چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۳

وقتی اروپایی ها فقط حرف می زنند

​اینستکس ساز و کاری بود که اروپایی ها برای مبادلات با ایران در نظر گرفتند اما آنطور که از شواهد بر می آید کشورهای اروپایی در پازل آمریکا در مقابل ایران بازی می کنند.
۰
وقتی اروپایی ها فقط حرف می زنند
وقتی اروپایی ها فقط حرف می زنند
مردم‌نيوز: اینستکس را دیگر باید به فراموشی سپرد، ساز و کاری که همواره در حد حرف باقی ماند و اروپایی ها هم نه تنها به آن عمل نکردند که نشان دادند به آنها نیز نمی توان اعتماد کرد.

به گزارش افکارنیوز، امینی نماینده مجلس درباره ساز و کار اینستکس گفت: بعد از خروج ترامپ از برجام، وضعیت جدیدی شکل گرفت و کشورهای طرف مقابل ایران، به 5 کشور کاهش پیدا کردند و این بار ایران باید در مقابل 1+4 مذاکره می‌کرد و فشار تحریم‌های آمریکا بر ایران نیز بیشتر شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اروپایی‌ها درمقام بیان به دنبال جبران خسارت‌های ناشی از خروج آمریکا بودند تا ایران متضرر نشود، بیان کرد: اما با گذشت بیش از یکسال، صرفا 1+4 به اظهار نظر پرداخته و اقدام خاصی را صورت نداده است.

وی افزود: راهکاری که اروپایی‌ها پیشنهاد دادند تا برجام پس از خروج آمریکا به نفع ایران اجرا شود، اینستکس بود، اکنون چند ماه است که این موضوع مطرح شده اما اجرای آن با تعطل مواجه شده است.

امینی با بیان اینکه اروپایی‌ها با ایجاد تاخیر در اجرای اینستکس، تا سرحدامکان تاخیر ایجاد می‌کنند، ادامه داد: اروپایی‌‎ها تحت تاثیر آمریکا هستند و بعید به نظر می‌رسد در شرایطی که ترامپ از برجام خارج شده، اروپایی‌ها بتوانند کار خاصی را انجام دهند.

مطلب پیشنهادی
فقط با یک میلیون تومن مو بکار، خوشتیپ شو!!

فقط با یک میلیون تومن مو بکار، خوشتیپ شو!!
فقط با یک میلیون تومن مو بکار، خوشتیپ شو!!

فقط با یک میلیون تومن مو بکار، خوشتیپ شو!!
فقط با یک میلیون تومن مو بکار، خوشتیپ شو!!

فقط با یک میلیون تومن مو بکار، خوشتیپ شو!!

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی گفت: روش مقاومت، که ایران در شرایط پس از خروج آمریکا در پیش گرفته با توجه به گزینه‌های موجود یعنی احتمال جنگ یا مذاکره، گزینه معقول تری است.

وی افزود: با توجه به سابقه ایران پس از انقلاب، مقاومت مردم و دولت شیوه‌ای است که باعث شکست دشمنان شده و این بار نیز منجر به پیروزی ملت ایران می‌شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: احتمال اجرای نتیجه بخش اینسکتس وجود ندارد و اروپایی‌ها به وعده‌های خود عمل نمی‌کنند زیرا گوش به فرمان آمریکا هستند. هرچند اروپایی‌ها ادعای استقلال دارند اما اصلا توان اجرای اینستکس و دور زدن تحریم‌های ایران را ندارند.

جمالی نوبندگانی دیگر نماینده مجلس نیز معتقد است که  یکی از این بدعهدی ها بعد از امضای برجام بود که آنها صرفا گروه های دیپلماتیک سیاسی و اقتصادی را به تهران گسیل کردند اما اقدام عملی در راستای برجام صورت ندادند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: فاز دوم بدعهدی آنها بعد از خروج آمریکا از برجام بود که در اردیبهشت 97 اتفاق افتاد و اروپایی ها در جلسه ای که با وزارت امور خارجه داشتند به 11 مورد متعهد شدند اما به هیچ یک از این تعهدات پایبند نماندند.

وی افزود: ایجاد کانال مالی SPV میان ایران و اروپا تعهد بعدی آنها بود که هیچ اقدامی در این راستا صورت نگرفت و بعد از پیشنهاد اینستکس مطرح شد که به مراتب بسیار ضعیف تر از پیشنهادات قبلی بود لذا به طور کل اروپایی ها در چارچوب برجام هیچ اقدامی نداشتند.

جمالی نوبندگانی در ادامه با بیان اینکه ایران بعد از خروج آمریکا از برجام تصمیم گرفت در قالب بندهای 26 و 36 برجام اقداماتی در جهت کاهش تعهدات صورت دهد، عنوان کرد: بعد از آغاز این اقدامات باز هم اقدام سازنده ای از سوی اروپایی ها صورت نگرفت و در ابتدا اقدام به اظهار تأسف و درخواست برای بازگشت ایران کردند و بعد این درخواست را با لحن تندتر و از جنبه محکومیت و تهدید دنبال کردند.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: سپس با راهزنی دریایی اقدام به توقیف نفتکش ایرانی در تنگه جبل الطارق کردند که همه اینها حاکی از عدم حسن نیت اروپایی ها نسبت به منافع ایران و برجام است.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر اروپایی ها گاهی اظهاراتی در باب برجام داشتند اما بعد در سفرهایی که به کشورهای منطقه داشتند علیه ایران اظهاراتی کرده و سران کشورهای منطقه را تحریک می کردند که نمونه آن مکرون است که هماهنگ با ترامپ زمانی درباره اقدامات موشکی ایران می گفت و زمانی اعلام می کرد دنبال کاهش تنش ها است لذا صرفا یکی به نعل و یکی به میخ می زد.

جمالی نوبندگانی در ادامه درباره پیشنهاد اعطای وام بانکی به ایران و خرید نفت از سوی فرانسه اظهار داشت: این پیشنهادات برای جمهوری اسلامی مهم نیست و مورد مهم ارتباطات بانکی است که باید شکل بگیرد تا حسن نیت آنها ثابت شود همچنین روشی همچون عراق برای خرید نفت را نمی پذیریم که به جای پول آن، غذا و دارو در اختیارمان بگذارند بلکه باید حتما مراودات بانکی فعال شود تا پول نفت به داخل کشور بازگردد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: زمانی که بتوانیم نفت خود را بفروشیم دیگر نیازی به دریافت وام هم نداریم لذا صرفا کافی است اروپایی ها به تعهدات خود عمل کنند اما در تقسیم کاری که آمریکایی ها صورت داده اند فقط به دنبال خرید زمان به نفع آمریکا برای افزایش فشار به جمهوری اسلامی هستند.
کد مطلب: 109045
مرجع : افکار
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای