شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۶
ادامه واکنش‌ها به اظهارات سخیف نخست وزیر رژیم صهیونیستی؛

وقتی یاران غار نتانیاهو، حرف‌هایش را تکذیب می‌کنند

ادعاهای نخست وزیر رژیم صهیونیستی علیه ایران با واکنش منفی متحدان این رژیم مواجه شده است.
۰
وقتی یاران غار نتانیاهو، حرف‌هایش را تکذیب می‌کنند

با نزدیک شدن به زمان اعلام نظر ترامپ درباره برجام، همه طرف‌ها در تلاش هستند تا حد امکان فضا را به نفع خود رقم بزنند. در این میان بازی مضحک نتانیاهو در ارائه ناگهانی انبوهی از اطلاعات محرمانه از برنامه های هسته ای ایران آن هم در یک برنامه تلویزیونی جالب توجه است.

وی ادعا کرده که این حجم عظیم از اطلاعات توسط موساد (سرویس جاسوسی اسرائیل) به دست آمده است. ادعایی که بیشتر به یک فکاهی شبیه است تا واقعیت. ادعای دستیابی به صدهزار صفحه سند محرمانه از برنامه‌های هسته‌ای ایران برای وی چند مزیت در پی دارد: اول اینکه به بزرگنمایی درباره توان سرویس امنیتی خود می‌پردازد. دوم اینکه به دلیل فرصت بسیار کم در روز‌های باقیمانده وی خود را از پاسخگویی به سوالات درباره جزئیات محتوای این حجم عظیم از اسناد مبرا کرده و می‌تواند با شانتاژ تبلیغاتی خطر هسته‌ای شدن ایران را بزرگ جلوه دهد.
تمسخر ادعاهای نتانیاهو توسط رسانه‌های غربی
زمزمه‌های اقدام احتمالی ترامپ در خروج از برجام موجب ایجاد شکافی تدریجی بین آمریکا و اسرائیل با متحدان اروپایی‌شان شده است. این امر را می‌توان در واکنش رسانه‌های خارجی به ویژه رسانه‌های اروپایی به اقدام نتانیاهو مشاهده کرد.
قریب به اتفاق این رسانه‌ها به تمسخر حرکت نتانیاهو پرداخته‌اند. گاردین این اقدام وی را حرکتی نمایشی توصیف کرده و هدف او را نیز فراهم آوردن پوششی سیاسی برای خروج آمریکا از برجام دانسته است. ضمن اینکه اسناد مورد ادعای نتانیاهو دربردارنده هیچ نکته جدیدی نیستند چون مدرکی که نشان دهد ایران برجام را نقض کرده یا اقدامی بر خلاف آنچه آژانس در زمان انعقاد توافق هسته‌ای ادعا کرده بود که به موجب آن هیچ مدرکی دال بر تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای وجود ندارد، انجام داده باشد ارائه نمی‌دهند. البته این روزنامه تلاش کرده تا نشان دهد چگونه می‌توان از این اسناد بهانه‌ای برای اعمال فشار بیشتر و در نتیجه گرفتن امتیاز‌های بیشتر درست کرد.
تلاش ترامپ و نتانیاهو برای انحراف افکار عمومی
نکته دیگر اینکه ترامپ و نتانیاهو که تا حدود زیادی دارای دیدگاه سیاسی یکسان به ویژه در موضوع ایران هستند، در داخل کشور خود متهم به فساد خانوادگی هستند و اقداماتی این گونه می‌تواند فشار سیاسی داخلی بر روی آنان را کاهش دهد.

نتانیاهو به شخصه تمایل دارد آمریکا حضور نظامی گسترده‌ای در منطقه داشته باشد به ویژه حضوری که همراه با رویکردی هر چه خصمانه‌تر نسبت به جمهوری اسلامی ایران باشد. این امر موضع وی را در داخل این رژیم به عنوان یک برنده تقویت می‌کند. ترامپ با تائید ادعا‌های نتانیاهو اعلام کرد که این اسناد نشان می‌دهند من چقدر در موضع خود در قبال برجام صحیح عمل کرده‌ام همچنین پمپئو وزیر جدید امور خارجه نیز ادعا کرده است که در حال بررسی این اسناد است.
استقبال سرد اروپائیان از اظهارات نتانیاهو
برخلاف کاخ سفید، در اروپا اظهارات نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس با استقبال سرد مسئولان ارشد اتحادیه اروپا به ویژه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مواجه شده است.

موگرینی اعلام کرده است نتانیاهو هیچ مدرکی دال بر نقض توافق توسط ایران ارائه نکرده و ایران تا کنون به این توافق پایبند بوده است.
در داخل آمریکا نیز شبکه CNN به عنوان رسانه مخالف دولت ترامپ، با اتخاذ موضعی انتقادی نسبت به اظهارات نتانیاهو واکنش نشان داده است. این شبکه به نقل از مایکل هایدن ادعا کرده اسناد نتانیاهو تازگی نداشته‌اند و برخی از آنها حتی در سال ۲۰۱۱ انتشار عمومی پیدا کرده بودند.
نتانیاهو در مصاحبه روز سه شنبه با این شبکه گفته بود که هیچ کس به اندازه اسرائیل بر ایران اشراف اطلاعاتی ندارد. او همچنین از پاسخ به سوالات خبرنگار سی ان ان در مورد تسلیحات اتمی این رژیم طفره رفته و در عوض گفته بود اسرائیل هیچ کشوری را تهدید به نابودی نکرده است. وی همچنین مدعی شده است توافق هسته‌ای کشور‌های دیگر را تشویق به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای کرده است، چرا که می‌دانند ایران بالاخره روزی به سلاح هسته‌ای دست خواهد یافت و آنها بیخودی دارند دست روی دست می‌گذارند.
 
کد مطلب: 66456
مرجع : باشگاه خبرنگاران
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای