سه شنبه ۵ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۰

دیدار قریب الوقوع «پمپئو» با طالبان در قطر

برخی گزارشها حاکی از آن است که وزیر خارجه آمریکا به زودی در پایتخت قطر با مقامات طالبان از جمله مذاکره کننده ارشد این گروه دیدار و گفتگو می کند.
۰
دیدار قریب الوقوع «پمپئو» با طالبان در قطر
مردم‌نيوز:به نقل از اسپوتنیک، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا که هم اکنون در دوحه قطر بسر می برد، برای گفتگو پیرامون مرحله بعدی از توافق صلحی که ماه میلادی گذشته میان واشنگتن و گروه طالبان افغانستان به امضا رسید، با مذاکره کنندگان ارشد این گروه شبه نظامی به زودی دیدار می کند.

سفر پمپئو به دوحه بلافاصله پس از سفر وی به کابل، پایتخت افغانستان و دیدارش با «اشرف غنی» رئیس جمهوری این کشور و «عبدالله عبدالله» رقیب سیاسی او صورت گرفت.

در همین ارتباط، «مورگان اورتگاس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه در پایگاه نیروی هوایی «العدیده» قطر خطاب به خبرنگاران گفت: «وزیر خارجه پمپئو به زودی در دوحه با مقامات طالبان از جمله ملا برادر، مذاکره کننده ارشد این گروه دیدار می کند تا طالبان را برای ادامه دادن به روند پیروی از توافق حاصله در ماه گذشته وادار کند».

گفتنی است که در توافق صلح ماه فوریه، گروه طالبان در ازای خروج چندین هزار نیروی نظامی آمریکا از خاک افغانستان با کاهش خشونتها و آغاز گفتگوها با دولت کابل موافقت کرد. اما این توافق به دلایلی از جمله عدم تمایل کابل به پیروی از وعده آمریکا مبنی بر عفو دسته جمعی زندانیان طالبان و همچنین فقدان یک آتش بس سنجش پذیر میان طالبان و دولت کابل به سرعت با بن بست روبرو شد.
کد خبر
کد مطلب: 137066
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای