چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۱
تغییر در رهبری دموکرات‌های سنا؛

آیا «منندز» انتقامش را از برجام می‌گیرد؟

یک سناتور ارشد دموکرات که در پی مخالفت‌های تند با برجام از رهبری این حزب در یک کمیته مهم مجلس سنا کنار رانده شده بود پس از تبرئه از اتهامات فساد مالی بار دیگر عهده‌دار سمت قبلی خود خواهد شد.
۰
آیا «منندز» انتقامش را از برجام می‌گیرد؟
مردم‌نيوز: منابع خبری می‌گویند بعد از تبرئه «باب منندز» از اتهامات فساد مالی او بار دیگر به سمت قبلی خود به عنوان عضو ارشد دموکرات در کمیته روابط خارجی مجلس سنا بازخواهد گشت و جانشین «بن کاردین» خواهد شد.

«بن کاردین»، سال 2015 و بعد از متهم شدن «منندز» به اتهامات فساد فدرال این سمت را تصاحب کرد. در ماه‌های گذشته که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا کنگره  را مأمور اصلاح توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام) کرده «کاردین» به عنوان نماینده دموکرات‌ها وارد مذاکراتی مهم با  سناتور «باب کورکر»، رئیس‌ جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنا برای تهیه طرحی درباره تغییر این توافق مطابق با درخواست درخواست‌های ترامپ شده بود. 

«کاردین» در زمان مذاکرات هسته‌ای از مخالفان برجام بود و در رأی‌گیری سال 2015 در مجلس سنا هم به آنرأی مخالف داد. با وجود این، او بعد از روی کار آمدن ترامپ از پابرجایی توافق هسته‌ای با ایران حمایت و با هر گونه تغییر یکجانبه در آن مخالفت کرده است. 

این سناتور دموکرات بعد از آنکه «دونالد ترامپ» در ماه اکتبر از تأیید پایبندی ایران به «برجام» خودداری کرد همواره در مذاکرات با «کورکر» تأکید کرده هر گونه طرحی درباره برجام بایستی اولاً از حمایت متحدان اروپایی آمریکا برخوردار باشد و ثانیاً توافق را دست‌نخورده نگاه دارد. 

«منندز»، جزو منتقدان بسیار تندرو توافق هسته‌ای ایران محسوب می‌شود که انتقاداتش از این توافق با حب و بغض‌های شخصی هم در آمیخته شده؛ هنگامی که «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در ژانویه 2015 «منندز» را به گرفتن پول برای مخالفت با برجام متهم کرده بود، «منندز» گفت که از این حرف رئیس‌جمهور آزرده شده و آن را توهین شخصی قلمداد کرده است.

شماری از نمایندگان کنگره آمریکا حتی معتقدند اتهامات فساد مالیکه در اوج مباحثات درباره برجام در کنگره علیه «منندز» مطرح شد از طرف اوباما برای ساکت کردن انتقادات او هدایت شده است. 
«منندز» بعد از متهم شدن به پرداخت رشوه و سوءاستفاده از قدرت و جایگاهش برای به دست آوردن منافع شخصی از سمت عضو ارشد دموکرات در کمیته روابط خارجی سنا کنار گذاشته شد، اما  یک دادگاه آمریکایی هفته گذشته او را از این اتهامات تبرئه کرد.

«منندز» اکنون در شرایطی رهبری دموکرات‌های کمیته روابط خارجی را بر عهده می‌گیرد که دونالد ترامپ، روز جمعه 22 دی‌ماه به نمایندگان کنگره ضرب‌الاجل داد تا 120 روز آینده نقائص این توافق را اصلاح کنند. در چنین شرایطی بایستی منتظر ماند و دید که آیا در ماه‌های پیش رو آزردگی‌های شخصی «منندز»، در زمانی که فرصت برای انتقام مهیا است، بر مذاکرات او با «کورکر» برای تهیه طرح اصلاح برجام تأثیر خواهد گذاشت یا خیر. 

«منندز» در ماه اکتبر، بعد از آنکه ترامپ از تأیید پایبندی ایران به برجام خودداری کرد، در بیانیه‌ای مخالفت خود را با این تصمیم اعلام کرد و گفت واشنگتن بایستی با ادامه اجرای برجام به تعهدات بین‌المللی خودش پایبند بماند. او علی‌رغم این خواستار آغاز مذاکراتی برای تصمیم‌گیری درباره بندهایی از تعهدات ایران در برجام شده که با گذشت زمان منقضی می‌شوند.  

گذشت زمان آشکار خواهد کرد آیا از نظر این سناتور دموکرات درخواست‌ها برای تغییر یکجانبه برجام که با مخالفت قاطع جمهوری اسلامی ایران رو به رو شده منافی پایبندی آمریکا به توافق هسته‌ای محسوب می‌شود یا خیر. 
 
کد مطلب: 54353
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای