شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۳
به بهانه نزدیک شدن به ۱۲ می

ترامپ و اروپا در کنار هم کدام سناریو را بازی می کنند؟

ترامپ طبق روال یک سال گذشته، ادای دیوانه ها را در می آورد و به اروپایی ها می گوید ولم کنید می خواهم از برجام خارج شوم! اروپایی ها نیز طبق همان تقسیم کار، قربان صدقه آمریکا می روند تا این کار را نکند!
۰
ترامپ و اروپا در کنار هم کدام سناریو را بازی می کنند؟
مردم‌نيوز: محمد ایمانی: 27 دی 1395 آقای روحانی گفت «برجام یک توافق دوجانبه نیست که ترامپ بگوید خوشم می‌آید یا بدم می‌آید». اما به فاصله یکی دو ساعت، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در دولت اوباما واکنش نشان داد.

او گفت «ما برای آینده برجام در دولت بعدی تضمین نداده‌ایم. اوباما بارها گفته که این دولت درخصوص آنچه دولت بعد می‌کند، هیچ تضمینی نداده است. دولت بعدی بر اساس اینکه چه چیزی را در راستای منافع ملی تشخیص می‌دهد، تصمیم مقتضی را در قبال توافق خواهد گرفت»!

اکنون برایان هوک، نماینده دولت ترامپ در مذاکرات برجامی با اروپا، همان موضع دولت اوباما را تکرار می کند و می گوید "برجام یک پیمان یا توافقنامه اجرایی نیست و هیچ امضایی ندارد بلکه تنها یک تعهد سیاسی از سوی دولتی است که دیگر در قدرت نیست". برجام همین قدر بی چفت و بست منعقد شده است!

کلاهبردارانی بوده اند که فریب داده و امتیاز گرفته اند؛ حالا هم سر می دوانند. چون برجام بر خلاف هر قراردادی،نه ضمانت اجرا دارد، نه تعهدات آن همزمان بوده، نه امتیازهای واگذار شده توازن داشته ، نه -حداقل برای چندین سال- بازگشت پذیر است، و نه می توان شکایت موثری انجام داد. فاقد هر نوع بازدارندگی برای نقض نشدن!

دنیس مویلنبرگ مدیر عامل بوئینگ گفته است همگام با سیاست دولت ترامپ، تحویل هواپیماهای مسافربری فروخته شده به ایران را به تاخیر می اندازد. یعنی آمریکا حداقل تعهد برای کارشکنی نکردن در زمینه فروش هواپیما را هم زیرپا گذاشته است. لغو تحریم ها تمام توهمی بود که غرب در برابر دریافت امتیازهای آنی و عینی، برای ما فاکتور کرد.

حالا ترامپ طبق روال یک سال گذشته، ادای دیوانه ها را در می آورد و به اروپایی ها می گوید ولم کنید می خواهم از برجام خارج شوم! اروپایی ها نیز طبق همان تقسیم کار، قربان صدقه آمریکا می روند تا این کار را نکند! بعدش هم از کیسه دولت روحانی می بخشند و قول می دهند ایران را قانع کنند تا کوتاه بیاید و امتیازهای جدیدی - این بار در حوزه قدرت بازدارنده موشکی و نفوذ منطقه ای - بدهد! انگار نه انگار که حقوق ایران در حال نقض است.

بعد از این خیمه شب بازی، ترامپ می گوید فعلا در برجام می مانیم؛ در حالی که مفاد آن را پیاپی زیر پا می گذارد. ضمنا تحریم ها را با بهانه های دیگر بر می گردانند یا تشدید می کنند. اما در این سو جماعتی منفعل، طبق عادت (و شاید سناریو) جشن می گیرند که دیدید پوسته برجام ماند و ترامپ نتوانست لغو کند! پس برویم سراغ گردن کج کردن دوباره پیش پلیس خوب (انگلیس و فرانسه)!

ماجرایی را که وبگاه «آکسیوس» مهر 96 فاش کرد به خاطر دارید؟ ترامپ در جلسه‌ای که برای رایزنی درباره توافق تجاری با سئول انجام شد، به «رابرت لایتیزر»، رئیس دفتر نمایندگی تجاری  آمریکا دستور می دهد "برای امتیاز گرفتن از کره جنوبی در مذاکرات، بگویید من دیوانه‌ام. 30 روز فرصت دارند. اگر از آنها امتیاز نگیرید، از توافق تجاری با کره جنوبی خارج می‌شوم".

نماینده تجاری آمریکا پاسخ می دهد "بسیار خوب، پس من به کره‌ای‌ها می‌گویم که 30 روز مهلت دارند". اما ترامپ بلافاصله می گوید«نه، نه، نه. شما نباید اینطوری مذاکره کنید. نباید به آنها بگویی که 30 روز مهلت دارند. می‌گویی، این آدم دیوانه است و هر لحظه ممکن است از توافق خارج بشود. هر لحظه"!

یک بار برای همیشه باید به این دلقک بازی پایان داد! بوش هم از این دلقک بازی ها می کرد اما پوزه او را به خاک کشیدیم در همین منطقه و با سرشکستگی رفت.
کد مطلب: 66357
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای