سه شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۵
به مناسبت نیمه شعبان انجام می‌شود؛

آذین بندی ۱۱۰ کوچه منتظر توسط نوجوانان در تهران

به منظور حضور هر چه بیشتر و سازماندهی شده نوجوانان در جشن‌های نیمه شعبان، در قالب "جشنواره ۱۱۰ کوچه منتظر"، ۱۱۰ کوچه در تهران توسط نوجوانان آذین بندی می‌شود.
۰
آذین بندی ۱۱۰ کوچه منتظر توسط نوجوانان در تهران
مردم‌نيوز: به نقل از فرهنگسرای اخلاق، ملوک سید آبادی دبیر اجرایی جشنواره و رییس فرهنگسرای اخلاق با اعلام این خبر، احیای سنت‌های نیکوی گذشته و حضور نوجوانان در جشن‌های نیمه شعبان و ایجاد فرهنگ بکارگیری الگوهای بومی برای آذین بندی و محیط آرایی به جای استفاده از الگوها و نمادهای خارجی و آموزش و یادگیری ساخت و تولید اقلام و نمادهای تزیینی به جای بکارگیری انواع ساخته شده و موجود در بازار با استفاده از خلاقیت نوجوانان را از جمله اهداف این جشنواره برشمرد.


وی در تشریح مراحل اجرایی این جشنواره که توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در مناطق یازده‌گانه برگزار می‌شود، گفت: در هر یک از مناطق یازده گانه شهر تهران (مناطق ۱۹، ۱۸، ۱۵، ۱۴، ۱۳، ۱۱، ۹، ۸، ۵، ۴ و ۲۰)با همکاری مدیریت‌های فرهنگی و هنری در هر منطقه، ۱۰ کوچه انتخاب و برای آذین بندی هر کوچه نیز بین ۷ تا ۱۰ نفر از نوجوانان پسر ۱۲ تا ۱۵ ساله همان محله مشخص شدند و سرمربی هر منطقه ابتدا آموزشهای لازم برای تزیین کوچه‌ها اعم از آماده سازی و ساخت الگوهای آذین بندی را فرا گرفته و این آموزشها را به مربیانی که در هر منطقه وظیفه آموزش و نظارت بر آذین بندی را در کوچه‌ها به عهده دارند، منتقل کردند.


رییس فرهنگسرای اخلاق ادامه داد:اقلام مورد نیاز اعم از ملزومات و مواد مصرفی آذین بندی ۱۱۰ کوچه بصورت متمرکز تهیه و طی روزهای قبل در اختیار مدیریت‌های فرهنگی هنری مناطق ۱۱ گانه قرار گرفته و تجهیزاتی مثل نردبان و میز و موارد دیگر که برای نصب آذین بندی‌ها در کوچه مورد نیاز باشد با مشارکت اهالی هر کوچه تامین می‌شود.


سیدآبادی اضافه کرد: گروه‌های ۷ تا ۱۰ نفره از نوجوانان آموزش دیده در کارگاه‌های آموزشی در مناطق یازده گانه، طی روزهای دوشنبه و سه شنبه (۱۰ و۱۱ اردیبهشت) ۱۱۰ کوچه را با خلاقیت و ابتکار آذین بندی می‌کنند.


رییس فرهنگسرای اخلاق، ارزشیابی کوچه‌های آذین بندی شده را از جمله مراحل اجرایی جشنواره عنوان کرد که براساس شاخصه‌های ۸ گانه از جمله استفاده از عناصر اسلامی و ایرانی در آذین بندی، میزان بکارگیری الگوهای بومی، خلاقیت و نوآوری نوجوانان، استفاده از پیام‌های اخلاقی در آذین بندی، رعایت الگوی مصرف، توسط گروه‌های ناظر ارزیابی و در هر منطقه کوچه برتر آذین بندی در رقابتی سالم و سازنده انتخاب و طی مراسمی از نوجوانان دست اندرکار آن کوچهها تقدیر می‌شود.


وی ابراز امیدواری کرد اینگونه برنامه‌ها که توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار می‌شود به تقویت روح همگرایی و همکاری در فعالیت‌های مذهبی در محلات و احیای سنت‌های نیکوی گذشته بخصوص در نوجوانان بیانجامد.


دبیرخانه جشنواره ۱۱۰ کوچه منتظر در خیابان پیروزی، خیابان شکوفه، خیابان شهید کاظمی، جنب بوستان گلزار، فرهنگسرای اخلاق واقع است.
کد مطلب: 65929
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای