قانون حمایت از معلولان، در آستانه تصویب

24 دی 1396 ساعت 10:43

محمدرضا اسدی اظهار داشت: قانون حمایت از معلولان قانون جهش خوبی برای حمایت از این افراد و به ویژه معلولان شدید است و پس از به تصویب رسیدن آن در واقع، در بزرگی به روی معلولان گشوده می شود.مردم نیوز: محمدرضا اسدی معاون امور توانبخشی بهزیستی استان تهران اظهار کرد: باید به قانون حمایت از معلولان که هنوز به تصویب نهایی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نرسیده است با دید منصفانه تری نگاه کنیم.
وی افزود: قانون حمایت از معلولان قانون جهش خوبی برای حمایت از این افراد و به ویژه معلولان شدید است و پس از به تصویب رسیدن آن در واقع در بزرگی به روی معلولان گشوده می شود.
معاون امور توانبخشی بهزیستی استان تهران خاطرنشان کرد: اینکه برخی از فعالان حوزه توانبخشی و حامیان معلولان، نسبت به عدم پوشش‌دهی دریافت حقوق قانون فوق در حمایت از افراد دچار معلولیت، با درجه خفیف و متوسط انتقاد می‌کنند، کمی بی انصافی است.
حقوق بگیر شدن 300 هزار معلول شدید، پس از تصویب قانون حمایت از معلولان
اسدی تصریح کرد: پس از تصویب قانون حمایت از معلولان، از مجموع یک میلیون و 300 هزار مددجوی تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور، 300 هزار نفر از آنان که دچار معلولیت شدید هستند حقوق بگیر می‌شوند و نمی‌توان این موارد را نادیده گرفت.
وی یادآور شد: تدوین لوایح و مواد قانون حمایت از معلولان توسط کارشناسان سازمان‌های دولتی و غیردولتی فعال در حوزه معلولان و توانبخشی آن‌ها صورت گرفته است و همه انجمن‌های فعال در این حوزه در تدوین این قانون حضور داشتند و شاهد صفر تا 100 چانه زنی‌ها برای تسریع در تصویب این قانون بودند.
معاون امور توانبخشی بهزیستی استان تهران اظهار کرد: اگر چانه زنی برخی از دوستان در خصوص جزئیات قانون حمایت از معلولان نتیجه نداده است، نباید دلیلی بر نادیده گرفته شدن جهش بسیار بزرگ این قانون شود و البته نمی‌گوییم که این قانون مترقی است، اما در واقع قانون فعلی در صورتی که به تصویب مجلس برسد، جهش یافته و اثربخش خواهد بود.
مطابقت قانون حمایت از معلولان با کنوانسیون حقوق معلولان
اسدی تاکید کرد: بازنگری قانون حمایت از معلولان پس از 13 سال گام بزرگی است و مسئولان حوزه معلولان از القائات منفی در خصوص کمبودها و نواقص، فاصله بگیرند و تصویب قانون حمایت از معلولان را یک دلگرمی بزرگ به شمار بیاورند.
وی اضافه کرد: قانون جامع حمایت از معلولان، قانونی برای رفع تبعیض بین معلولان است و هر یک از مردان و زنان معلول به یک اندازه از اجرای آن سود می‌برند و این رفع تبعیض، بر اساس کنوانسیون حقوق معلولان است.
معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران خاطرنشان کرد: تاکید بر افزایش توجه به معلولان به حاشیه رانده شده، از جمله مواردی است که در قانون حمایت از معلولان، بر آن به صورت ویژه پرداخته شده است و این توجه شامل زنان و کودکان معلول می شود.
اسدی تاکید کرد: در قانون حمایت از معلولان طرح های توانمندی ویژه ای برای معلولان به حاشیه رانده شده طراحی و در نظر گرفته شده است که اجرای همه آن ها منوط به تامین بودجه و اعتبار مورد نیاز از سوی دولت است که در صورت تحقق گام بزرگی در توانمندسازی و خوداتکایی این افراد به شمار می رود.


 


کد مطلب: 49524

آدرس مطلب: http://www.mardom-news.com/news/49524/قانون-حمایت-معلولان-آستانه-تصویب

مردم نيوز
  http://www.mardom-news.com