شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۲

فرانسه رو در روی ائتلاف نظامی ناتو

یک روزنامه آلمانی در گزارشی با اشاره به مواضع اخیر رئیس جمهور فرانسه در قبال ناتو از شاخ به شاخ شدن و رویارویی وی با این ائتلاف نظامی نوشت.
۰
فرانسه رو در روی ائتلاف نظامی ناتو
مردم‌نيوز: روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ" در مطلبی نوشت: "امانوئل ماکرون"، رئیس جمهور فرانسه این روزها چه در موضوع بودجه ناتو یا درباره روسیه راه خود را می رود و شرکا از دست این کشور عصبانی هستند.
نویسنده در ادامه به دیدار اخیر "ینز استولنبرگ"، دبیر کل ناتو در فرانسه با ماکرون پرداخته و نوشت: دبیر کل ناتو حدود 10 دقیقه در سکوت در کنار رئیس جمهور فرانسه ایستاد در حالی که وی برای او تصمیماتش را در نشست آینده ناتو در لندن و آینده این ائتلاف نظامی توضیح می داد. "امانوئل ماکرون" تصور روشنی را درباره چگونگی و شرایط ناتو سی سال بعد از سقوط دیوار برلین ارائه داد.
ماکرون تاکید کرد که یک گفتگوی روشن و پایدار و دقیق با روسیه ضرورت دارد تا بتوانیم صلح و پایداری در اروپا را تضمین کنیم. ماکرون در حالی که استولنبرگ با صبر و حوصله گوش می داد این مسئله را با لفاظی و سخنوری تمام مطرح کرده و گفت: آیا امنیت قاره ما بهبود یافته به این دلیل که ما هیچ مذاکره ای را با روسیه انجام نمی دهیم؟
ماکرون به این مسئله اعتقادی ندارد و از این رو اخیرا نامه‌ای به ولادیمیر پوتین نوشته است که در آن لحن خاصی به کار برده شده است. در این نامه وی به پوتین قول داد که پیشنهاد روسیه برای تعلیق موقت استقرار موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد در اروپا را مورد بررسی قرار دهد.
 ماکرون در این نامه با تأکید بر اینکه آماده بررسی پیشنهاد روسیه است، خاطرنشان کرد که پیشنهاد کرملین می‌بایست مورد بررسی قرار گیرد و گفت‌وگوهای دوجانبه و چند جانبه‌ای میان کشورها برگزار شود.
 پیش از این ولادیمیر پوتین به رهبران ده‌ها کشور که شامل اعضای ائتلاف آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز می‌شوند، پیشنهاد داده بود تا استقرار موشک در اروپا را که بر اساس پیمان 1987 قوای هسته‌ای میان برد منع شده است، به حالت تعلیق در بیاورند.
روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ" در ادامه این مطلب نوشت: در تاریخ 9 دسامبر (18 آذرماه)  برای اولین بار در سه سال گذشته در پاریس مجددا نشستی با موضوع بحران اوکراین در فرمت نرماندی  برگزار می شود. کشورهای آلمان، فرانسه، اوکراین و روسیه  در این نشست شرکت خواهند کرد. ماکرون در این باره گفته است که این به نفع صلح و ثبات در اروپا است که یک ساختار امنیتی با مشارکت روسیه را برای اروپا در پیش گیریم.
ماکرون همچنین بر این عقیده است که بعد از پایان پیمان منع موشک های میان برد هسته ای باید نسل جدیدی از معاهدات خلع سلاح مورد مذاکره قرار گیرد. بر خلاف دوران پایان جنگ سرد اروپا باید در آِینده یک طرف مذاکرات باشد.

دبیر کل ناتو درباره این اظهارات ماکرون نظری نداد و همچنین به این سوال ماکرون که ناتو به عنوان یک ائتلاف تدافعی علیه چه کسی اقدام می‌کند و چه کسی دشمن مشترک ما است روسیه و یا چین؟ پاسخی نداد.
ماکرون اعلام کرد که دشمن مشترک ما تروریسم است. رئیس جمهور فرانسه قبل از برگزاری نشست سالانه ناتو در لندن انتظار دارد قوانین و تعهدات این ائتلاف نظامی از نو تنظیم شود.
وی این مسئله را قابل قبول ندانست که متحدی مانند ترکیه یک عملیات نظامی را که امنیت متحدان اروپا را به خطر می‌اندازد در پیش گیرد. وی بر اظهارات قبلی خود که ناتو گرفتار مرگ مغزی شده است تاکید کرد.
این روزنامه آلمانی در ادامه نوشت: البته سکوت استولنبرگ به مفهوم موافقت وی با اظهارات ماکرون نبود. موضع ائتلاف ناتو آشکار است و این ائتلاف نظامی بعد از الحاق کریمه به روسیه این کشور را به عنوان رقیب و دشمن خود می‌داند. از این رو از یک طرف به صورت قابل توجهی حضور خود در جبهه شرق را تقویت کرده و از سوی دیگر همچنان بر لزوم گفتگو با روسیه در شورای اروپایی تاکید دارد.
ناتو همچنین درباره پیشنهاد روسیه برای تعلیق موقت استقرار موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد در اروپا هم یک موضع آشکاری دارد. دبیر کل ناتو حدود یک ماه پیش در این باره گفته بود که این پیشنهاد قابل قبولی نیست. به گفته وی این پیشنهاد روسیه واقعیات را در نظر نمی‌گیرد. استولنبرگ همچنین گفته بود که روسیه سیستم های موشکی جدید را مستقر می‌کند و به این ترتیب معاهده موشک‌های میان برد هسته‌ای را نقض می‌کند. تنها در صورتی که مسکو این سیستم را به صورت قابل اثبات نابود کند پیشنهاد مطرح شده از طرف این کشور قابل بررسی است.

رئیس جمهوری فرانسه از پیشنهاد روسیه برای اعمال مهلت قانونی جهت استقرار موشک‌های کوتاه و میان‌برد در اروپا استقبال کرده است. این موضع رئیس جمهور فرانسه برای شرکایش غافلگیر کننده بود. تا به حال هیچ کشوری در ناتو پیدا نشده است که بخواهد در مذاکرات در این باره با روسیه مشارکت کند. این موضع ماکرون به ویژه با انتقاد کشورهای شرق اروپا مواجه شده و آنها نگرانند که پاریس در نهایت به قیمت امنیت آنها بخواهد مناسبات با روسیه را بهبود بخشد.
دولت آلمان هم در این راستا از مواضع کشورهای شرق اروپا حمایت می‌کند. "هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان روز گذشته در سخنانی در برلین این گونه بازی‌های فکری ماکرون برای جدایی امنیت اروپا از آمریکا را نگران کننده خوانده و آن را عامل شکاف و جدایی در اتحادیه اروپا دانست.
ماس همچنین اظهارات ماکرون درباره مرگ مغزی ناتو را کرده است. وزیر امور خارجه آلمان البته خواستار اصلاحات اساسی در ناتو شده است و پیشنهاد داده که یک گروه کارشناسی بلندپایه به ریاست استولنبرگ طی حدود دو سال درباره وضعیت این ائتلاف نظامی و اصلاحات مورد نیاز کار کنند. در حال حاضر در بین شرکای ناتو دربار جزئیات این طرح بحث می‌شود. البته فرانسه با جزئیات این طرح که مفهوم این ائتلاف نظامی را مد نظر قرار نمی‌دهد موافق نیست.
علاوه بر این فرانسه در مسئله بودجه مشترک ناتو هم نظر خاص خود را دارد.
 بر اساس تصمیمات اخیرا اتخاذ شده قرار است از سال 2021 آلمان سهم بالایی به اندازه آمریکا را در هزینه‌های دفاعی ناتو بر عهده گیرد.
به این ترتیب آلمان در آینده سهم مشابه آمریکا را در هزینه‌های ائتلاف نظامی ناتو تقبل خواهد کرد. 29 کشور عضو این ائتلاف نظامی در آستانه برگزاری نشست سالگرد تاسیس این ائتلاف نظامی که اوایل هفته آینده در لندن برگزار می‌شود در این باره توافق کردند.
یک سخنگوی ناتو رسما این مسئله را تایید کرد که اعضای این ائتلاف نظامی در این باره توافق کرده‌اند که توزیع سهم مالی اعضاء را از سال 2021 تغییر دهند. البته ناتو درباره جزئیات این تقسیم هزینه‌ها در آینده در ائتلاف نظامی اظهار نظری نکرد.
 اما بر اساس اطلاعات دیپلمات‌های اروپایی دولت فرانسه این طرح ائتلاف نظامی ناتو را ناکافی دانسته و آن را رد کرده است. در فرانسه این احتمال داده می‌شود که این تصمیم تنها برای خوشایند دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گرفته شده است.
وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه هم در مصاحبه‌ای با "زوددویچه سایتونگ" از اظهارات انتقادی ماکرون درباره ائتلاف نظامی ناتو دفاع کرده و گفته است که در اصل این مسئله برای ما مطرح است که اتحادیه اروپا را از یک بازار مشترک به یک قدرت جهانی واقعا مستقل تبدیل کنیم.
 
کد مطلب: 120149
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای