شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۰

حقوق ومطالبات برخی معلمان هنوز پرداخت نشده

مشاور وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه برای اضافه‌کار از شهریور سال گذشته بودجه‌ای اختصاص نیافته است, گفت: در آستانه سال نو برخی معلمان هنوز حقوق و مطالباتشان را دریافت نکردند.
۷
۰
حقوق ومطالبات برخی معلمان هنوز پرداخت نشده
مردم‌نيوز: منصور مجاوری در برنامه تلویزیونی پرسشگر با بیان اینکه در نظام آموزش و پرورش کشور، بودجه ای تحت عنوان رفاهیات یا پاداش خاصی در آستانه عید و دیگر ایام نداشته و نداریم, گفت: بودجه رفاهی صرف بیمه تکمیلی، ستاد اسکان نوروزی و خانه معلم‌ها می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه نظر آموزش و پرورش این نیست که معلم را در ایام نوروز برای اقامت روانه مدارس کند, اظهار کرد: اگر بودجه خوبی داشته باشیم، بستری فراهم می‌شود که معلم ها بتواند از مراکز اقامتی بخش‌خصوصی هم استفاده کنند.
مشاور وزیر آموزش و پرورش افزود: وزیر آموزش و پرورش در ابتدای فعالیتش برنامه عملیاتی ارائه کرد که تنظیم نظام نامه رفاهی یکی از آنها بود و درمان، معیشت و رفاه در آن مورد تاکید قرار گرفته است. درمان به تنهایی خدمت رفاهی نیست، ما چه زمانی توانسته‌ایم هزینه ایاب و ذهاب، سفر، پاداش عیدانه به معلمان بپردازیم؟ شایسته معلم نیست در این اماکن اسکان یابد هرچند چاره دیگری نداریم.

مجاوری با بیان اینکه وقتی بودجه رفاهی نداریم، چرا باید بگوییم معلمان رفاهیات دارند؟ افزود: باید از شعارها خارج شویم. امروز و در آستانه سال نو بسیاری معلمان حق‌التدریس ما حقوق نگرفته اند.
مشاور وزیر آموزش و پرورش درباره وضعیت پرداخت مطالبات فرهنگیان نیز عنوان کرد: باید نگاهی به وضعیت اعتبارات ایاب و ذهاب، سرانه آموزشی و تربیتی و ورزشی مدارس بیاندازیم. سرانه تربیتی بسیار پایین است و در حد انتظار نیست.
وی ادامه داد: پول مهدکودک فرزندان، لباس خدمتگزاران، فوق العاده نوبت دوم مدیران مدارس، بخشی از بیمه تکمیلی کارکنان، بخشی از خرید خدمات و برون‌سپاری هنرستان‌ها، هزینه‌های جاری اداری ادارات کل و 9 ماه حق‌التدریس شاغلین پرداخت نشده است.

مجاوری با اشاره به اینکه برای اضافه کار از شهریور سال گذشته بودجه‌ای ابلاغ نشده است, گفت: میانگین اضافه کاری بر اساس ضوابط اجرایی بودجه تا 175 ساعت مجاز است در حالی که ما نتوانسته‌ایم تا40 ساعت را بیشتر بدهیم، چطور انتظار افزایش بهره‌وری را داریم؟ از سوی دیگر بخشنامه‌ای آمده که حق التدریس‌های زیر 24 ساعت باید خودشان حق بیمه سهم دولتشان‌شان را پرداخت کنند.

وی ادامه داد: وقتی پایه بودجه آموزش و پرورش را کم ببینند نمی‌شود کار را سامان داد. ما چندبار اعلام کردیم که بودجه امسال پاسخگو نیست و سال آینده هم شرایط همینگونه است. ما برای سال جاری 46هزار میلیارد تومان بودجه پیش بینی کرده بودیم اما این رقم مصوب نشد.

مشاور وزیر آموزش و پرورش با طرح این سوال که چرا باید کسورات سنوات همکاران استثنایی پرداخت نشود، در حالی که میانگین حقوق معلمان حدود دو میلیون و 600 هزار تومان است، اظهار کرد: تا کنون تنها حقوق، عیدی و حقوق کارکنان قراردادی و حق‌التدریس آزاد پرداخت شده است.

وی افزود: سه سال است قانون واریز یک درصد سود شرکت‌ها به حساب آموزش و پرورش مصوب شده اما یک ریال به آموزش و پرورش از این محل تخصیص نیافته است. وزیر چندبار باید نامه بنویسد و پیگیری کند؟
مجاوری با بیان اینکه ریشه مشکلات بودجه‌ای را در عدم باور به هزینه‌های آموزش و پرورش می‌دانم، اظهار کرد:
2500 میلیارد تومان برای پاداش 95 توزیع کردیم، اما خرانه آن را در قالب تنخواه محاسبه و ما را دچار مشکل کرده که باید سازمان برنامه و بودجه آن را حل کند.

به گفته وی حقوق معلمان به صورت میانگین دو میلیون و 600هزار تومان است. البته مدرک تحصیلی و سوابق آنها بالاست. میانگین حقوق معلمان ما حدود 600 دلار است در حالی که در کشورهای اطراف ما بیش از اینها دریافتی دارند و لوکزامبورگ آلمان بالاترین حقوق‌ها را به معلمان می‌دهد.

مشاور وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: اگر بخواهید خط فقر را حساب کنید باید بینید چند نفر از معلمان ما زیر دو میلیون تومان حقوق می‌گیرند. این در حالی است که حقوق در آموزش و پرورش نسبت به وزارتخانه‌های نفت و نیرو و دارایی و... بسیار پایین‌تر است و معلم از این بی‌عدالتی ناراحت است.
 
کد مطلب: 59119
مرجع : جهان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


ص-ه
Iran, Islamic Republic of
از خرداد 95 تا امروز حق الزحمه هیچ یک از امتحانات نهایی پرداخت نشده است.دیده و شنیده شده بسیاری از وزارت خانه ها طی بهمن و اسفند تا ده میلیون تومان با عناوین مختلف به حساب کارمندانشان واریز کرده اند از قبیل فجرانه-عیدانه-بهره وری-حق آجیل و.....ولی معلمی که 21 ماه پیش در حوزه در ایام ماه رمضان ورقه تصحیح کرده هنوز حق الزحمه کار انجام داده شده خود را دریافت نکرده است.کجای دنیا 21 ماه پرداخت حقوق قانونی کارمندانشان را معوق می کنند>اینها جز رفاهیات نیست.رفاهیات همان چیزهایی است که سایر وزارت خانه ها پرداخت می کنند.12 سال از پرداخت حق مهد کودک می گذردوهنوز مسئولین به فکر آن نیستند.
معلم
Iran, Islamic Republic of
خودمان میدونیم کدام مطالبات پرداخت نشده خیلی برای یاد اوریش زحمت نکشید کذابان حرف از پر داخت ان بز نید به جای دایه مهربانتر از دایه شدن لعنت بر ذات دروغگویتان
Iran, Islamic Republic of
ما مید ونیم چی طلب داریم نیلزی نیست یادآوری کنید
Iran, Islamic Republic of
اون اقا زاده ها مفت مفت حقوقشون زودتر بحسابشونه اونوقت این بدبختای حق التدریسی 6ماه حقوق نگرفتن واقعا این عدالته،
مهدی
Iran, Islamic Republic of
واقعا عین عدالته!
معلم
Iran, Islamic Republic of
بنده خانم سرپرست خانواده هستم 6 ماه حق التدریس کارکردم وتاالان یک ریال دریافت نکردم وهمین دقاقیق پایانی سال هنوزمنتظرم که چیزی پرداخت میشه برم برای بچه هام کمی میوه یاشیرینی خریدکنم مدیرسایت خواهش میکنم صدای مارابه گوش مسئولین برسونید
معلم خرید خدمات
Iran, Islamic Republic of
فکر معلم های بدبخت خرید خدمات باشید ازاول سال حقوق نگرفتند شب عیدی باید شرمنده خانواده باشیم
چند رسانه ای