يکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۵

آزادی ۲ هزار زندانی طالبان به دستور اشرف غنی

دولت افغانستان اعلام کرد که ۲ هزار عضو گروه طالبان به‌زودی از زندان‌های این کشور آزاد خواهند شد.
۰
آزادی ۲ هزار زندانی طالبان به دستور اشرف غنی
مردم‌نيوز:
به نقل از خبرگزاری فرانسه، اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان دستور آزادی ۲ هزار زندانی گروه طالبان را صادر کرده و این افراد به زودی آزادی خواهند شد.
همزمان با عید فطر در افغانستان، صدیق صدیقی، سخنگوی دولت افغانستان اعلام کرده که رئیس‌جمهور کشور در راستای اثبات حسن ظن خود برای اعمال آتش‌بس با گروه طالبان، فرمان آزادی ۲ هزار زندانی این گروه را صادر کرده است.
بر اساس توافق بین آمریکا و طالبان قرار شده که نظامیان آمریکایی به صورت تدریجی حضور خود در این کشور را کاهش دهند و در عوض طالبان هم از میزان تحرکات منفی خود در سطح کشور بکاهد.
این توافق طی هفته‌های اخیر متوقف شده بود، سران افغانستانی معتقدند که این گام می‌تواند مجددا بندهای توافق را فعال کند. در چارچوب توافق زندانیان طالبانی آزاد می‌شوند و از سویی دیگر طالبان هم باید نیروهای امنیتی زندانی را آزاد کند.
بسیاری از منتقدان دولت آمریکا توافق با طالبان را برای امنیت ملی افغانستان مضر می‌دانند و آن را شکستی دیگر برای واشنگتن در منطقه ذکر می‌کنند. طی هفته گذشته اشرف غنی و عبدالله عبدالله سرانجام پس از کشمکش‌های فراوان بر سر تقسیم قدرت در افغانستان توافق کردند.
 
کد مطلب: 143821
مرجع : باشگاه خبرنگاران جوان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای