شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۷
دبیر علمی هفته سلامت گوارش عنوان کرد؛

هپاتیت C واکسن ندارد/ پاسخ به درمان تا ۹۸ درصد موارد ابتلا

دبیر علمی هفته سلامت گوارش گفت: هپاتیت C واکسن ندارد اما شاهد یک انقلاب در درمان این بیماری هستیم.
۰
هپاتیت C واکسن ندارد/ پاسخ به درمان تا ۹۸ درصد موارد ابتلا
مردم‌نيوز: دکتر حسین پوستچی صبح شنبه در نشست خبری هفته سلامت گوارش با بیان اینکه WHO سال ۲۰۳۰ (۱۴۱۰) را به عنوان سال ریشه کنی بیماری های هپاتیت B و C اعلام کرده است، افزود: ما هم یکسری برنامه ها را در این زمینه شروع کرده ایم که به صورت پایلوت در حال اجراست.

وی با بیان این مطلب که ریشه کنی به معنی عدم وجود موارد جدید این بیماری ها تا سال ۲۰۳۰ تلقی می شود، گفت: تکلیف هپاتیت B مشخص است چون واکسیناسیون دارد و تزریق سه دوز واکسن از ابتلای افراد به این ویروس جلوگیری می کند.

پوستچی با بیان این مطلب که از سال ۱۳۷۰ کار واکسیناسیون کودکان و به دنبال آن غربالگری مادران باردار در کشور شروع شده است، گفت: با این دو برنامه قسمت اعظم هپاتیت B در کشور کنترل شده است.

وی همچنین از واکسیناسیون نوجوانان متولد سال های ۶۸ تا ۷۱ علیه هپاتیت B خبر داد و افزود: متاسفانه هپاتیت C واکسن ندارد اما شاهد یک انقلاب در زمینه درمان هپاتیت C هستیم.

پوستیچی ادامه داد: از زمانی که داروهای جدید خوراکی تولید شدند درمان هپاتیت C در ۹۸ درصد موارد پاسخ می دهد.

به گفته وی افرادی که مواد مخدر استفده می کنند بیشترین شیوع هپاتیت C  را دارند و جمعیت هدف ما برای ریشه کنی این ویروس این افراد هستند.

وی با عنوان این مطلب که بزرگترین مشکل در درمان هپاتیت  C در بین افرادی که مواد مخدر استفاده می کنند این است که به سمت درمان نمی آیند تاکید کرد: به همین خاطر ما به سراغ آنها می رویم تا بتوانیم زنجیره انتقال ویروس را از بین ببریم.

وی از برنامه جامع برای ریشه کنی هپاتیت B و C در کشور با کمک شبکه هپاتیت ایران و NGO ها خبر داد و گفت: در حال حاضر برنامه های ما به صورت پایلوت اجرا می شود.

در ادامه دکتر شاهین مرآت عضو کمیته علمی هفته سلامت گوارش با عنوان این مطلب چون هپاتیت C واکسن ندارد به عنوان یک مشکل تلقی می شود تاکید کرد: اگر ما بتوانیم شیوع این بیماری را تا ۱۰ برابر کاهش دهیم در واقع توانسته ایم آن را کنترل کنیم.

وی با بیان اینکه پیدا کردن ویروس هپاتیت C در افراد معمولی کار آسانی نیست، افزود: از هر ۳۰۰ نفر یک نفر هپاتیت C دارد و از همین رو ما به سراغ گروه های پرخطر می رویم که شناسایی و درمان آنها آسان تر است.

وی به انجام طرح ریشه کنی هپاتیت C مبتلا به HIV در کشور اشاره کرد و گفت: این طرح به صورت پایلوت روی ۲۰۰ نفر افراد مبتلا انجام شده که قرار است در برنامه دیگر این تعداد را به دو هزار نفر برسانیم.

مرآت تاکید کرد: پیش بینی  می کنیم اگر مشکلی پیش نیاید ظرف دو تا سه سال آینده هپاتیت C را در افراد مبتلا به HIV درمان کنیم به گفته وی بین ۴۰ تا ۸۰ درصد افراد مبتلا به HIV  هپاتیت C دارند.
کد مطلب: 66468
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای