سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۵

کارنه تیر چیست؟

کارنه تیر، سندی است گمرکی که موجب حذف تشریفات اداری گمرکی حمل ونقل بین المللی جاده‌ای برای کشورهای مابین مبدا و مقصد می‌شود.
۰
کارنه تیر چیست؟
مردم‌نيوز : کارنه تیر (TIR carnet) سندی است گمرکی که برای ترانزیت بین المللی کالا در چارچوب کنوانسیون تیر(TIR) در کشور مبدا صادر می‌شود و به موجب آن کالا در وسیله نقلیه جاده ای به طور پلمب شده از خاک کشورهای بین راه عبور می کند و تا مقصد نیازی به انجام تشریفات گمرکی مربوط به ترانزیت در مرزهای ورودی وخروجی این کشورها طبق قوانین داخلی آنها نخواهد بود.

به منظور تسریع درحمل ونقل بین المللی، کاستن از تشریفات گمرکی وجلوگیری ازخسارت‌های احتمالی درجریان ترانزیت بین المللی کالا، کنوانسیونی تحت عنوان ((کنوانسیون گمرکی مربوط به حمل ونقل بین المللی کالا درجاده‌ها تحت کارنه‌های تیر)) به ابتکار اتحادیه بین المللی حمل ونقل جاده‌ای درسال ۱۹۵۹ منعقد شد که درسال ۱۹۷۵ جای خودرا به کنوانسیون دیگری با همین عنوان داد.

طبق این کنوانسیون سندی برای ترانزیت بین المللی کالا صادر می‌شود که کارنه تیر یا دفترچه تیر نام داردو بدین منظور اعضای کنوانسیون موظف هستند سازمانی را برای صدور کارنه تیر وتضمین پرداخت هزینه‌های ناشی از تخلفات از مقررات کنوانسیون تعیین نمایند.
کد مطلب: 58539
مرجع : میزان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای