چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۷

حل مشکل مردم و مؤسسات اعتباری غیرمجاز و چند نکته/ از کم کاری نهادهای نظارتی تا بی توجهی به هشدارها و اعطای وام‌های خاص

همه دستگاه‌ها شورا و یا تشکیلاتی دارند که اوضاع‌واحوال را رصد می‌کند، اگر اتفاقی می‌خواهد رخ دهد این شوراها باید جلوی آن را بگیرند، بااین‌حال با حفاظتی که در دستگاه‌های نظارتی است باید این موارد را از قبلاً بررسی کنند؛ این تشکیلات و نهادهای نظارتی باید به گزارش‌هایی که از ناحیه مردم ارائه می‌شود
۴
۰
حل مشکل مردم و مؤسسات اعتباری غیرمجاز و چند نکته/ از کم کاری نهادهای نظارتی تا بی توجهی به هشدارها و اعطای وام‌های خاص
مردم‌نيوز: مؤسسات اعتباری مجاز و هم غیرمجاز امروز به معضلی در اقتصادی ایران تبدیل شده‌اند؛ که این موضوع متأسفانه حاصل قانونی است که اجازه می‌داد تعاونی‌های اعتباری مانند سایر تعاونی‌ها وارد فعالیت‌های اقتصادی و حوزه پولی-مالی و همچنین جذب سپرده و ارائه تسهیلات شوند؛ که باعث شد تعاونی‌هایی اعتباری ایجاد شده و به‌مرور حوزه فعالیت آن‌ها توسعه پیدا کرد و فراتر از منطقه خود، فعالیت کرده و وارد حوزه‌های بزرگ‌تر و وسیع‌تری شدند.

 از طرف دیگر بی‌توجهی بانک مرکزی و نهادهای ناظر مانند نیروی انتظامی بر فعالیت این تعاونی‌های اعتباری باعث شد که مشکلات امروزی ایجاد شود؛ اگر در حقیقت دستگاه‌های نظارتی به‌موقع عمل می‌کردند، شاید شاهد این اتفاقات نبودیم.

امروز در شرایطی هستیم که حجم قابل‌توجهی از منابع پولی کشور در این تعاونی‌های اعتباری غیر مجوز دار جذب و به کار گرفته‌شده‌ است؛ که هم سوء مدیریت‌ و هم سوءاستفاده‌هایی انجام شد؛ هم در کنار این دو موضوع، مؤسسات غیرمجاز بخش قابل‌توجهی از منابع را صرف خرید ملک و مسکن کردند که امروز قیمت این املاک و مستقلات کاهش‌یافته است.

 از سوی دیگر این موارد باعث شده یک نام همخوانی و عدم ‌توازنی بین منابع و مصارف در این مؤسسات پولی و مالی ایجاد شود و خیلی از افراد از این موضوع متضرر شوند و امروز تعداد زیادی از مردم درگیر مؤسسات پولی و مالی غیرمجاز شده و هستند و مشخص نیست بخش قابل‌توجهی از منابع در کجا صرف شده است.

بانک مرکزی امروز در شرایطی قرارگرفته که ناچار می‌شود خطوط اعتباری را برای حل مشکل مردم تخصیص دهد تا مشکل را بتواند حل کند؛ متأسفانه مؤسسات اعتباری وعده پرداخت سودهای قابل‌توجهی را به سپرده‌گذاران می‌دادند و به همین دلیل، افراد کم‌درآمد جامعه که عملاً گرفتار مسئله معیشتی و روزمرگی هستند به سمت این مؤسسات روی‌آورند؛ در حقیقت امروز تعداد افراد زیادی در سطوح پایین درآمدی جامعه جذب این مؤسسات شده‌اند، البته بخش عمده‌ای را هم افراد با تمکن مالی بالا تشکیل می‌دهند، اما ازنظر تعداد بیشتر افراد کم‌درآمدند، ولی بیشتر منابع متعلق به پُردرآمدها است.

مقصر اصلی کیست؟/وقتی احساس خطر جدی گرفته نشد
قطعاً مسئولین مقصر در موضوع مؤسسات غیرمجاز هستند، زیرا اگر به‌موقع اقدام و عمل می‌کردند، اطلاع‌رسانی انجام و هشدار می‌دادند، مردم، گرفتار این مؤسسات غیرمجاز نمی‌شدند و این موضوع نتیجه بی‌توجهی مسئولان است که به‌موقع هشدار ندادند و عمل نکردند. امروز بانک مرکزی لیست مؤسسات و بانک‌های مجاز را در سایت خود قرار داده است، حداقل در زمان ایجاد و فعالیت این مؤسسات می‌توانست اسامی مؤسسات معتبر را اعلام کند و خود این موضوع، برخورد غیر مستیم و کمک مستقیم بود که مانعی سد راه تخلفات می‌شد و مردم بی‌دلیل به سمت مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز و مشکل‌دار، نروند و نمی‌رفتند تا سپرده‌گذاری کنند.

ازنظر بنده گیر و ایراد مشکل امروز به نهادهای نظارتی برمی‌گردد که در زمان خودش به مسئولیتشان عمل نکردند؛ همان زمانی که این مؤسسات شکل گرفتند و فعالیت کردند و توضیحاتی که مسئولان ذی‌ربط برای تداوم فعالیت این مؤسسات دارند و داشتند، خیلی قابل‌قبول نیست و نشان می‌دهد سازوکار نظارتی خیلی خوب عمل‌نکرده است؛ حتی مؤسسات به نهادهای نظارتی پیشنهادهای جذابی داده می‌شد و بعضاً مشاهده می‌کنیم تشکیلات این نهادی نظارتی هم درگیر و عملاً آلوده این مؤسسات شده‌اند.

همه دستگاه‌ها شورا و یا تشکیلاتی دارند که اوضاع‌واحوال را رصد می‌کند، اگر اتفاقی می‌خواهد رخ دهد این شوراها باید جلوی آن را بگیرند، بااین‌حال با حفاظتی که در دستگاه‌های نظارتی است باید این موارد را از قبلاً بررسی کنند؛ این تشکیلات و نهادهای نظارتی باید به گزارش‌هایی که از ناحیه مردم ارائه می‌شود و یا احساس خطرهایی که برخی از فعالان اقتصادی و یا حقوقی و اجتماعی می‌کنند، واکنش نشان دهند که متأسفانه این احساس خطرها سرسری گرفته می‌شود و موردتوجه قرار نمی‌گیرد و امروز باعث شده کار به‌جایی برسد که جمع کردند، آن بسیار سخت است درحالی‌که اگر به‌موقع واکنش نشان داده می‌شد، این اتفاقات رخ نمی‌داد و مردم به این روز نمی‌افتادند، حداقل از میزان حجم آن بسیار کاسته می‌شد.
 
برخورد جدی با متخلف و برگرداندن وام‌های ارزان قیمتی که داده شده و مشخص نیست
اگر قرار باشد افرادی که در این مؤسسات سپرده‌گذاری کردند به پول برسد، این وجوه باید از کجا تأمین شود؟ نخست باید با افرادی که تخلف کردند با جدید برخورد شود و دارایی‌های آن‌ها شناسایی شود و همچنین افرادی که سود‌های کلان و بسیار بالا گرفتند، باید این سودهای دریافتی را برگردانند، البته اشاره شد کاهش قیمت املاک و مستقلات هم رخ‌داده، این بخش را چه می‌توان کرد.

دولت و بانک مرکزی اگر بخواهند از منابع عمومی وجوه سپرده‌گذاران را پرداخت کند، حق‌وحقوق بقیه افراد جامعه تضعیف می‌شود؛ البته باید بررسی شود و دولت باید تا جایی که می‌تواند به قشرهای کم‌درآمد در این موضوع کمک کند؛ حداقل به روشی اقدام کند که اگر سودی به افراد تعلق نمی‌گیرد، بخشی از سپرده‌ای آن‌ها را بازپرداخت و برگرداند؛ حداقل اصل وجوه سپرده‌گذاران مورد تهدید قرار نگیرید البته تا حدی که امکان دارد؛ از سوی دیگر، اگر بانک مرکزی هم بخواهد پول چاپ کند، بازهم این چاپ پول منجر به کاهش قدرت خرید دیگران و افزایش رشد نرخ تورم شده و نباید پرداخت هزینه بی‌تدبیری و یا در حقیقت سوی استفاده و سودجویی برخی از جیب دیگران پرداخت شود.

البته این مؤسسات اعتباری تسهیلات و وام‌هایی پرداخت کردند و برخی افراد این منابع را با سودهای بسیار کم دریافت کرده‌اند که باید شناسایی شوند، اطلاعات آن باید دقیق شود که امروز به‌طور کامل مشخص نیست.

نهادهای نظارتی باید به‌صورت جدی به موضوع وام‌های داده‌شده (وام‌های خاص) ورود کنند که چه افرادی تسهیلات گرفته و چه افرادی با نرخ‌های پایینی این وام‌ها را گرفتند؛ این افراد که سوءاستفاده کردند، باید مابه‌التفاوت پرداخت کنند و اگر نهادهای نظارتی بخواهند این افراد را به حال خود رها کنند درست نیست و اجحاف در حق سپرده‌گذاران است مردم حق ایجاد و باید منابع را به مردم برگردانند.
 
کارشناس مسائل اقتصادی؛ استاد دانشگاه و نماینده ادوار مجلس
کد مطلب: 10672
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
اصلا نیاز به کنکاش زیاد نیست بعضی از این موسسات سالهاست که دارندبامردم وبخش خصوصی کار میکنند هم خودشان سود منطقی را میبرند وهم به سپرده گذارانشان سود مناسبی می دهند اگر قرار بربرشکسته شدن اینها بود سالهای پیش میبایست این اتفاق می افتاد مسولین این موسسات ازباسابقه ترین افراد بانکی وبعضا از پاکدست ترین آنها هستن وتجربه بسار خوبی در جمع آوری سپرده های مردم وبازاریابی وهزینه کردنهادارند وتابه حال مثلا موسسه ثامن ومهربهترین عملکرد وقانونمندی راداشته اند واحترام خاصی هم برای سپرده گذار وهم برای وام گیرنده قائل هستن ولی عکس آن در بانکهای تنبل دولتی که فقط باپولهای شرکتهای دولتی وباسوبسیدهای دولتی خودشان راروی پا نگه داشته اند فقط کافی یکبار دولت ازرسانه عمومی بگوید که مادیگربانکهای دولتی راحمایت نمیکنیم فردای آن دیگر حتی میزی هم داخل اینها باقی نمی ماند بابا ایقدر دم از حمایت خصوصی سازی نزنید مردم راه همزیستی با مراکز خصوصی رابهتر میدانند فقط تنها کمک شما دخالت نکردن وهمان چیزی که قانون برای شمادرنظر گرفته انجام دهید ..ببینید باندانم کاری های خود چند ملیون ایرانی بیچاره راگرفتار کرده اید واز نظام بانکی بدبینشان کردم اید تابخواهد این اعتماد به حالت قبل خود برگردد خیلی هزینه وزمان باید صرف آن کرد
Iran, Islamic Republic of
والا خيلي رو ميخواد بخدا..پولهاو سپرده هاي مردم رو آقاي سيف و تيم ايشون بلوك كردند بعد ميگویند مردم نگران نباشند...آگر راست ميگي اقساط وام ها ي مردم رو هم نگريد بگوييد نگران نباشيد .نپرداختيد هم نپرداختيد.آقاي سيف ميخواد سرو سامان بدهد به سيستم پولي اما ناشیيانه عمل ميكنه. و با اينكه ميدانند ثامن كارش درسته ولي همه رو از دم يك تيغ ميگذرونند تا بگویند ما موسسات بي مجوز را كلا به تعليق در آورديم ..اما آقا ولي ا.. اين رسمش نيست . با سعي خطا نميشه سيستم و نظام بزرگ بانکی را درست كرد . بد نيست تجربه اون كافر هاي خدانشناس خارجي اما جلوتر از ما به هر لحاظ رو يك نظر نكاه كرد...آنها هرچي كه هستند با مقوله دروغ به مردم بيشتر از ما مشكل دارند. شما و تيم شما يكبار تو خبر ها ثامن را در زمره بي مجوز ها قرار ميدهيد يكبار ميگوييد اینها مشکل ندارند وبه کارشان ادمه دهند وبه مردم میگویید که نگران هیچ چیزنباشند والان هم2ماهه که مردم نمی دانند چه بکنند وبه پولشان هم نرسیدن. يعني چه ؟
Iran, Islamic Republic of
• چطور یک باب مغازه ده متری بدون جواز ظرف یک هفته از طرف اماکن ، شهرداری ، اتحادیه ، نیروی انتظامی بسته میشود ولی موسسه به این بزرگی با حدود 600 شعبه و این همه منابع که از مردم جمع کرده کسی پاسخگو نیست ایا این ظلم به مردم سپرده گذار نیست که هیچ چاره ای جز دریافت سود جهت امورات زندگی پر خرج ندارند و دلیل سپرده گذاری هم مشخصه رکود ، مالیاتهای بی حساب کتاب ، بیمه، عوارض.هزینه های درمانی .قبض های خدماتی که ماهانه افزایش پیدا میکنند.ارزاق عمومی.تورم وصدها خرج دیگر....... وقتی بانک مرکزی با فرار از مسولیت و فرافکنی نسبت به قصورات خود اون رفتار زشت رو تا به امروز با سپرده گذاران کاسپین داشته بایدم انتظار داشت بقیه سپرده گذاراین موسسات دیگه با کوچکترین خبری هجوم ببرن برای گرفتن سپردشون.واقعا بانک مرکزی با ندانم کاریش اعتماد ملی رو به بانکداری ایران خدشه دار کرده.الان خود من که در یکی از بانک های مجاز حساب دارم شک دارم بذارم حسابم بمونه یا نه؟
Iran, Islamic Republic of
من اگر صد ملیارد پول داشته باشم وبگذارم بگندن دیگر یک ریالا آن راداخل بانکهای ایرانی نمی گذارم واصلا سود هم برایم مهم نیست.متاسفانه بانک مرکزی مانند .{البته بلا نسبت به دزد سرگردنه توهین نشود چون اونها اینقدر مردانگی داشتن که بروند خطرناکترین نقطه جلوی کاروانهای قوی رابگیرند اصلا به کاروانهای ضعیف کاری نداشتن}بلعکس بانک مرکزی که ازقشر ضعیف ومتوسط جامعه که برای زنده ماندن مجبورند سرمایه خودرا نزد بانک بگذارند تاکمکی باشد برای زندگی حداقلی که آنهم دیگر امنیت ندارد؟
چند رسانه ای