شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۴

چرا روحانی نمی‌تواند جا پای هاشمی بگذارد؟/ ۵ گزاره درباره یادنکردن از هاشمی در مراسم تحلیف!

چالش پیش روی روحانی و اصلاح طلبان
به نظر می‌رسد روحانی در تمام دوران ریاست جمهوری‌اش، در حال ساختن شخصیتی مستقل از خود بوده است شخصیتی که وامدار هیچ فرد و گروه و جریانی نباشد.
۰
چرا روحانی نمی‌تواند جا پای هاشمی بگذارد؟/ ۵ گزاره درباره یادنکردن از هاشمی در مراسم تحلیف!
مردم‌نيوز: مراسم تحلیف روحانی در حالی روز شنبه ۱۴ مرداد برگزار شد که حاشیه‌های بسیاری را در پی داشت. از تعطیل کردن شهر تهران در آن روز و تدابیر شدید امنیتی در منطقه بهارستان گرفته تا سلفی نمایندگان مجلس با فدریکا موگرینی که به تیتر ۱ رسانه‌های غربی هم تبدیل شد. اما موضوع دیگری که در لابه لای اخبار آن روز مجلس گم شد و به آن کمتر پرداخته شد اعتراض خانواده مرحوم هاشمی در خصوص یاد نکردن روحانی از هاشمی در مراسم تنفیذ و تحلیف بود. 

۱. ادبیات تند فاطمه هاشمی در خصوص یادنکردن از مرحوم هاشمی در مراسم تحلیف تقریبا بی سابقه است وی در گفت‌وگو با روزنامه «فرهیختگان» گفته: «آقای هاشمی یک تفکر بود، یک جریان بود. با اسم بردن یا اسم نبردن، این جریان یا تفکر تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد. ولی افرادی که این گونه رفتار می‌کنند شخصیت خودشان را در این رابطه نشان می‌دهند، خصوصا افرادی که با حمایت آقای هاشمی روی کار آمده‌اند.» او در ادامه از این فضای کنایی فاصله گرفته و صریحاً از شخص رئیس‌جمهور نام می‌برد و از استفاده از نام خانواده هاشمی برای جذب رأی انتقاد می‌کند: «شخص رئیس‌جمهور در سخنرانی‌های انتخاباتی نه تن‌ها از آقای هاشمی اسم می‌بردند بلکه برای اینکه رأی بیاورند شعار سلام به خاتمی و میرحسین سر می‌دادند ولی امروز که رأی‌شان را گرفته‌اند، آن‌ها را فراموش کرده‌اند. این نشان از ضعیف بودن شخصیت آقای روحانی در این مسائل است... برخی دوستان من فقط به‌خاطر آقای هاشمی به آقای روحانی رأی دادند.» فاطمه هاشمی درباره برخی گمانه‌زنی‌ها درخصوص جایگزین شدن آقای روحانی به جای مرحوم هاشمی به‌عنوان پدر معنوی کارگزاران گفت: «آقای روحانی نمی‌تواند جا پای آقای هاشمی بگذارد، چون اصلاً نه تفکر آقای هاشمی را دارد و نه شجاعت ایشان را و نه پشتکار و فعالیتی که آقای هاشمی داشتند. هیچ‌کدام از آن‌ها را آقای روحانی ندارد. ساده‌ترین چیزی که می‌توان مقایسه کرد این است که آقای هاشمی از ساعت ۶ صبح فعالیت خود را آغاز می‌کرد و ده ونیم، یازده شب کار خود را به پایان می‌رساند... تمام افراد در سطوح مختلف نه‌فقط در سطح وزیر بلکه از رئیس اداره و مدیرکل و معاونان هم به ایشان زنگ می‌زدند و ایشان به آن‌ها جواب می‌داد، نامه‌ها را هم سریعاً دستور پیگیری می‌دادند، ولی آقای روحانی هیچ کدام از این کار‌ها را انجام نمی‌دهد، حتی با وزیران خود هم وقت ملاقات نمی‌گذارد و وزیران ایشان هم در همین دولت از ایشان گله دارند.»

۲. محمد هاشمی در خصوص نام نیاوردن از مرحوم هاشمی در مراسم تنفیذ و تحلیف گفت: «مردم و علاقه‌مندان به آیت‌ا... هاشمی انتظار داشتند که با توجه به جایگاه وی و تاثیری که در انتخابات داشتند از وی در مراسم تحلیف و تنفیذ نام برده شود، چراکه مردم در جریان انتخابات به‌منظور ادامه راه وی حضور پیدا کردند. از نظر بنده بی‌معرفتی بود که نامی از آیت‌ا... هاشمی در مراسم تحلیف و تنفیذ از سوی مسئولان برده نشد. ما این رفتار را مجموعه بی‌معرفتی می‌دانیم که البته از نظر بنده مهم نیست.» 

۳. محسن هاشمی سعی کرد بر این ماجرا سرپوش بگذارد. وی در گفت‌وگو با روزنامه «آرمان» گفت: «به نظر بنده نباید نسبت به این موضوعات حساسیت زیادی داشت. یاد و خاطره آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی در دل مردم ایران، آنچنان زنده است که ایشان نیازی به ذکر نام در مجامع رسمی ندارند و مردم هرکه را با آیت‌ا... هاشمی پیوند داشته باشد، گرامی می‌دارند. گلایه محمد هاشمی هم نظر ایشان و محترم است، اما آنچه مهم است، زنده نگه داشتن راه هاشمی و سیره ایشان در دفاع از حقوق مردم، عقلانیت و اعتدال است که امیدواریم سرلوحه عملکرد همه مسئولان به‌خصوص دولت دوازدهم قرار گیرد.»

۴. از یاد بردن هاشمی توسط روحانی در حالی است که پیروزی او در سال ۹۲ تن‌ها با حمایت مرحوم هاشمی محقق شد. همان طور که هاشمی نیز در دوران حیاتش به این موضوع اشاره کرد و گفت: «دکتر روحانی یک هفته قبل از انتخابات ۹۲، سه درصد رای داشت که با حمایت من به بالای ۵۰ درصد رفت.» از سوی دیگر همان طور که فاطمه هاشمی هم به این موضوع اشاره کرد حسن روحانی در انتخابات ۹۶ یعنی در زمانی که مرحوم هاشمی نبودند در تنگنای رقابت‌های انتخاباتی و در جمع طرفداران و حامیان خود بار‌ها و بار‌ها این فقدان را حزن‌انگیز دانسته و دفعات بسیاری از مرحوم هاشمی و حمایت‌های وی در مراسم انتخاباتی و در جمع مردم یاد کردند.

۵. به نظر می‌رسد روحانی در تمام دوران ریاست جمهوری‌اش، در حال ساختن شخصیتی مستقل از خود بوده است شخصیتی که وامدار هیچ فرد و گروه و جریانی نباشد. حالا که مرحوم هاشمی دیگر نیست، روحانی تلاش می‌کند کم‌کم از زیر سایه سنگین او بیرون بیاید و حتی در این تصور باشد که جای خالی هاشمی را نیز پر کند. او لزومی نمی‌بیند جز خودش، کسی را در به قدرت رسیدنش دخیل بداند. از همین رو اختلاف هفته‌های اخیر او و اصلاح طلبان بر سر چگونگی چینش کابینه هم بی ارتباط با این موضوع نیست؛ روحانی خودش را بدهکار جریان اصلاحات نمی‌داند و این موضوع در ۴ سال پیش روی دولت دوازدهم مهم‌ترین چالش روحانی با اصلاح طلبان خواهد بود.
 
کد مطلب: 12024
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای