دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۸
به جای تخم مرغ می‌توان از چه چیزهایی استفاده کرد؟

۱۲ جایگزین عالی برای تخم‌ مرغ در انواع غذاها و کیک‌ها

به آبی که از نخود سبز یا لوبیای سفید به جا می‌ماند، آکوفابا می‌گویند. این آب، یک جایگزین مناسب برای تخم مرغ است. این همان مایعی است که قبلا در کنسرو نخود سبز دیده‌ بودید. پس یادتان باشد که مایع نخود سبز را دور نریزید، چرا که این مایع غلظتی مشابه تخم مرغ دارد.
۰
۱۲ جایگزین عالی برای تخم‌ مرغ در انواع غذاها و کیک‌ها
مردم‌نيوز: در حال حاضر که با بالا رفتن قیمت تخم مرغ، این ماده غذایی به یک خوراکی تجملاتی تبدیل شده و بسیاری از خانواده‌ها نمی‌توانند مثل گذشته تخم مرغ بخرند، باید فکری برای جایگزین کردن آن کرد. گرچه درباره بعضی غذاها چنین امکانی وجود ندارد اما با راهکارهایی می‌شود چنین کاری کرد. در ادامه خواندن این مطلب را به کسانی که به تخم مرغ آلرژی دارند یا رژیم کم چرب و کم کلسترول دارند، توصیه می‌کنیم.
 ۱۳ جایگزین تخم‌مرغ برای انواع غذا و کیک
 
جایگزین تخم مرغ باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟
تخم مرغ به ۴ دلیل در شیرینی پزی استفاده می‌شود؛ اول برای ترکیب و کنار هم نگه داشتن مواد. دوم برای ورآمدن و پف کردن کیک‌ها، شیرینی‌ها و غذاهایی مثل سوفله. سوم به دلیل رطوبت کافی؛ مایع به دست آمده با تخم مرغ معمولا بسیار نرم و مرطوب است و چهارم به خاطر عطر و طعم. تخم مرغ‌ کمک می‌کند تا طعم مواد به مخلوط منتقل شود و وقتی در معرض گرما قرار می‌گیرد، رنگی طلایی یا قهوه‌ای به آن می‌بخشد. حال باید به دنبال مواد غذایی‌ای باشیم که دارای چنین ویژگی‌هایی باشد.
 
۱۳ جایگزین تخم‌مرغ برای انواع غذا و کیک
 
پوره سیب یک جایگزین مناسب و همیشگی
پوره سیب مجموعه‌ای از سیب‌های پخته شده است. معمولا این پوره را شیرین یا با ادویه‌هایی مثل جوز و دارچین شیرین می‌کنند. از ۴/۱ پیمانه پوره سیب که حدود ۶۵ گرم می‌شود، می‌توان به عنوان یک عدد تخم مرغ در اکثر دستورها استفاده کرد. توصیه ما این است که از پوره سیب شیرین نشده استفاده کنید، اما اگر می‌خواهید از پوره سیب شیرین شده استفاده کنید، مقدار شکر را هم در دستور غذایی‌تان لحاظ کنید.
 
 ۱۲ جایگزین تخم‌ مرغ برای انواع غذاها و کیک‌ها
 
پودر تخم کتان یا تخم شربتی جایگزین دوم

پودر تخم کتان یا تخم شربتی را به عنوان دومین جایگزین به شما معرفی می‌کنیم. این دو دانه دارای ارزش غذایی بالایی هستند. آنها سرشار از فیبر، امگا۳ و سایر ترکیبات گیاهی هستند. توصیه می‌کنیم حتما این دانه‌ها را خودتان در خانه پودر کنید، چرا که پودرهای آماده به مرور خاصیت خود را از دست می‌دهند. پس از اینکه این دانه‌ها را پودر کردید، حتما آنها را در یک ظرف دربسته ریخته و داخل یخچال قرار دهید. اما برای جایگزینی یک عدد تخم مرغ چه مقدار از این دانه‌ها لازم است؟ یک قاشق غذاخوری معادل ۷ گرم از تخم کتان یا تخم شربتی با ۴۵ گرم یا همان ۳ قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید تا کاملا آب غلیظ شود. استفاده از این جایگزین برای کیک‌ها و شیرینی‌ها توصیه نمی‌شود، چون باعث غلظت و سنگینی مخلوط شما می‌شود. بهترین استفاده از این جایگزین برای پنکیک، مافین، نان و کلوچه است.
 
 ۱۲ جایگزین تخم‌ مرغ برای انواع غذاها و کیک‌ها
موز له شده یک جایگزین محبوب ولی با یک اشکال
موز له شده جایگزین بسیار مناسبی برای تخم مرغ است. تنها اشکال موز این است که مخلوط نهایی شما طعم موز می‌گیرد. البته به جای موز له شده می‌توانید از کدوتنبل له شده استفاده کنید که طعم کمتری به مخلوط شما می‌دهد. به یاد داشته باشید هر چیزی که جایگزین تخم مرغ می‌کنید، ۶۵ گرم یا یک چهارم پیمانه آن به اندازه یک عدد تخم مرغ است. غذاهایی که در فر با پوره میوه‌ها درست می‌شوند، رنگ قهوه‌ای و طلایی به خود نمی‌گیرند اما رطوبت و غلظت خوبی دارند. این جایگزین در کیک، مافین، براونی و نان‌هایی با پخت سریع بهتر جواب می‌دهد.
 
۱۲ جایگزین تخم‌ مرغ برای انواع غذاها و کیک‌ها
 
مخلوط جوش شیرین و سرکه
یک قاشق چایخوری معادل ۷ گرم جوش شیرین، یک قاشق غذاخوری معادل ۱۵ گرم سرکه را با هم مخلوط کنید و جایگزین یک عدد تخم مرغ کنید. برای سرکه می‌توانید از سرکه سیب یا سرکه سفید استفاده کنید. ترکیب جوش شیرین و سرکه باعث ایجاد یک واکنش شیمیایی شده که دی اکسید کربن و آب تولید می‌کند. چیزی که باعث سبکی و هوادهی به مخلوط شما می‌شود. این جایگزین مناسبی برای کیک و پنکیک‌هاست.
 
۱۲ جایگزین تخم‌ مرغ برای انواع غذاها و کیک‌ها
پنیر سویا یا تافوی ابریشمی
به شیرسویای غلیظ شده که تخمیر و به پنیر تبدیل شده است، تافو گفته می‌شود. بافت این پنیر بر اساس میزان آب آن متفاوت است. هر چه قدر میزان آب آن کمتر باشد، تافو سفت‌تر است. تافوی ابریشمی که در اینجا ذکر کردیم دارای مقدار زیادی آب است و به همین دلیل دارای بافت نرمی است. برای جایگزین کردن یک عدد تخم مرغ از ۴/۱ پیمانه تافو معادل ۶۰ گرم از آن استفاده کنید. از خصوصیات مثبت تافو این است که بدون طعم است اما به یاد داشته باشید که می‌تواند مخلوط شما را سفت کند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم از آن در براونی، کیک، نان و کلوچه استفاده کنید.
 
۱۲ جایگزین تخم‌ مرغ برای انواع غذاها و کیک‌ها
ماست یا دوغ به جای تخم مرغ
شاید باورش برایتان سخت باشد ولی ماست یا دوغ یک جایگزین مناسب برای تخم مرغ هستند. حتما از ماست ساده و بدون طعم در مخلوط خود استفاده کنید. ۴/۱ پیمانه معادل ۶۰ گرم ماست یا دوغ می‌تواند برای یک عدد تخم مرغ جایگزین مناسبی باشد. این جایگزین را در کاپ کیک‌ها، مافین و کیک‌ها استفاده کنید.
۱۲ جایگزین عالی برای تخم‌ مرغ در انواع غذاها و کیک‌ها
آب نخود سبز یا لوبیا سفید یک جایگزین عالی
به آبی که از نخود سبز یا لوبیای سفید به جا می‌ماند، آکوفابا می‌گویند. این آب، یک جایگزین مناسب برای تخم مرغ است. این همان مایعی است که قبلا در کنسرو نخود سبز دیده‌ بودید. پس یادتان باشد که مایع نخود سبز را دور نریزید، چرا که این مایع غلظتی مشابه تخم مرغ دارد. ۳ قاشق غذاخوری معادل ۴۵ گرم از این مایع به اندازه یک تخم مرغ در مخلوط شما عمل می‌کند. از این مایع در دستورهای غذایی که سفید تخم مرغ در آنها قید شده، کاربرد بهتری دارد. مارشمالو، ماکارون یا نوقا از این موارد هستند.
کره بادام زمینی یک جایگزین خوشمزه به جای تخم مرغ
کره بادام زمینی یا کره بادام شیرین را در اکثر دستورهای غذایی می‌توان استفاده کرد. ۳ قاشق غذاخوری کره بادام زمینی معادل ۶۰ گرم به اندازه یک تخم مرغ عمل می‌کند. این ماده غذایی بر طعم مخلوط شما تاثیر می‌گذارد. پس در مخلوط کلوچه، کیک و براونی آن را استفاده کنید.
آب گازدار مخلوط شما را پف دار می‌کند

آب گازدار رطوبت کافی را به مخلوط شما می‌دهد و به مواد شما پف کافی می‌دهد. این آب با به دام انداختن حباب‌های هوا یک خوراکی سبک و پف دار به شما می‌دهد. ۴/۱ پیمانه معادل ۶۰ گرم آب گازدار مثل یک یک عدد تخم مرغ عمل می‌کند. این جایگزین را برای کیک و کاپ کیک به شما توصیه می‌کنیم. همچنین برای تهیه انواع بیسکوییت می توان از ترکیب یک قاشق غذاخوری آرد نخود یا آرد سویا یا نشاستۀ ذرت و دو قاشق غذاخوری آب می‌توان استفاده کرد.
در سالادها چی بریزیم به جای تخم مرغ؟
در سالادها به جای تخم مرغ می‌توان از پنیر سویا به طعم‌های مختلف استفاده کرد.
املت‌ها را چه کنیم؟
در املت‌ها به جای تخم مرغ می‌توان از پنیر سویای پوره شده استفاده کرد و طعم جدیدی را تجربه کرد.
کتلت را چطوری درست کنیم؟
برای کتلت‌ها می‌توان از ترکیب دو قاشق غذاخوری آرد سویا، آرد لپه، آرد نخود و یا آرد حبوباب استفاده کرد. توجه داشته باشید که یکی از موارد برای مخلوط شما کافی است. فقط یکی از آردهای ذکر شده را با سه قاشق غذاخوری آب مخلوط کنید و درون مایع کتلت خود بریزید.
کد مطلب: 45312
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای