جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۹

عملی که در روز جمعه ثوابش دو برابر می‌شود

امام صادق(ع) ضمن بیان برخی فضایل و برکات روز جمعه به عملی در این روز اشاره می‌فرماید که ثواب آن دو برابر محسوب می‌شود.
۰
عملی که در روز جمعه ثوابش دو برابر می‌شود
مردم‌نيوز: روز جمعه نزد مسلمانان به عنوان بهترین روز هفته محسوب می‌شود. اهل‌بیت(ع) در احادیث آن را «سید الأیام» یا «سرور روزها» و نیز روز «عید» نام برده‌اند. این سروری و سیادت به دلیل شأن و مقام و منزلتی است که نزد خداوند دارد تا جایی که سوره‌ای در قرآن به «جمعه» اختصاص داده شده است.

در عظمت روز جمعه همین بس که رسول خدا(ص) در روایتی فرمود: «إِنَّ یَوْمَ الْجُمُعَةِ سَیِّدُ الْأَیَّامِ وَ أَعْظَمُ عِنْدَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مِنْ یَوْمِ الْأَضْحَى وَ یَوْمِ الْفِطر؛ به راستى که روز جمعه سر آمد روزهاست و در پیشگاه الهى از روز عید قربان و عید ماه فطر والاتر است‏» (الخصال صدوق، ج‏1 ،ص315) همچنین از امیر المؤمنین(ع) روایت شده: «حق تعالى جمعه را از میان همه روزها انتخاب کرده و روزش را عید و شب آن را در فضیلت همچون روزش قرار داد و از جمله فضیلت‌هاى روز جمعه آن است که در آن روز هر حاجتى که از خدا درخواست شود برآورده مى‌شود و چنانچه جماعتى در اثر نافرمانى مستحق عذاب حق شوند، چون شب و روز جمعه را دریابند و دعا کنند، خداوند عذاب را از ایشان برمی‌گرداند و نیز امور آینده را خدا در شب جمعه استوار و نهایى مى‌کند.»

    بیشتر بخوانید:
    توصیه امام رضاع(ع) برای شاد کردن خانواده در روز جمعه

از این رو اهل‌بیت(ع) توصیه‌های متعددی به شیعیان خود برای اکرام این روز داشتند و خود را نیز مقید به اعمال خاصی می‌کردند. به عنوان نمونه امام صادق(ع) در روایتی فرمود: «صدقه در روز و شب جمعه دو برابر می‌شود؛ هیچ روزی مانند جمعه و هیچ شبی مانند شب جمعه نیست. روز آن نورانی‌تر و شب آن مهتر و بزرگ‌تر است؛ الصَّدَقَةُ یَوْمَ الْجُمُعَةِ تُضَاعَفُ وَ لَیْلَةَ الْجُمُعَةِ تُضَاعَفُ وَ مَا مِنْ یَوْمٍ کَیَوْمِ الْجُمُعَةِ وَ مَا لَیْلَةٌ کَلَیْلَةِ الْجُمُعَةِ یَوْمُهَا أَزْهَرُ وَ لَیْلَتُهَا غَرَّاءُ.» در این باره رسول گرامی اسلام(ص) در روایتی فرمودند: «وَ هُوَ یَوْمُ الْعِیدِ لِأُمَّتِی أَکْثِرُوا الصَّدَقَةَ فِیهِمَا؛ روز جمعه برای امتم عید است؛ در شب و روز آن زیاد صدقه دهید»

البته این نکته را یادآور شویم که در حدیث دیگری پیامبر(ص) فرمودند تمام اعمال خیر در روز جمعه دو برابر می‌شود. «إِنَ‏ یَوْمَ‏ الْجُمُعَةِ سَیِّدُ الْأَیَّامِ‏، یُضَاعِفُ اللَّهُ فِیهِ الْحَسَنَاتِ، وَ یَمْحُو فِیهِ السَّیِّئَاتِ، وَ یَرْفَعُ فِیهِ الدَّرَجَات‏...؛ روز جمعه سرور روزهاست؛ خداوند حسنات را در این روز دو برابر می‌کند و گناهان را محو می‌کند و درجات را بالا می‌برد..»

بیشتر بخوانید:
فضیلت‌های سرور روزهای هفته در کلام معصوم

 منابع:
مستدرک الوسائل، ج‏6 ، ص58
الفقه منسوب به امام رضا(ع)، ص130

انتهای‌پیام/
کد مطلب: 49122
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای