چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۴

کریسمس در فلسطین

کلیساها در فلسطین در اعتراض به تصمیم رئیس جمهور آمریکا درباره قدس، جشنهای خیابانی به مناسبت میلاد مسیح (ع) برگزار نکردند.
۰
کریسمس در فلسطین
کلیساها در فلسطین در اعتراض به تصمیم رئیس جمهور آمریکا درباره قدس، جشنهای خیابانی به مناسبت میلاد مسیح (ع) برگزار نکردند.
کلیساها در فلسطین تصمیم گرفتند در اعتراض به تصمیم رئیس جمهور آمریکا درباره قدس، جشنهای خیابانی به مناسبت میلاد مسیح (ع) برگزار نکنند و فقط به نمادها و مراسم شبانه دینی بسنده کنند. این اقدام در حالی صورت می گیرد که شمار فلسطینیانی که برای برگزاری عید میلاد در بیت لحم حضور یافته اند، به سبب موانع اسرائیلی، به طور محسوس کاهش یافته است. در همین حال نظامیان اسرائیلی بیت لحم را محاصره کرده اند. همزمان گروههای مسیحی در غزه نیز در اعتراض به تصمیم ترامپ، برگزاری جشنهای میلاد را لغو و به برگزاری مراسم عبادی شبانه و برپایی نماز عام در کلسیاها اکتفا کردند.
مقدس ترین کلیسای جهان در بیت لحم، پیام صلح به سراسر جهان فرستاده شد. این پیام پس از تصمیم رئیس جمهور آمریکا درمورد قدس فرستاده شد و البته پس از سیلی محکمی بود که ترامپ در سازمان ملل دریافت کرد. در مراسم گرامی داشت میلاد مسیح در کلیسای بیت لحم که “پیر باتیستا” پدر روحانی کلیسای بیت لحم آن را برگزار کرد، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز حضور داشت. وی پس از سفر به شماری از کشورهای جهان برای بسیج جهانیان برضد تصمیم ترامپ در مراسم کلیسای بیت لحم حضور یافته بود. البته همزمان با محمود عباس، شمار زیادی از دیپلماتهای بین المللی نیز در این مراسم شرکت داشتند تا آشکارا مخالفت خود را با تصمیم رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن (شهر اشغالی) قدس به عنوان پایتخت اسرائیل اعلام کنند.
پیر باتیستا پدر روحانی کلیسای بیت لحم گفت ما در شهر قدس، شهر صلح هستیم، اگر کسی از این شهر رانده شود، هیچ صلحی قابل تصور نخواهد بود زیرا قدس مردم را به سوی خود دعوت می کند و کسی را نمی راند.
مراسم میلاد مسیح در حالی در کلیسای بیت لحم برگزار شد که شماری از مردم فلسطین، مسلمان و مسیحی، بیرون از کلیسا در فضای باز مراسم را از صفحه نمایش نگاه می کردند. آنان در مصاحبه با الجزیره تاکید کردند تصمیم ترامپ واقعیت را تغییر نمی دهد و این واقعیت تعلق داشتن قدس به فلسطین و فلسطینیان است چه مسلمان و چه مسیحی. این در حالی است که نظامیان اسرائیلی مانع عزیمت مسیحیان ساکن غزه به بیت لحم شدند و آنان تصمیم گرفتند برگزاری جشنهای میلاد را لغو و به برپایی نیایش و دعا بسنده کنند.
در همین حال فلسطینیان با برگزاری رژه در خیابانها، جشنهای ملی برگزار کردند تا تاکید کنند که همچنان به داشتن کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس امیدوارند و بر آن اصرار دارند.
 
کد مطلب: 45726
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای