سه شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۱۲

عامل بسیاری از ناروایی‌های اجتماعی از نظر رهبر معظّم انقلاب

مقام معظّم رهبری فرمودند: بخش مهمی از ناملایمات و ناروایی‌ها در میان مردم ناشی از سه خصلت است.
۰
عامل بسیاری از ناروایی‌های اجتماعی از نظر رهبر معظّم انقلاب
مردم‌نيوز:آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظّم انقلاب اسلامی در ابتدای یکی از جلسات درس خارج فقه خود با اشاره حدیثی از امام صادق علیه‌السلام فرمودند: «كَانَ فِیمَا أَوْصَى بِهِ رَسُولُ اَللَّهِ ص عَلِیّاً» این مجموعه وصایایی از نبّی مکرم اسلام(ص) به امیرالمؤمنین علیه‌السلام است که بخشی از آن در اینجا ذکر شد.

ایشان افزودند: امام علیه‌السلام فرمود: «یَا عَلِیُّ أَنْهَاكَ عَنْ ثَلاَثِ خِصَالٍ عِظَامٍ» از سه خصلت بزرگ تو را نهی می‌کنم؛ سه خصلت منفی بزرگ: «اَلْحَسَدِ وَ اَلْحِرْصِ وَ اَلْكَذِبِ». اگر دقت کنیم می‌بینیم بخش مهمی از ناملایمات و ناروایی‌ها در میان مردم ناشی از همین سه خصلت است؛ مخصوص مسلمانان هم نیست. در هر جامعه‌ای که چنین خصوصیتی باشد، مایه وجود ناروایی بسیاری در آن جامعه خواهد شد.

«حسد موجی می‌شود روابط عاطفی انسان با مردم به هم بخورد و ناسالم شود. انسان به نزدیکان، برادر و دوست نزدیک، خویشاوند، معاشر خود و سایر افراد جامعه تا هر جایی که دایره آشنایی او توسعه دارد، اگر حسد بورزد، روابط عاطفی و قلبی انسان با کسانی که مورد حسد قرار گرفتند (محسودین) ناسام و خراب می‌کند.»

رهبر معظّم انقلاب با بیان مطلب فوق خاطرنشان کردند: این درست برعکس آن چیزی است که در نظام سالم موردنظر است. صرف حسد، محبت‌ها، صمیمیت‌ها و همکاری‌ها را از بین می‌برد. چقدر زیاد هستند کسانی که انسان دوست دارد با آنان همکاری کند، محبت کند، اما به خاطر حسادت به آنان جلوی این کار گرفته می‌شود. حسد منشأ بسیاری از ناروایی‌ها در ارتبطات اجتماعی است.
کد مطلب: 147918
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای