پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۱

نرخ ارز به تعادل ساختاری خود باز می گردد

همتی گفت: نرخ ارز به تدریج به تعادل ساختاری خود منطبق با متغیرهای واقعی اقتصاد کشور باز خواهد گشت.
۰
نرخ ارز به تعادل ساختاری خود باز می گردد
مردم‌نيوز: همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در اینستاگرام نوشت: این روزها برخی نوشته ها و مصاحبه های من در خصوص FATF استناد افرادی از گرایش های مختلف قرار می گیرد. در این زمینه ذکر این نکته را ضروری میدانم که بانک مرکزی نهادی تخصصی و حرفه ای است و در مراکز تصمیم سازی و تصمیم گیری نظرات کارشناسی خود را گفته و بر آن اصرار می ورزد.

کما اینکه، در موردFATF نیز در دولت، مجلس و در مجمع تشخیص مصلحت نظام، موضع بانک رابه صراحت بیان کردم.لذا، همانطور که در مجمع، براساس مصالح ملی نظرخودرا گفته ام، به همان صراحت درمقابله با جو روانی که دشمنان، با تکیه بر تصمیم FATF ،برای لطمه زدن به اقتصاد کشور و بی ثبات کردن بازارها ، ایجاد می کنند، برمبنای وظیفه ومصالح ملی عمل کرده ام باز هم تأکید می کنم:کشورمان توانسته است تاحدود زیادی ارتباط تحریم ناپذیری با نظام پولی و مالی دنیا ، خارج از چارچوب FATF ، برقرار کند و بانک مرکزی نیز ، با همراهی سایر بخش های اقتصادی، تلاش خود را در جهت تسهیل پایدار نیاز های تجاری کشور، بی وقفه ادامه خواهد داد.

در همین راستا طی چند روز گذشته صدها میلیون دلار ارز مورد نیاز واردات مواد اولیه و واسطه ای کارخانجات توسط صادرکنندگان دربازار ثانویه عرضه شده است، ولی به هرتقدیر حواشی تصمیمFATF، تلاش سودجویان و سفته بازان،نوسانات غیر ساختاری و نا پایداری در بازار ارز بوجود آورد. این نوسانات برای بانک مرکزی جدید نیست وبراساس تجارب گذشته و برنامه هایی که بانک مرکزی بر مبنای سازوکار بازار دارد، نرخ ارز به تدریج به تعادل ساختاری خود منطبق با متغیرهای واقعی اقتصاد کشور باز خواهد گشت.
 
کد مطلب: 135278
مرجع : خبرنگاران جوان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای