سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۴۱

تلاش اروپا برای حفاظت از برجام با قانون مصوب سال ۱۹۹۶

مقامات اتحادیه اروپا می گویند، در حال احیای قانون مصوب سال ۱۹۹۶ با عنوان قانون منع کننده برای مقابله با تبعات تصمیم هفته گذشته ترامپ در مورد توافق هسته ای هستند.
۰
تلاش اروپا برای حفاظت از برجام با قانون مصوب سال ۱۹۹۶
مردم‌نيوز: در سال 1996، زمانی که آمریکا تلاش کرد شرکت های خارجی طرف معامله با کوبا را تحریم نماید، اتحادیه اروپا با تهدید به اقدامات تلافی جویانه، واشنگتن را وادار به عقب نشینی کرد.
بعد از گذشت دو دهه، اکنون اتحادیه اروپا در مسیر استفاده از همین ابزارها در مورد ایران قرار گرفته و این بار ممکن است پس از خروج آمریکا از برجام و وضع تحریم های آمریکا علیه ایران، ممکن است آمریکا را تهدید به اقدامات تلافی جویانه کند.
قانون به اصطلاح منع کننده اتحادیه اروپا، قدرتمندترین ابزاری است که اتحادیه اروپا برای مقابله با تحریم های تجاری آمریکا در اختیار دارد، زیرا همه شرکت های اروپایی را از تبعیت از تحریم های آمریکا منع می کند و حکم هیچ دادگاهی را که مجازات های دولت آمریکا را به اجرا بگذارد نخواهد پذیرفت.
اما این ابزار هرگز مورد استفاده قرار نگرفته و بیشتر از جانب دولت های اروپایی به عنوان یک سلاح سیاسی مورد استفاده قرار گرفته تا یک قانون عملی، زیرا مقررات این قانون مبهم اند و به اجرا گذاشتن آنها امری دشوار. از این رو این قانون عمدتا به عنوان هشداری در مقابل اقدامات آمریکا به کار می رود. گستردگی سیستم مالی آمریکا در سطح بین المللی و حضور بسیاری از شرکت های اروپایی در اقتصاد آمریکا نیز سوالاتی را در مورد عملی بودن چنین اقدامی از سوی اروپا مطرح می سازد.
یک منبع ارشد در درون اتحادیه اروپا که در مذاکرات ایران نیز حضور داشته، با اشاره به تصمیم دولت بیل کلینتون مبنی بر معاف ساختن شرکت های اروپایی از تحریم های فراسرزمینی آمریکا علیه کوبا، ایران و لیبی گفت: «این یک ابزار فنی است که در مورد دولت کلینتون کارساز بوده، زیرا با یک استراتژی سیاسی همراه بوده است.»
مقامات اتحادیه اروپا می گویند، در حال احیای این قانون منع کننده برای مقابله با تبعات تصمیم هفته گذشته ترامپ در مورد توافق هسته ای هستند. یک مقام ارشد اتحادیه اروپا در این باره گفت: «قانون منع کننده، یکی از گزینه های اصلی است. این قانون به روزرسانی شده تا آماده (به کار گرفته شدن) باشد.»
کمیسیونرهای اروپایی انتظار دارند این هفته در بروکسل در خصوص استفاده از این قانون تصمیم گیری صورت گیرد و زمینه برای تصمیم گیری نهایی سران اتحادیه اروپا در نشست 17 ماه می در صوفیه فراهم شود.
اما به گفته دیپلمات ها، کسب موافقت تمام 28 کشور عضو اتحادیه اروپا برای همراهی با اجرای این قانون کاری دشوار است. با توجه به اینکه تحریم های دولت آمریکا علیه موسسات مالی برای شرکت های اروپایی پرهزینه تر شده است، اجرای قانون منع کننده نسبت به دوره کلینتون از وزن و تاثیرگذاری چندانی برخوردار نیست.
شرکت های اروپایی ای نظیر شل که فعالیت های گسترده ای در آمریکا دارند، به جای درخواست معاف شدن از تحریم های آمریکا به صورت موردی، در حال فشار آوردن به دولت های خود هستند.
اتحادیه اروپا در فکر این موضوع هستند که چگونه می توانند مشوق های پایداری برای باقی ماندن ایران در برجام پیشنهاد دهند. میگوئل آریاس کانته، کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا در طی سفر سه روزه خود به تهران در روز 18 ماه می تلاش خواهند کرد به ایران در مورد روابط انرژی مستحکم با اتحادیه اروپا اطمینان دهد. شاید اقدامات دیگر اتحادیه اروپا برای تداوم ورود سرمایه های اروپایی به ایران شامل هماهنگی و اختصاص اعتبارات تضمین صادرات بیشتر به ایران باشد.
 
کد مطلب: 68003
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای