سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۱

وزیر خارجه آلمان: مذاکرات با ایران برای حفظ برجام ساده نخواهد بود

وزیر خارجه آلمان با تأکید بر اینکه اروپا همچنان خواهان پایبندی به توافق هسته‌ای با ایران بوده و در این راستا تلاش می‌کند، در عین حال مذاکرات با تهران برای حفظ این توافق را دشوار ارزیابی کرد.
۰
وزیر خارجه آلمان: مذاکرات با ایران برای حفظ برجام ساده نخواهد بود
مردم‌نيوز: به نقل از نشریه "دی‌سایت"، اروپاییان امروز می‌خواهند در بروکسل مذاکراتی را به‌منظور نجات برجام بدون آمریکا انجام دهند.
"هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان در مصاحبه‌ای با "فونکه مدین گروپ" آلمان تأکید کرد که اروپاییان می‌خواهند همچنان به توافق اتمی با ایران تا زمانی که این کشور به آن متعهد است پایبند باشند.
وی در این راستا گفت: "ما اروپاییان آنچه را برای حفظ توافق هسته‌ای وین می‌توانیم انجام دهیم انجام خواهیم داد". به اعتقاد وی این توافق حسابگری و امنیت بیشتر معنی می‌دهد.
ماس در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: "ما همچنین در این باره با دیگر امضا کنندگان این توافق، چین و روسیه، هم به‌دنبال مذاکره هستیم".
هایکو ماس با تأکید بر اینکه "این مسئله واضح است که ما در هفته‌های آینده مذاکرات ساده‌ای را پیشِ‌رو نخواهیم داشت" همچنین گفت: "اما تا زمانی که ما فرصتی برای حفظ این سنگ بنای مهم نظام خلع سلاح بین المللی داریم نباید از هیچ تلاشی فروگذار باشیم".
وزرای امور خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس قرار است امروز در بروکسل با همتای ایرانی خود محمد جواد ظریف دیدار و گفتگو کنند. آن‌ها مشترکاً با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌خواهند به بررسی این موضوع بپردازند که آیا و چگونه می‌توان به توافق هسته‌ای ادامه داد. سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان هم در این مذاکرات شرکت خواهد کرد.
دونالد ترامپ، هفته گذشته خروج خود از برجام را اعلام کرد و تحریم‌های اقتصادی جدیدی علیه ایران را که به شرکت‌های اروپایی هم آسیب می‌رساند مد نظر قرار داد. ایران هم اعلام کرده در صورتی که دیگر امضا کنندگان برجام منافع ایران در این توافق را حفظ کنند به برجام پایبند خواهد بود.
 
کد مطلب: 67983
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای