سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۳۸

بحران افیون، پدیده ماندگار آمریکا و اروپا

یک اندیشکده آمریکایی در گزارشی به روند گسترش سریع مصرف مواد افیونی و روانگردان‌های افیونی در آمریکا و اروپا پرداخته و شیوع آن بخصوص برای پنج سال آینده قطعی و پدیده‌ای ماندگار برای آمریکا و اروپا می‌داند.
۰
بحران افیون، پدیده ماندگار آمریکا و اروپا
مردم‌نيوز: در این گزارش به قلم جریکا تیلور تحلیلگر سیاسی اندیشکده آمریکایی رند و پیتر روتر، استاد دانشکده سیاست عمومی دانشگاه مریلند، آمده است: تا پنج سال پیش کمتر کسی در آمریکا اسمی از فنتانیل شنیده بود اما در سال 2018، این رونگردان افیونی مسبب 30 هزار مرگ ناشی از مصرف بیش‌ از حد (آوردوز) منجر به مرگ در آمریکا بوده است.
در این مقاله آمده است: مرحله بعدی این بحران دائماً در حال تغییر تنها بستگی به این امر دارد که بازار تجارت غیرقانونی مواد در سال‌های آینده چه شکلی به خود خواهد گرفت.
در گوشه‌ای از اروپا که به اندازه آمریکا با پدیده فنتانیل درگیر بوده، هر یک از بازارهای غیرقانونی مواد افیونی جهت‌گیری مشخصی به خود گرفته‌اند. در برخی از این کشورهای اروپایی هروئین از بین رفته و در برخی دیگر اسپری‌های بینی‌ افیونی جای آن را گرفته است. فروش آنلاین مواد افیونی به یک امر عادی تبدیل شده و هر یک از این پدیده‌ها می‌تواند در آمریکا نیز اتفاق بیافتند.
در استونی که هروئین در اوایل دهه 2000 ناپدید شد، محدودیتی که طالبان آن زمان بر رشد فزاینده کاشت خشخاش در افغانستان اعمال کرد، اثرات پر دامنه‌ای بر اروپا اعمال کرد و منجر به کاهش منابع در تأمین هروئین شد و این فنتالین بود که جای آن را گرفت. امروزه، استونی کوچک با وجود جمعیت یک میلیون و سیصد هزار نفری، تنها بازار به اصطلاح «به بلوغ رسیده» فنتانیل در جهان به شمار می‌رود. البته جایگزینی این افیون روانگردان به جای هروئین اثرات مخربی داشته است بطوری که استونی تا سال 2012 بالاترین نرخ رشد در سرانه زیاده‌روی در مصرف (آوردوز) را در جهان داشته است.
اما کشور لتونی، در نزدیکی استونی، روند متفاوتی را طی کرد و بطور اساسی از مرحله افیون روانگردان فنتانیل عبور کرد و نوع قویتر از افیون روانگردان فنتانیل که به آن آنالوگ گفته می‌شود تا سال 2014 به میزان فراوانی در این کشور ظهور پیدا کرد. تا همین اواخر، نوعی از این ماده به نام کارفنتانیل خیلی رواج داشت. یک گرم از کارفنتانیل خالص برای کسانی که تحمل افیون ندارند هزاران دوز مرگبارتر است.
در ادامه این گزارش با اشاره به روند مصرف در دیگر کشورهای اروپایی به مورد سوئد پرداخته و آمده است: برخلاف دیگر کشورها، در سوئد دو بازار مواد مخدر موازی یکی برای هروئین و دیگری برای آناگوک‌های فنتانیل ایجاد شد. حدود سال 2014، قاچاقچیان اقدام به فروش آنلاین این آنالوگ‌ها کرده و جنس را مستقیماً به مصرف‌کننده پست می‌کردند اما بعد از مدتی تجربه، این قاچاقچیان به نمونه‌ای از اسپری بینی مواد آنالوگ رسیدند و این نمونه مورد استقبال کسانی قرار گرفت که تمایلی برای تزریق مواد نشان نمی‌دادند.

در ادامه، این مقاله به سراغ بازار مصرف آمریکا می‌رود و می‌افزاید: این روندها یعنی از میان رفتن هروئین و فروش آنلاین و اسپری‌های بینی و آنالوگ‌ها در برخی نقاط آمریکا نیز شروع شده است. هرچند این امر در منطقه آمریکای شمالی رایج نشده اما دلیلی وجود ندارد که در آینده شایع نشود.
سوئد، لتونی و استونی همگی از آمریکا کوچکتر هستند اما در مقایسه با زنجیره متمرکز تأمین مواد می‌توان آنها را مانند یک شهر یا ایالت از آمریکا فرض کرد. همچنین این امر نشان می‌دهد مناطقی از آمریکای شمالی که تاکنون بیشترین آسیب را از بحران مواد افیونی دیده‌اند مانند نیوانگلند، مناطق موسوم به غرب میانه آمریکا، بریتیش کلمبیا و کارولینای شمالی و مناطق اطراف احتمال دارد با مسئله فنتانیل مواجه شوند. این امر تبعات سنگینی برای سازمان‌های پیشگیری، درمان و دیگر خدمات و همچنین نیروهای پلیس و انتظامی به همراه خواهد داشت.
در انتهای این گزارش آمده است: آمریکا باید خود را برای فنتانیل و دیگر روانگردان‌های افیونی به عنوان پدیده‌های پایدار آماده کند و در این راستا از تجربه دیگران درس بگیرد.
 
کد مطلب: 120788
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای