‌ای اشاره می‌کند که در آن مقامات گمرک ایالات متحده تخته‌های چینی را کشف کرده اند که از طریق یک شرکت ویتنامی به آمریکا منتقل شده اند. کالا‌های کشف شده در ویتنام هم شامل چیز‌های مختلف، از محصولات کشاورزی گرفته تا پارچه و فولاد می‌شود، هرچند کارشناسان می گویند حجم این صادرات چشمگیر نیست.

ترامپ: چینی‌ها مجبورند توافق کنند

جنگ تجاری واشنگتن و پکن که با اعمال تعرفه‌های یک جانبه از سوی دونالد ترامپ آغاز شد، به نظر نمی‌رسد فعلا متوقف شود.
ترامپ در آخرین اظهارات خود در این رابطه، امروز در کی گفتگوی تلفنی با «سی ان بی سی» گفت: معتقد است چینی‌ها با آمریکا توافق خواهند کرد، چرا که مجبورند توافق کنند.

رئیس جمهور آمریکا گفت: «همین حالا چین از این که شرکت‌ها این کشور را ترک کرده و به کشور‌های دیگر، از جمله کشور خود ما، رفته اند، کاملا ضربه خورده است.»

البته مشخص نیست که چین از اعمال تعرفه‌های آمریکا چقدر آسیب دیده است، اما داده‌های ارائه شده توسط دولت «شی جین پینگ» که امروز منتشر شد، نشان می‌دهند مازاد تجاری چین بر آمریکا در ماه مه بیشتر هم شده است.

رئیس جمهور آمریکا همچنین همتای چینی خود را تهدید کرد اگر در نشست آتی «گروه ۲۰» شرکت نکند، تعرفه‌های بیشتری علیه چین اعمال خواهد کرد.

البته ترامپ سپس به تعریف از رئیس جمهور چین پرداخت پرداخت و گفت: «رابطه‌ای عالی» با «شی» دارد و «او واقعا یک آدم فوق العاده است.»
کد مطلب: 105924
مرجع : پارسینه
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای