شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۵

زکات علم چیست؟

کارشناس علوم قرآنی گفت: بهترین علم آن است که دیگران از فرد عالم و علمش بهره‌مند شوند و این بهترین ضرورت نشر علم به عنوان زکات است.
۰
زکات علم چیست؟
مردم‌نيوز: ، سعید شمس کارشناس علوم قرآنی درباره علم و زکات آن گفت: عبارت "الزکات العلم نشره" در روایات متعدد آمده و از زکات علم بسیار نقل شده است.

وی افزود: علمی ارزشمند است که بتوانیم براساس آن عمل کنیم، علم و عمل در کنار هم باشند و یکی از راه های عمل کردن علم نشر و ترویج آن در بین دیگران است و از لوازم علم ترویج آن است.

این کارشناس علوم قرآنی اظهار کرد: اینکه علم را یاد بگیریم و به دیگران نیاموزیم فایده ای ندارد و ارزش خود را نشان نمی دهد. با این شکل تنها ثمره ای که ممکن است داشته باشد این است که خود شما را به عمل برساند که در این صورت ارزشی ندارد.

شمس در ادامه تصریح کرد: علمی که یاد گرفته اید اگر به دیگران آموزش دهید و دیگران به جهت آموزش و علمی که از شما آموخته اند به عمل برسند، خود را کامل کنند و به کمال برسند ارزشمند است و می توان به جرات گفت علمی که فرا گرفته شده برای شخص ثمر داشته است والا مانند کتابی است که بیهوده خوانده می شود، به قول قرآن کریم مانند الاغی است که باری از کتاب را حمل می کند و فایده ای برایش ندارد.

وی خاطرنشان کرد: بهترین علم آن است که دیگران از فرد عالم و علمش بهره مند شوند و این بهترین ضرورت نشر علم به عنوان زکات است.
کد مطلب: 38585
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای