دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۸

ساخت مرکز خدمات فنی سامانه موشکی S۳۰۰ در ایران توسط روسیه

دستیار رئیس‌جمهوری روسیه در امور همکاری‌های فنی ــ نظامی از ساخت مرکز خدمات سامانه پدافندی اس‌ــ۳۰۰ در ایران خبر داده است.
۰
ساخت مرکز خدمات فنی سامانه موشکی S۳۰۰ در ایران توسط روسیه
مردم‌نيوز : ولادیمیر کوژین دستیار رئیس جمهوری روسیه در امور همکاری‌های فنی ــ نظامی از ساخت مرکز خدمات سامانه پدافند هوایی اس‌ــ‌300 در ایران خبر داد. کوژین در این باره به  شبکه خبری روسیا24 گفته است که روسیه در حال ساخت مرکز خدماتی سامانه پدافندی اس‌ــ 300 در ایران است.

از سوی دیگر دیمیتری شوگایف رئیس سازمان فدرال همکاری‌های فنی ــ نظامی روسیه نیز در این زمینه گفته است: قرارداد جدیدی میان ایران و روسیه در زمینه همکاری‌های نظامی و فنی وجود ندارد و روسیه تنها به ارائه خدمات به سامانه‌ای که پیش از این به ایران تحویل داده شده است، می‌پردازد.

ایران، در سال 2007 قرارداد خرید سامانه موشکی S300-PMU1 را با روس‌ها امضا کرده بود که با عدم تحویل آن به ایران و گذشت سالیان دراز، خط تولید این سامانه در روسیه، کلاً متوقف شده بود و ایران هم دیگر خواهان آن مدل از اس300 نبود، لذا ایران و روسیه توافق کردند که قرارداد را به‌روز کنند که این اتفاق در سال 94  رخ داد و تهران ــ مسکو، قرارداد جدیدی برای فروش اس300 به ایران امضا کردند، تا این‌که در سال 95 بالاخره اولین محموله از این سامانه وارد ایران شد.سردار حسین دهقان وزیر سابق دفاع در رابطه با موضوع تحویل سامانه اس‌ــ300 در گفت‌وگو با خبرنگاران تسنیم گفته بود: قرارداد اس300 در زمان آقای شمخانی با روس‌ها منعقد شد و همان موقع هم دولت تأمین اعتبار کرد و پیش‌پرداخت هم برای تحویل سامانه به روس‌ها داده شد. بعداً تحت فشار یا به هر دلیلی روس‌ها قرارداد را یک‌طرفه لغو کردند. پس از آن  با طرف روس طی مذاکرات متعدد به چارچوبی دست یافتیم که در قالب آن هم مسئله اس‌ــ300 حل شد و هم زمینه همکاری در سایر بخش‌های دفاعی و نظامی فراهم شد.

با ورود ادوات مربوط به اس300 و "موشک‌ها" به ایران، مشخص شده که ایران سامانه S300-PMU2 را که یکی از بهترین سامانه‌های دفاعی و پدافندی حال حاضر جهان است تحویل گرفته است.

اس300 در حال حاضر یک خانواده است و انواع مختلفی از این سامانه با کاربردهای متفاوت در وزارت دفاع روسیه تولید شده است. هم‌اکنون اس300پی‌ام‌یو (S-300PMU) به‌عنوان یکی از مرگبارترین و پیشرفته‌ترین سامانه‌های موشکی خانواده اس300 شناخته می‌شود. آن‌‌طور که روس‌ها اعلام کرده‌اند، زمان آماده‌سازی این نوع از سامانه‌ها، حدود 5 دقیقه‌ است که این خود یکی از ویژگی‌های مهم سامانه موشکی اس300پی‌ام‌یو به‌شمار می‌رود و برد درگیری با اهداف توسط سامانه موشکی اس300، 200 کیلومتر اعلام شده است.

هر گردان اس300 مدل PMU2 شامل چهار خودروی حامل پرتابگر موشک‌ها است که هر خودرو چهار پرتابگر دارد؛ به‌غیر از پرتابگرها، سامانه موشکی اس300 چندین سامانه راداری، پست فرماندهی و ادوات جانبی دیگر نیز به‌همراه دارد.


تست سامانه اس‌ــ‌300 در ایران

طبق قرارداد بین ایران و روسیه، ایران چهار گردان سامانه موشکی اس300 PMU2 از روسیه خریداری کرده است که به‌گفته مقامات ایران و روسیه تمامی آنها به ایران تحویل شده‌ است.
کد مطلب: 58387
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای