سه شنبه ۱۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۱۳

سخنگوی وزارت خارجه: ۶۰ روز دیگری در کار نیست

عباس موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال خبرنگار الف درباره فرصت دادن های پی در پی به اروپا گفت: شصت روزهای دیگری در کار نخواهد بود. این شصت روز دوم را هم که اعلام کردیم بر اساس سناریوهایی بود که باید انجام می شد. ما معطل اروپایی ها نیستیم.
۰
سخنگوی وزارت خارجه: ۶۰ روز دیگری در کار نیست
مردم‌نيوز : سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات مطرح شده پاسخ داد.
 
موسوی : شصت روزهای دیگری در کار نخواهد بود
عباس موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی مبنی بر اینکه برای بار دوم مهلت شصت روزه ایران تمدید شد، برنامه نهایی جمهوری اسلامی ایران برای شصت روزهای متناوب بعدی چیست با توجه به اینکه اروپایی ها باز هم نتوانند به وعده هاشون عمل کنند، گفت: شصت روزهای دیگری در کار نخواهد بود.

این شصت روز دوم را هم که اعلام کردیم بر اساس سناریوهایی بود که باید انجام میشد. ما معطل اروپایی ها نیستیم و امیدواریم گام رو به جلو در راستای تعهدات خود بردارند. ایران راه دیپلماسی را به آنها نشان داده است و هنوز هم اعلام کردیم که در برجام هستیم و همچنان برجام زنده است و اقدامات ما بر اساس اقدامات حقوقی است.ولی فرصت زیاد نیست و ایران در غیر اینصورت تصمیمات خود را خواهد گرفت.

***پرونده برجام بسته شده است
عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری، درمورد مذاکره درباره برجام گفت: مذاکرات برای نحوه اجرای برجام و تعهدات طرفین است و موضوع جدیدی نیست. برجام پرونده‌ای است که خاتمه یافته است، به این معنا که کلمه‌ای به آن اضافه نمی‌شود و یا از آن کم نمی‌شود. اینکه دولت‌ها تلاش می‌کنند که انتظارات ایران برآورده شود را قدردانی می‌کنیم اما این کارها را باید زودتر انجام می‌دادند.

وی ادامه داد: طرف‌های مقابل 11 تعهد را متقبل شده بودند که انجام دهند. اگر مذاکراتی باشد مربوط به اجرای تعهدات طرف مقابل است. آمریکایی ها باید دست از جنگ و تروریسم اقتصادی بردارند و برگردند تعهدات خود را انجام دهند.

موسوی افزود: جمهوری اسلامی ایران حق دارد که به بی عملی اروپایی‌ها و باقی کسانی که در برجام تعهد داشتند واکنش نشان دهد، و واکنش آن حقوقی و بر مبنای بندهای 26 و 36 است. اگر می‌خواستند نگران باشند باید بیش و پیش از این حرف‌ها نگران می‌بودند. این نگرانی‌ها وجهی از نظر ما هم به لحاظ حقوقی، قانونی و اخلاقی ندارد.

ما پنجره دیپلماسی را باز گذاشته‌ایم و سفرهای متعددی که به کشور شده را تایید می‌کنیم. تا آنجایی که ما خبر داریم، هیات‌هایی که آمده‌اند به اندازه انگشتان دست نرسیده است. طبیعی است که این‌ها با حسن نیت و با هدف کاهش تنش است. همچنان درب دیپلماسی به روی همه باز است و ایران قاطعانه به حقوق مردم خود متعهد است و اگر رفت و آمدی است، باید این را مد نظر قرار دهند که علت تنش‌ها چه بوده است. آمریکا بستگی به خودش و رفتار خود دارد و ما فرش قرمز برای امریکا پهن نمی کنیم. اما اگر به تعهدات خود برگردد، می تواند گام مثبت تلقی شود.

***سفر مشاور ماکرون به ایران
موسوی همچنین تاکید کرد: ما نه امید و نه اعتماد به کسی و کشوری نداریم، اما باب دیپلماسی باز است. ما گام‌های خودمان را بر می‌داریم، اگر آنها نگران زنده ماندن برجام هستند می‌توانند با اقدامات عملی و نه صرفا برای سفر و برای عکس گرفتن به ایران بیایند. نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام هم احتمالا اواخر جولای خواهد بود و زمان و مکان آن متعاقبا اعلام خواهد شد. طی روزهای آینده بار دیگر مشاور دیپلماتیک امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه به تهران سفر خواهد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد اینکه آیا با آمریکا گفتگوها درباره موضوعات جدیدی خواهد بود یا نه اظهار داشت: خیر. ایران مبنای کارش برجام فعلی است نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر. ایران گفتگوی خارج از برجامی را در دستورکار خود ندارد. اقدام آمریکا در درخواست جلسه شورای حکام به عنوان ناقض قطعنامه شورای امنیت کمی عجیب بوده و جالب نیست. اگر چنین جلسه‌ای باشد ایران مدعی خواهد بود.

سخنگو در خصوص اظهارات ترامپ و نتانیاهو درباره اقدامات اخیر ایران در برجام گفت: از کی تا به حال ترامپ و نتانیاهو نگران برجام شده‌اند؟

احضار کاردار نیجریه به وزارت خارجه درباره وضعیت شیخ زکزاکی
سخنگوی وزارت خارجه درباره پیگیری‌های ایران درباره آخرین وضعیت شیخ زکزاکی گفت: اخیرا کاردار سفارت نیجریه به وزارت خارجه آمد و مراتب نگرانی ایران در خصوص وضعیت شیخ زکزاکی اعلام شد، ایشان یک شخصیت عالم و برجسته هستند. امیدواریم تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد به نتیجه برسد.

این دیپلمات کشورمان در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با تصمیم نخست وزیر عراق مبنی بر ادغام حشد العشبی در نیروهای مسلح عراق و اینکه گفته می‌شود این تصمیم یک ضربه به ایران است، اظهار کرد: آنچه که مطرح شده بحث سازماندهی مجدد است و بحث ادغام به آن معنا نیست.

در واقع این یک تصمیم داخلی عراق است و ایران به دولت عراق، نیروهای مردمی عراق و نیروهای مسلح عراق که در این مدت شجاعانه در برابر تروریسم ایستادند و آنها را شکست دادند احترام می‌گذارد. ما به تصمیماتی که در عراق توسط مقامات این کشور اتخاذ می‌شود احترام می‌گذاریم، آن را مسئله داخلی می‌دانیم و احترام ویژه‌ای برای نیروهای مردمی عراق در کنار نیروهای مسلح این کشور قائل هستیم. چرا که نقش آنها در مبارزه با تروریسم را نمی‌توان نادیده گرفت یا کمرنگ دانست.

***روایت" گاندو" از وزارت خارجه واقعی نیست
سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به در سریال گاندو گفت: آنچه درباره وزارت خارجه یا شخص وزیر یا همکاران ما نشان می‌دهد خیلی انطباق با واقعیت ندارد. اگر به ما می‌گفتند اسنادی است و ما اسناد را به آنها می‌دادیم تا فیلم واقعی تر باشد. کاش کمی در آن فیلم تقوا پررنگ تر می‌شد. اینکه آقای ظریف گفتند تلویزیون نگاه نمی‌کنند منظور صدا و سیما نیست. ایشان به علت مشغله کلا تلویزیون را روشن نمی‌کنند. ایشان کلا وقت برای تماشای تلویزیون ندارند.

*** نمایندگان آژانس در جریان اقدامات ایران هستند
موسوی  همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اینکه ایران اقدامات خود را در راستای کاهش تعهدات با آژانس هماهنگ می‌کند، گفت: نمایندگان آژانس در کشور ما حضور دارند، در جریان اقدامات و گام‌هایی که ایران برداشته هستند و مسائل را رصد می‌کنند و بحث هماهنگی مطرح نیست.
 
کد مطلب: 107166
مرجع : جهان نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای