پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۱۳

عواملی که باکتری های مفید روده را نابود می کند!

یک فوق تخصص بیماری های گوارشی نسبت به بروز بیماری های التهابی روده در اثر مصرف فست فودها هشدار داد.
۰
عواملی که باکتری های مفید روده را نابود می کند!
مردم‌نيوز: دکتر "کامران باقری لنکرانی" در زمینه موضوع گسترده علمی باکتری های مفید و مضر دستگاه گوارش و تقسیم بندی آن، گفت: این باکتری ها در هزار روز نخست زندگی هر نوزاد در شکل گیری محیط باکتریایی دستگاه گوارش فرد٬ بسیار اثربخش است.

او با بیان این موضوع که با نخستین شیردهی مادر به نوزاد، دستگاه گوارش او باکتری های مفید را مانند دیگر مواد موردنیاز بدن دریافت می کند، افزود: تغذیه کودکان پس از دوران شیرخوارگی، نقش بسیار موثری در تعادل سیستم باکتریایی محیط گوارش داشته و با تغذیه درست، می توان تعادل میکروبی روده را حفظ کرد.

این فوق تخصص گوارش، در ادامه به مواد بر هم زننده  تعادل میکروبی روده اشاره و تاکید کرد: استعمال دخانیات و سیگار، مصرف غذاهای چرب٬ استفاده از غذاهایی که با روغن در حرارت زیاد به مدت کم پخته شده اند، همچنین روغن های چند بار استفاده شده، استفاده از فست فودها و مصرف قند زیاد در برهم زدن تعادل باکتریایی روده نقشی موثر دارند.

دکتر باقری لنکرانی در مورد مصرف آنتی بیوتیک ها نیز گفت: مصرف آنتی بیوتیک ها بخش قابل توجهی از باکتری های مفید را از بین برده و اجازه رشد به باکتری های زیان آور دستگاه گوارش می دهد که در نهایت، این امر به ضرر تعادل میکروبی روده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، درباره پرهیز از افراط و تفریط در استریل نگه داشتن کودکان، توصیه کرد: پدر و مادر نباید وسواس زیاد به خرج دهند، زیرا بر اساس تحقیقات انجام شده، افرادی که در کودکی در معرض باکتری بوده اند، در بزرگسالی شانس آنها برای ابتلا به بیماری های خودایمنی کمتر است.
کد مطلب: 49021
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای