شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۱۶

انقلاب اسلامی چه تأثیری بر جریان شعر نو گذاشت؟

داور بخش شعر نو هفتمین دوره جشنواره شعر انقلاب با اشاره به تغییرات ایجاد شده در شعر نو پس از پیروزی انقلاب گفت: روایت امروز شاعران در قالب‌های نو با شاعران گذشته متفاوت است.
۰
انقلاب اسلامی چه تأثیری بر جریان شعر نو گذاشت؟
مردم‌نيوز: مرتضی کاردر، داور بخش شعر نو هفتمین دوره جشنواره شعر انقلاب، با بیان اینکه سطح مجموعه شعرها فراتر از انتظار بود، گفت: رقابت بین مجموعه شعرها در این دوره از جشنواره بسیار نزدیک به هم بود و در واقع مجموعه‌هایی که برگزیده نشدند، به دلیل ضعف نبود، بلکه مجبور به انتخاب بودیم.

وی ادامه داد: در تک‌اثرها هم آثار به طور کلی قابل قبول بود؛  البته ایرادهایی هم در آثار دیده می‌شد؛ به طور مثال برخی تصویرسازی‌ها به ویژه در تک اثرهای ارسال شده، شبیه به هم بودند. همچنین بسیاری از مضامینی که شاعران به آنها پرداخته بودند نزدیک به هم بود.

این شاعر با تاکید بر این که شاعران انقلاب تا به امروز مضامین گوناگونی را در آثارشان مورد توجه قرار داده‌اند، تصریح کرد: تصور می‌کنم در تعریف‌ها و معیارهایی که برای داوری‌ها مد نظر قرار می‌گیرد، جهت‌گیری کنگره‌ها و جشنواره‌های این گونه باید مشخص‌تر باشد. ممکن است شاعری به موضوعی کاملاً انقلابی و ملموس همچون استکبارستیزی بپردازد و از سوی دیگر شاعری اثری با مضمون اهل بیت(ع) را به جشنواره ارسال کند و نمی‌توانیم بگوییم که شعر اهل بیت(ع) خارج از انقلاب است؛ چرا که مضامین آئینی همواره در شعر شاعران انقلاب بوده است.

کاردر اظهار داشت: در جهت گیری کنگره‌ها و جشنواره‌ها باید مشخص باشد که اولویت‌های برگزارکنندگان جشنواره و در درجه نخست باید مشخص شود که هدف اصلی از برگزاری جشنواره چیست.

وی تصریح کرد: قالب شعر نو از ابتدای انقلاب اسلامی حضور داشته و شاعران توانمندی با قالب‌های نو همچون زنده یاد طاهره صفارزاده، سید علی موسوی گرمارودی، سلمان هراتی، سید حسن حسینی و ... در قالب نو شعر می‌سرودند.

وی همچنین گفت: روایت امروز شاعران در قالب‌های نو با شاعران گذشته متفاوت است. زمان گذشته و جنس تصویرسازی‌ها و شعرها فرق کرده است. البته آثار شاعران امروز هم خوب بوده است و سعی کرده‌اند تغییرات شعر امروز را در شعرهایشان داشته باشند.

انتهای پیام/
کد مطلب: 49370
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای