چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۶

شولتس وزیر خارجه جدید آلمان می‌شود

خبرگزاری آلمان اخباری مبنی بر انتصاب رئیس حزب سوسیال‌دموکرات به عنوان وزیر خارجه جدید این کشور را تأیید کرد.
۰
شولتس وزیر خارجه جدید آلمان می‌شود

مردم‌نيوز: «مارتین شولتس» رئیس حزب سوسیال‌دموکرات آلمان در دولت جدید آلمان وزیر خارجه خواهد بود.

خبرگزاری آلمان امروز در پی اعلام خبر توافق سه حزب در زمینه تشکیل دولت  خبری را که روزنامه آلمانی بیلد پیشتر درباره شولتس منتشر کرده بود را تائید کرد.

شولتس در جریان انتخابات پارلمانی آلمان از حزب سوسیال‌دموکرات، رقیب «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان بود. هم اکنون «زیگمار گابریل»  هم حزبی  مرکل، وزیر خارجه این کشور است.

سرانجام پس از گذشت چند ماه، سه حزب آلمانی امروز چهارشنبه برای دستیابی به ائتلاف، به توافق رسیدند و برای  نخستین بار از سیاست‌های اسرائیل در زمینه شهرک‌سازی انتقاد کردند.

یش از این برنامه‌ریزی شده بود که مذاکرات برای تشکیل دولت آلمان تا 15 بهمن ماه (4 فوریه) نهایی شود اما کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند که این گفت‌وگوها احتمالا تا سه‌شنبه هم ادامه خواهند داشت اما دستیابی به نتیجه تا امروز (چهارشنبه) هم به طول انجامید.

مرکل پس از انتخابات 24 سپتامبر (2 مهرماه)، نخست تلاش کرد تا دولتی متشکل از احزاب دموکرات‌مسیحی، سوسیال‌مسیحی، سبزها و لیبرال‌ها تشکیل دهد اما با وجود گذشت 2 ماه از مذاکرات، احزاب درباره مواردی مانند امور محیط‌ زیست، پناهجویان و مسایل مالی به توافق نرسیدند.

سرانجام و با تلاش‌های «فرانک والتر اشتاین‌مایر» رئیس‌جمهور آلمان با هدف جلوگیری از تکرار انتخابات و نیز تشکیل نشدن دولت اقلیت، سوسیال‌دموکرات‌ها موافقت کردند که برای تشکیل دولت با محافظه‌کاران وارد مذاکره شوند. این در حالی بود که حزب سوسیال‌دموکرات پیش از این اعلام کرده بود که تمایلی برای شرکت در دولت آتی مرکل ندارند.
 
کد مطلب: 54426
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای