دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۶

مذاکرات سازش بر سر دو راهی

تشکیلات خودگردان فلسطین و طرفداران سازش در برابر دو گزینه قرار داردند اول شرایط را به گونه‌ای تغییر دهند که رژیم صهیونیستی مجبور به پذیرش خواسته‌های آنها شود دوم محتوا و ماهیت روند سازش تغییر یابد که اجرایی شدن این موضوع دور از ذهن نیست.
۰
مذاکرات سازش بر سر دو راهی

مردم‌نيوز: وزیران خارجه مصر، اردن، مغرب، عربستان، امارات و تشکیلات خودگردان فلسطین همراه دبیرکل اتحادیه عرب  اخیرا در امان نشستی برگزار کردند تا راهکارهای مقابله با اقدام آمریکا درخصوص قدس را مورد بررسی قرار دهند.
در پایان این نشست، وزیر خارجه اردن گفت: شرکت کنندگان در نشست امان توافق کردند اتحادیه عرب برای به رسمیت شناختن دولت فلسطینی توسط جامعه جهانی تلاش های خود را بزودی شروع کند. پایتخت این دولت "قدس شرقی" که محدوده حاکمیتش مرزهای سال 1967 است. "ایمن الصفدی"  احیای روند صلح تشکیلات خودگردان فلسطین با رژیم صهیونیستی و پایان دادن به بحران فلسطین را از دیگر توافقات این نشست عنوان کرد.
اکنون سئوالی که مطرح می شود، این است، تشکیل کشور به نام فلسطین با مرکزیت قدس چقدر قابل اجرایی شدن است؟ در پاسخ می توان گفت آنطوری که شواهد و قرائن نشان می دهد، نمی توان به این موضوع چندان دلخوش بود.  در 27 سپتامبر 2013، مجمع عمومی سازمان ملل از مجموع 192 عضو  134 کشور، دولت فلسطین را به رسمیت شناخت اما رژیم صهیونیستی و برخی کشورها دولت فلسطین را به رسمیت نشناخته و اعلام کردند "تأسیس دولت فلسطین تنها از طریق گفت وگو  بین اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین  امکانپذیر است." در اینجا باید به این نکته اشاره کرد تنها دو نخست وزیر رژیم صهیونیستی بودند که با تشکیل دولت فلسطینی موافقت کردند. با وجود این،  از تشکیل چنین دولتی در مرزهای 1967 سرباز زدند.  
"بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر کنونی رژیم صهیونیستی از همان ابتدا با تشکیل دولت فلسطین مخالف بود و آن را خطری یرای امنیت اسرائیل می داند. این درحالی است که رژیم صهیونیستی با مطرح کردن موضوع استقلال فلسطین در مجمع عمومی سازمان ملل مخالف است و آن را برخلاف پیمان اسلو می داند.
همچنین این نکته برجهانیان آشکار است که تل آویو مورد حمایت همه جانبه واشنگتن قرار دارد. آمریکا بارها از حق وتوی به نفع رژیم صهیونیستی در شورای امنیت و  تهدید به تحریم های مالی و اجرای آن در مجمع عمومی سازمان ملل استفاده کرده است حتی چند قطعنامه ای که علیه تل آویو در شورای امنیت به تصویب رسیده عملا فاقد کارایی بوده است. مثلا قطعنامهٔ 2334 در 22 دسامبر 2016 به تصویب رسید، در این قطعنامه شهرک سازی اسرائیل در سرزمین های فلسطینی غیر قانونی اعلام شد که باید متوقف شود. تل آویو نه تنها به این قطعنامه اعتنایی نکرد بلکه به شهرک سازی در کرانه باخیری رود اردن و بویژه قدس شرقی ادامه داد. آمریکا و سایر کشورهای غربی فقط نظاره گر این ماجرا بوده و هستند.
حال،  فرض شود کشورهای عربی با انجام رایزنی های لازم توانستند موافقت کشورهای جهان را در به رسمیت شناختن دولت و کشور فلسطینی بدست آورند، طرف دیگر این ماجرا رژیم صهیونیستی، آمریکا و متحدان آن است که باید با تشکیل دولت و کشور فلسطینی همراهی کنند.  آیا تل آویو می پذیرد که شهرک های صهیونست نشین را از کرانه باختری رود اردن تخلیه کند و قدس شرقی را به عنوان پایتخت فلسطین به رسمیت بشناسد؟ آیا ارتش صهیونیستی به پشت مرزهای سال 1967 باز خواهد گشت؟
شرایط کنونی نشان می دهد که پاسخ این سئوالات منفی است.  درحقیقت، رژیم صهیونیستی خود را در موضع برتر نسبت به فلسطینیان و کشورهای عربی می داند. چتانچه تشکیلات خود گردان فلسطین و کشورهای عربی خواهان ادامه دادن به روند سازش باشد،  دو گزینه پیش روی دارند
شرایط و فضای مذاکرات سازش را به گونه ای  تغییر دهند که رژیم صهیونیستی مجبور به پذیرش خواسته های آنها بشود.  این مهم مستلزم در اختیار داشتن اهرام فشار های سیاسی، اقتصادی و نظامی است.  تشکیلات خود گردان فلسطین و کشورهای عربی فاقد چنین اهرم های قدرتمندی هستند. آمریکا که یکی از کشورهای تاثیرگذار در تحولات فلسطین است،  در کنار رژیم صهیونیستی ایستاده است. روسیه، چین و اتحادیه اروپا تجربه مستقلی در روند مذاکرات سازش ندارند،  به اضافه اینکه گرایش های آنها به طرف رژیم  صهیونیستی بیشتر از کشورهای عربی است.
ماهیت و محتوای مذاکرات سازش تغییر یابد. اجرایی شدن این  موضوع دور از ذهن نیست چرا که مذاکرات براساس شرایطی که تاکنون ادامه داشته امکانپذیر نیست. درحقیقت،  این شرایط سال ها به بن بست رسیده است. به همین دلیل بود که پس از اقدام آمریکا در خصوص قدس،  رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین مرگ تشکیل کشور و دولت فلسطینی را اعلام کرد. به نظر می رسد اقدام آمریکا درخصوص قدس شرایطی را فراهم کرده  که محتوای و ماهیت مذاکرات سازش تغییر یابد. اکنون تشکیلات خودگردان فلسطین به همراهی کشورهای عربی می کوشند تا از طریق راهکارهای سیاسی - حقوقی و اجماع سازی جهانی علیه رژیم صهیونیستی در مذاکرات آینده سازش اهرم های بیشتری در اختیار داشته باشند و تل آویو نیز با تکیه به منطق قدرت تلاش می کند تا سیاست های خود را اعمال کند.
در مجموع چنین به نظر می رسد که طی ماه های آینده رایزنی های سیاسی درباره فلسطین افزایش خواهد یافت لذا باید منتظر بود و دید که گفت‌وگو های سیاسی چقدر قدرت اجماع سازی و دفاع از حقوق فلسطینیان را دارد.
 
کد مطلب: 48465
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای