سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۴۱

کاهش چشمگیر صادرات آلمان به عربستان

اتاق صنایع و بازرگانی آلمان از کاهش چشمگیر صادرات آلمان به عربستان در سال جاری میلادی خبر داد.
۰
کاهش چشمگیر صادرات آلمان به عربستان
مردم‌نيوز: روند نزولی صادرات آلمان به عربستان سعودی برای چهارمین سال متوالی ادامه دارد.
صادرات آلمان به عربستان سعودی در سال جاری میلادی برای اولین بار طی 9 سال اخیر به زیر 6 میلیارد یورو سقوط می کند. بر اساس آمارهای ارائه شده از اتاق صنایع و بازرگانی آلمان (DIHK) در هفت ماهه ابتدایی سال جاری میلادی ارزش صادرات آلمان به عربستان سعودی در مقایسه با همین دوره زمانی در سال گذشته حدود 17 درصد کاهش داشته و به 3.1 میلیارد یورو رسیده است.
"فولکر ترایر" از مقامات اتاق صنایع و بازرگانی آلمان این را ضربه ای به کنتور تجارت شرکت های آلمانی با عربستان سعودی دانسته است.
با این حال وی این کاهش صادرات آلمان به عربستان سعودی را به دلیل تنش های سیاسی بین دو کشور به دلیل مشارکت عربستان در جنگ یمن و یا قتل روزنامه نگار منتقد آل سعود، جمال خاشقجی نمی داند.
وی بر این عقیده است که دلایل این مسئله بیشتر به اوضاع اقتصادی بر می گردد و عبارتند از ضعف اقتصاد جهانی، قیمت پایین نفت و تنش های منطقه ای به ویژه در منطقه تنگه هرمز در خلیج فارس.
صادرات آلمان به عربستان در سال 2015 با 9.9 میلیارد یورو افزایش چشمگیری را نشان داد و از آن زمان مرتبا روند نزولی را طی می کند. سال گذشته تنها کالاهایی به ارزش حدود 6.3 میلیارد یورو به عربستان صادر شد. البته اقتصاد آلمان سال گذشته دلایل سیاسی را برای این مسئله دخیل دانسته بود.
اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات در قرارداد دولت ائتلافی در سال 2017 درباره توقف صادرات تسلیحات به کشورهای شرکت کننده در جنگ یمن بخصوص عربستان سعودی به توافق رسیدند.
 
کد مطلب: 113693
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای