شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۴

تمدن اسلامی بدون اسلامی‌شدن علوم انسانی محقق نمی‌شود

سخنگوی مدیریت حوزه‌های علمیه گفت: تمدن اسلامی و حکومت اسلامی بدون اسلامی‌شدن علوم انسانی تحقق پیدا نمی‌کند و بسیاری از کارکردهای علوم انسانی در نهادهای دولتی، شبه‌دولتی و حکومت است.
۰
تمدن اسلامی بدون اسلامی‌شدن علوم انسانی محقق نمی‌شود
مردم‌نيوز: به نقل از مرکز خبر حوزه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباس رفعتی با اشاره به نقش حوزه‌های علمیه در ایجاد تمدن اسلامی و پاسخگویی به آن‌ها گفت: مقام معظم رهبری بارها تأکید کردند که علوم انسانی باید اسلامی شود.

وی با بیان اینکه ما امروز فقط رسانه ملی را نداریم و رسانه ملی، رسانه اصلی نظام است، افزود: با وجود شبکه‌های اجتماعی هم‌اکنون هر فرد برای خود صاحب رسانه است.

سخنگوی مدیریت حوزه‌های علمیه تأکید کرد: مباحث فقه رسانه هم، فقه حکومتی است و هم برای جامعه یعنی احکام مکلفین است. فقه رسانه مربوط به نظام است، یعنی خروجی آن برای رسانه‌ها است.

وی تصریح کرد: در سه سال اخیر که بحث فقه رسانه را داریم، احساس می‌کنیم خیلی از مسائل است که باید تحقیق شود و پاسخ داده شود.

رفعتی با اشاره به  اینکه حوزه علمیه در همه مسائل نوپدیده ورود پیدا کرده است، افزود: هم‌اکنون کرسی‌های درس خارج  همچون فقه رسانه، فقه هنر و فقه خبر برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از کارکردهای علوم انسانی در نهادهای دولتی، شبه‌دولتی و در حکومت است.

سخنگوی مدیریت حوزه‌های علمیه با بیان اینکه به‌طور مثال یکی از رشته‌های علوم انسانی اقتصاد است، افزود: اگر اقتصاد مبنی بر اقتصاد غربی، لیبرالی باشد این حکومت اسلامی نخواهد بود.

وی بابیان اینکه این کار آغاز شده است اما با کندی روبه‌رو است، گفت: دلیل این است که خیلی از افراد در دانشگاه و وزارت علوم این انگیزه و باور را ندارند که باید علوم انسانی، اسلامی شود.

رفعتی گفت: 500 درس تفسیر در حوزه‌های علمیه تدریس می‌شود که 210 کرسی آن تفسیر آزاد و برای طلبه‌های پایه بالاتر از هفت برگزار می‌شود.
 
کد مطلب: 49402
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای