چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۶

تاثیر خروج آمریکا از برجام بر بازار نفت آسیا

یک خبرگزاری غربی نوشت، در حالی که کشورهای آسیایی برای اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه صادرکنندگان بزرگ نفت آماده می‌شوند، پالایشگاه‌های آسیا به دنبال منابع جایگزین برای تامین نفت مورد نیاز خود هستند.
۰
تاثیر خروج آمریکا از برجام بر بازار نفت آسیا
مردم‌نيوز: به نقل از رویترز، آمریکا با خروج از توافق هسته ای ایران قصد دارد همه تحریم های هسته ای را مجددا بازگردانده و تحریم های جدیدی را نیز علیه تهران اعمال کند. ایران سومین تولید کننده بزرگ نفت اوپک به شمار می رود.
احسان خومان رئیس بخش خاورمیانه و شمال آفریقای گروه مالی میتسوبیشی یو اف جی در این باره گفت: تحریم های جدید احتمالا شامل تدابیری علیه بخش نفت و کشتیرانی ایران خواهد بود.
وی افزود: آمریکا بالاترین سطح از تحریم ها را علیه ایران اعمال خواهد کرد و هر کشوری که به ایران کمک کند، با این تحریم ها روبرو خواهد شد.
در جریان اعمال آخرین دور از تحریم ها، صادرات نفت ایران به حدود یک میلیون بشکه در روز رسیده بود ولی پس از توافق هسته ای و لغو تحریم ها، تولید و صادرات نفت ایران افزایش یافت.
به نوشته رویترز، از زمان لغو تحریم ها تاکنون تولید نفت ایران به 3.81 میلیون بشکه در روز رسیده است که 4 درصد کل تولید جهانی را تشکیل می دهد. صادرات نفت ایران نیز طی سه ماه نخست امسال به بیش از 2 میلیون بشکه در روز رسیده است.
تحلیلگران پیش بینی می کنند که صادرات نفت ایران احتمالا 300 هزار تا یک میلیون بشکه در روز کاهش خواهد یافت و این رقم بستگی به کشورهایی دارد که واردات نفت از ایران را تحت فشارهای آمریکا کاهش دهند.
این در شرایطی است که اکثر متحدان آمریکا از تصمیم ترامپ انتقاد کرده اند. پیتر کِرمن تحلیلگر ارشد واحد اطلاعات اقتصادی اکونومیست در این باره گفت: تصمیم ترامپ برای خارج کردن آمریکا از توافق هسته ای ایران رسما سیاست آمریکا در قبال ایران را از راه و مسیر متحدان اروپایی اش جدا می کند. اروپایی ها بر این باورند که برجام بهترین روش برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای است.
تارو کونو وزیر خارجه ژاپن نیز امروز چهارشنبه تاکید کرده است که کشورش از توافق هسته ای حمایت می کند، توافقی که به تقویت منع اشاعه بین المللی تسلیحات و تقویت ثبات در خاورمیانه کمک می کند.
تازه ترین آمارهای رویترز نشان می دهد که صادرات نفت ایران به ژاپن و کره جنوبی در ماه آوریل نسبت به مارس 2017 میلادی به نصف کاهش یافته و به کمتر از 300 هزار بشکه در روز رسیده است.
واردات نفت خام چین از ایران نیز که اواسط 2016 میلادی به بیش از 900 هزار بشکه در روز رسیده بود، در سال 2018 به کمتر از 600 هزار بشکه در روز کاهش یافته است.
یک مقام ارشد نفتی چین که نامش فاش نشده است در این باره گفت: تحریم های جدید به ضرر پالایشگاه های چین خواهد بود چرا که قیمت جهانی نفت را افزایش می دهد.
ولی پالایشگاه های چینی اعلام کرده اند که جایگزین هایی برای تامین نفت مورد نیاز خود دارند به خصوص در روسیه، عربستان سعودی و غرب آفریقا.
به نظر می رسد پالایشگاه های چین نگران کمبود واقعی عرضه در بازار جهانی نفت نیستند و تنها نگرانی آنها افزایش قیمت جهانی انرژی است.
در هند پالایشگاه ها امیدوارند تا بتوانند واردات نفت از ایران را ادامه دهند. در جریان اعمال تحریم ها علیه ایران، هند به واردات محدود نفت از ایران ادامه داد و به جای دلار پول نفت ایران را با روپیه پرداخت می کرد.
به اعتقاد تحلیلگران انرژی، تحریم های جدید تاثیر چندانی بر واردات نفت هند از ایران نخواهد داشت. واردات نفت هند در اواخر 2016 میلادی به بیش از 900 هزار بشکه در روز می رسید ولی این رقم از ابتدای 2018 به کمتر از 500 هرار بشکه رسیده است.
تهدید آمریکا برای اعمال تحریم های جدید در شرایطی است که تقاضا در آسیا به شدت رو به افزایش است. از سوی دیگر عربستان و سایر صادرکنندگان بزرگ نفت جهان از جمله روسیه تولید خود را کاهش داده اند تا قیمت نفت افزایش یابد.
در پی این اقدام میزان ذخایر جهانی انرژی به کمتر از 2.85 میلیارد بشکه رسیده است که اندکی از میانگین 5 ساله بیشتر است.
 
کد مطلب: 67072
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای