سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۶

به كدام ظالمين، نبايد اتكاء و اعتماد نمود

۰
به كدام ظالمين، نبايد اتكاء و اعتماد نمود
مردم‌نيوز:

منظور از "الذين ظلموا"در آيه 113 سوره هود چه كساني هستند؟

(وَ لا تَرْكَنُوا إِلى الَّذِينَ ظلَمُوا فَتَمَسكُمُ النَّارُ وَ مَا لَكم مِّن دُونِ اللَّهِ مِنْ أَوْلِيَاءَ ثُمَّ لا تُنصرُونَ)
 مفسران در اين زمينه احتمالات مختلفى ذكر كرده اند بعضى آنها را به مشركان تفسير كرده ولى همانگونه كه گروه ديگرى گفته اند هيچ دليلى ندارد كه آنها را به مشركان منحصر كنيم و اگر مصداق ظالمان در عصر نزول آيه مشركان بوده اند، دليل بر انحصار نمى شود.
همانگونه كه تفسير اين كلمه در روايات به مشركان نيز دليل بر انحصار نيست ، زيرا كرارا گفته ايم اينگونه روايات غالبا مصداق روشن و آشكار را بيان مى كند.

بنابراين تمام كسانى كه دست به ظلم و فساد در ميان بندگان خدا زده اند و آنها را بنده و برده خود ساخته اند و از نيروهاى آنها به نفع خود بهره كشى كرده اند و خلاصه در مفهوم عام كلمه ((الذين ظلموا)) وارد هستند جزء مصاديق آيه مى باشند.
ولى مسلم است كسانى كه در زندگى خود ظلم كوچكى را مرتكب شده اند و گاهى مصداق اين عنوان بوده اند داخل در مفهوم آن نيستند، زيرا در اين صورت كمتر كسى از آن مستثنى خواهد بود و ركون و اتكاء به هيچكس مجاز نخواهد شد مگر اينكه معنى ركون را اتكاء و اعتماد در همان جنبه ظلم و ستم بدانيم كه در اين صورت حتى كسانى را كه يكبار دست به ظلم آلوده اند شامل مى شود.

منبع:

تفسير نمونه ج9 ص262و263

 
کد مطلب: 68059
مرجع : انوار طاها
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای