چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۱

ایران روالی میانسالی پیدا کرده است

مدیرکل سلامت، جمعیت خانواده و مدارس وزارت بهداشت، گفت: برای اولین بار بعد از انقلاب، رشد جمعیت به کمتر از یک درصد رسیده است.
۰
ایران روالی میانسالی پیدا کرده است
مردم‌نيوز:سید حامد برکاتی، روز چهارشنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، به ارائه گزارشی از وضعیت جمعیت کشور پرداخت.

وی با اشاره به وضعیت رشد موالید در کشور، گفت: رشد جمعیت در سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب، ۲.۴۵ و سالانه ۲.۵ درصد رشد نسبت به سال قبل از آن بود.

برکاتی ادامه داد: متأسفانه در دهه ۷۰ به ناگهان شاخص رشد جمعیت به عدد ۱.۵ رسید و در سال گذشته برای اولین بار بعد از انقلاب، رشد جمعیت به کمتر از یک درصد رسیده است.

وی افزود: در چنین شرایطی، جمعیت جوان کشور در ۲۰ سال آینده به چالش تبدیل خواهد شد.

برکاتی گفت: میانگین سنی ایران در سال ۱۳۵۵، ۲۲ سال بود در حالی که امسال این عدد به ۳۲ سال رسیده است.

وی افزود: بر اساس شاخص‌های جهانی، سن جوانی تا ۳۰ سالگی است و ایران از سال ۱۳۹۵، پای به میانسالی گذاشته و تا سال ۱۴۳۰، میانسال پیر می‌شویم.

برکاتی با عنوان این مطلب که جمعیت مولد کشور نسبت به گذشته بیش از ۷۰ درصد کم شده است، ادامه داد: حال سوال این است که چه باید کرد.

وی افزود: سیاست ‌هایی که توسط مقام معظم رهبری در اردیبهشت ۱۳۹۳ ابلاغ شد کاملاً جامع است و مسیر آینده کشور را برای مقابله با این معضل روشن کرده است. اما اتفاقاتی که باید ضمن آن انجام می‌شد، نیفتاده است. این سیاست‌ها ۱۴ بند دارد که یک بند آن اشاره می‌کند به «جایگزینی» و اصل است و بند آخر هم بند رصد است که باید هر ساله اتفاق افتد تا به عنوان مثال در سال ۹۹ با این موضوع مواجه نشویم که رشد جمعیت کشور به زیر یک درصد رسیده است.

برکاتی گفت: در سیاست های ۱۲ گانه دیگر نیز رشد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و حمایت از جوانان به خصوص برای ازدواج و فرزند آوری دیده شده است. در این زمینه وزارت بهداشت اقدامات خوبی انجام داده به طوری که شاخص مرگ و میر کودکان و مادران و مراقبت‌ها ارتقا یافته است.
کد مطلب: 143455
مرجع : مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای