سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۰

خودروسازان احتکار خودرو را تکذیب کردند

ایران‌خودرو و سایپا برخی مطالب مطرح شده مبنی بر احتکار خودروهای تولیدی در سال گذشته با هدف فروش به قیمت‌های جدید ارزی را تکذیب کردند.
۰
خودروسازان احتکار خودرو را تکذیب کردند
مردم‌نيوز: در روزهای گذشته «نادر قاضی پور» نماینده ارومیه و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از احتکار ۹۰ هزار خودرو توسط خودروسازان داخلی خبر داده بود.
وی، به تصمیم خودروسازان برای افزایش قیمت خودروهای داخلی اشاره کرده و گفته بود: خودروسازان در آذرماه سال ۹۶ با دلار سه هزار و ۲۰۰ تومانی خودروهای جدید تولید کردند، اما هیچیک از این خودروها را پیش فروش نکرده و یا بروز و به صورت نقدی نفروختند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه سایپا نزدیک به ۶۰ هزار و ایران خودرو ۳۰ هزار خودرو احتکار کرده‌اند، افزود: خودروهای داخلی بطور میانگین ۱۰ تا ۳۰ میلیون و برخی از این خودروها نیز ۴۰ میلیون تومان افزایش قیمت داشتند که این موضوع گران فروشی، نارضایتی‌های مردمی ایجاد کرده است.
«قاسم خاکی جوان» رئیس اداره اطلاع رسانی و ارتباط با رسانه‌های گروه خودروسازی سایپا در این رابطه به ایرنا گفت: برای نگهداری هر دستگاه خودرو نیازمند متوسط ۲۵ متر مربع فضای پارکینگی هستیم که با احتساب ۶۰ هزار دستگاه خودروی ادعا شده دستکم ۱۵۰ هزار هکتار فضا نیاز است.
وی افزود: تامین چنین فضایی بسیار دور از ذهن است و از مدعیان احتکار می‌خواهیم نشان دهند چینن فضایی در کجا واقع شده است؟
خاکی ادامه داد: علاوه بر آن، وقتی تحویل خودرویی به تعویق می افتد، مطابق قرارداد ملزم به پرداخت خسارت تا ۳۰ درصد قیمت خودرو به مشتری هستیم؛ در این صورت این پرسش مطرح می‌شود که آیا افزایش قیمت ادعا شده با این خسارت همخوانی دارد؟
وی، تولید روزانه سایپا را سه هزار دستگاه خودرو اعلام کرد و گفت: ۶۰ هزار خودروی احتکاری ادعا شده معادل ۲۰ روز تولید این شرکت است؛ حال افرادی که مدعی ۶ ماه احتکار خودرو شده‌اند پاسخ دهند که بقیه خودروها کجاست؟
همچنین مدیر ارتباطات و امور بین الملل ایران خودرو نیز در گفت و گو با ایرنا ضمن رد مطالب قاضی پور تصریح کرد: پارکینگ مادر ایران خودرو در نهایت ظرفیت هشت هزار خودرو را دارد و تأمین فضا برای نگهداری ۳۰ هزار دستگاه خودروی ادعایی، نیازمند اجاره زمین در جاده مخصوص کرج است.
«مرتضی آقایی» تولیدات ایران خودرو کاملا به روز است و همه محصولات پس از تولید به فروش گذاشته می‌شوند.
 
کد مطلب: 68009
مرجع : تجارت نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای