جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۴

تربیت آسان فرزندان با راهکاری در داستان یوسف (ع)

خداوند نیز در بخشی از آیات سوره یوسف (ع) به نکته‌ای اشاره می‌کند که والدین باید در تربیت فرزنذانشان آن را لحاظ کنند.
۰
تربیت آسان فرزندان با راهکاری در داستان یوسف (ع)
مردم‌نيوز: یکی از نکاتی که باید در کنار تربیت صحیح فرزند مورد توجه والدین قرار بگیرد، توجه به تفریح و سرگرمی آنهاست. این نکته به قدری اهمیت دارد که بدون آن نمی‌‌توان به اهداف تربیتی فرزند دست یافت. در واقع می‌توان گفت تفریح سالم یکی از نیازهایی است که خداوند متعال برای انسان‌ها به خصوص کودکان و نوجوانان قرار داده است؛ از این رو سرپرست خانواده باید روی این اصل برنامه‌ریزی داشته باشد.

خداوند نیز در بخشی از آیات سوره یوسف (علیه‌السلام) این مسأله را مورد توجه قرار داده است، آن زمان که برادران یوسف(ع) از یعقوب نبی(ع) اجازه می‌خواهند یوسف را برای تفریح با خود ببرند. «أَرْسِلْهُ مَعَنا غَداً یَرْتَعْ وَ یَلْعَبْ‏ وَ إِنَّا لَهُ لَحافِظُونَ؛ فردا او را با ما بفرست تا [در چمن‏] بگردد و بازى کند، و ما به خوبى نگهبان او خواهیم بود.»

    بیشتر بخوانید:
    الگویی از رفتار ابراهیم(ع) در مواجهه با خانواده

برخی نکات تربیتی که در این آیات وجود دارد از قرار ذیل است:
1ـ یعقوب پیامبر در برابر استدلال فرزندان نسبت به نیاز یوسف به گردش و تفریح هیچ پاسخى نداد و عملاً آن را پذیرفت، این خود دلیل بر این است که هیچ عقل سالم نمى‏‌تواند این نیاز فطرى و طبیعى را انکار کند.

2ـ انسان مانند یک ماشین آهنى نیست که هر چه بخواهند از آن کار بکشند، بلکه روح و روانى دارد که همچون جسمش خسته مى‏‌شود، همان گونه که جسم نیاز به استراحت و خواب دارد روح و روانش نیاز به سرگرمى و تفریح سالم دارد.

3ـ مهم این است که سرگرمى و تفریح، «سالم» باشد و گرنه مشکلى را که حل نمى‌‏‌کند بلکه بر مشکل‌ها مى‌‏افزاید، چه بسیار تفریحات ناسالمى که روح و اعصاب انسان را چنان مى‌‏کوبد که قدرت کار و فعالیت را تا مدتى از او مى‏‌گیرد و یا لااقل بازده کار او را به حد اقل مى‌‏رساند.

4ـ همانگونه که برادران یوسف از علاقه انسان مخصوصاً نوجوان به گردش و تفریح براى رسیدن به هدفشان سوء استفاده کردند در دنیاى امروز نیز دست‌هاى مرموز دشمنان حق و عدالت از مساله ورزش و تفریح براى مسموم ساختن افکار نسل جوان سوء استفاده فراوان مى‏‌کند، باید به هوش بود که ابر قدرت‌هاى گرگ صفت در لباس ورزش و تفریح، نقشه‌‏هاى شوم خود را میان جوانان بنام ورزش و مسابقات منطقه‌‏اى یا جهانى پیاده نکنند؛ بنابراین باید نسبت به تفریح کودکان مراقبت و محافظت داشت؛ اینکه برادران گفتند «وَ إِنَّا لَهُ لَحافِظُونَ؛ ما مراقبت او هستیم» نشان‌دهنده حساسیت بر محافظت فرزند در مقابل تفریحات ناسالم است.
همانگونه که برادران یوسف از علاقه انسان مخصوصاً نوجوان به گردش و تفریح براى رسیدن به هدفشان سوء استفاده کردند در دنیاى امروز نیز دست‌هاى مرموز دشمنان حق و عدالت از مساله ورزش و تفریح براى مسموم ساختن افکار نسل جوان سوء استفاده فراوان مى‏‌کند.

    بیشتر بخوانید:
    ابراهیم(ع) الگویی مناسب در برخورد با خانواده

منابع:
تفسیر نمونه آیت‌الله مکارم
تفسیر نور حجت‌الاسلام قرائتی

انتهای‌پیام/

 
کد مطلب: 49117
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای