دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۹

احتمال دخالت نظامی ترکیه در اقلیم کردستان عراق وجود دارد

به اعتقاد سفیر سابق ایران در ترکیه، نوع رابطه آنکارا در زمینه نفت و کالاهای مصرفی به جای توسعه اقتصاد اقلیم کردستان عراق باعث وابستگی بیشتر اقلیم به ترکیه شده است.
۱
۰
احتمال دخالت نظامی ترکیه در اقلیم کردستان عراق وجود دارد
مردم‌نيوز: «فیروز دولت‌آبادی»، سفیر سابق ایران در ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص سیاست اعمالی آنکارا در قبال همه­ پرسی اقلیم کردستان عراق با توجه به مناسبات گسترده­ ترکیه با اربیل از جمله معاملات نفتی، با اشاره به اینکه احتمال دخالت نظامی ترکیه در اقلیم کردستان عراق وجود دارد، بیان داشت: موضع ترک‌ها همین موضعی است که اتخاذ کرده‌اند. این موضع محکمی محسوب می­‌شود.
وی با توجه به اینکه خطر اصلی توسعه این اندیشه، ترکیه را تهدید می‌کند، گفت: ترکیه 22-20 میلیون کرد دارد و بخش وسیعی از این کشور سرزمین مادری کردها است. جمعیت کرد در عراق حدود 6 میلیون نفر است. ایران نزدیک به سه میلیون کرد دارد و در سوریه کمتر از این است؛ لذا تهدید اصلی متوجه ترکیه است.
سفیر سابق ایران در ترکیه با یادآوری مبارزات ارتش ترکیه با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) اشاره داشت: تهدید این موضوع برای آنکارا ریشه‌های تاریخی بسیار سنگینی دارد. پ.ک.ک حدود چهل سال در ترکیه مبارزه کرده است.
وی با اشاره به اینکه ترکیه این موضع را ادامه خواهد داد، تأکید کرد: به نظر می‌رسد تمایل دولت ترکیه به خاتمه یافتن این مسئله است. تحکیم این مواضع نیز به مواضع کشورهای منطقه از جمله عراق بستگی دارد. اگر مواضع این کشورها به همین اندازه که مشاهده می‌شود، استحکام داشته باشد، قطعاً موضع ترک‌ها تغییر نخواهد کرد. آن‌ها تا تغییر نتایج این همه‌پرسی مقاومت خواهند کرد و احتمال دخالت نظامی ترکیه نیز وجود دارد.
دولت‌آبادی در پاسخ به این پرسش که «نوع مناسبات آنکارا با رژیم صهیونیستی و اربیل چه تأثیری بر مواضع ترکیه در قبال همه­ پرسی دارد؟» بیان داشت: سیاست توسعه همکاری‌های اقتصادی از طرف ترکیه با اقلیم کردستان یک سیاست ایجاد وابستگی در اقلیم به سمت ترکیه بوده است نه سیاست همکاری با اقلیم. این امر دو مقوله جدا محسوب می‌شود. ممکن است کشوری با سرمایه‌گذاری خود موجب توسعه داخلی اقلیم شود؛ اما ترک‌ها بیشتر فعالیت­‌های اقتصادی زودبازده چون تجارت، خدمات اقتصادی و اجتماعی داشته‌اند.
وی با تأکید بر اینکه نوع رابطه آنکارا در زمینه نفت و کالاهای مصرفی به جای توسعه اقتصاد اقلیم کردستان باعث وابستگی بیشتر اقلیم به ترکیه شده است، افزود: رژیم صهیونیستی حمایت از همه‌پرسی اقلیم را بیشتر برای تحریک ایران آغاز کرده ‌است. مهم این است که موضع کشور عراق همچنان محکم بماند تا این مقوله با خسارت کم پایان یابد.
 
کد مطلب: 24763
مرجع : خبرگزاری تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


Turk
France
عجب ایران فکر کنم نزدیک ده میلیون کورد دارد تورکیه دوازده میلیون عراق چهار تا پنج میلیون پان فارسیسم دچار توهم شده بدبختیها بیچاره
چند رسانه ای