مرگ زودرس به سراغ این دسته از شاغلین می رود

26 ارديبهشت 1397 ساعت 9:09

داده‌های یک فراتحلیل در مقیاس وسیع شامل نتایج مطالعه بیش از 50 ساله با حدود 200 هزار شرکت‌کننده نشان می‌دهد کسانی که در حرفه‌های شامل فعالیت‌های شدید فیزیکی کار می‌کنند، در مقایسه با افرادی که مشاغل کم‌تحرک‌تری دارند، احتمال بیشتری برای مرگ زودهنگام دارند.


مردم نیوز: یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که شغل‌هایی که فعالیت فیزیکی شدید دارند، می‌توانند منجر به افزایش خطر ابتلا به مرگ زودرس شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، داده‌های یک فراتحلیل در مقیاس وسیع شامل نتایج مطالعه بیش از ۵۰ ساله با حدود ۲۰۰ هزار شرکت‌کننده نشان می‌دهد کسانی که در حرفه‌های شامل فعالیت‌های شدید فیزیکی کار می‌کنند، در مقایسه با افرادی که مشاغل کم‌تحرک‌تری دارند، احتمال بیشتری برای مرگ زودهنگام دارند.

با این حال، برخی از کارشناسان براساس نتایج این تحقیق، متقاعد نشده‌اند و برخی معتقدند یافته‌های این مطالعه گمراه‌کننده است.

اکثر متخصصان عموما فعالیت بدنی را جزئی اساسی از یک شیوه زندگی سالم می‌دانند، اما چندین سال است که محققان اختلاف‌های عجیبی را در داده‌های چنین مطالعاتی ذکر کرده‌اند.

به نظر می‌رسد که فعالیت بدنی، از جمله فعالیت‌های داوطلبانه که به عنوان بخشی از اوقات فراغت فرد انجام می‌شود، قطعا با تأثیرات مثبت سلامتی ارتباط دارد، اما افرادی که فعالیت فیزیکی به عنوان بخشی از کار روزمره آن‌ها است، عواقب زیان‌آوری را متحمل می‌شوند.

از این موضوع به عنوان "تناقض فعالیت بدنی" یاد شده است.

یک تیم بین‌المللی از محققان برای بررسی سیستماتیک چند دهه از شواهد و داده‌ها همکاری کردند. این مطالعه پس از بررسی ۲۴۹۰ مقاله، در نهایت به اطلاعات قابل اعتمادی از ۱۷ مطالعه رسید که شامل ۱۹۳ هزار و ۶۹۶ نفر بود.

این فراتحلیل نشان داد مردانی که درگیر فعالیت بدنی بالا بوده‌اند، ۱۸ درصد احتمال بیشتری برای مرگ زودهنگام نسبت به مردانی دارند که مشاغل آن‌ها شامل فعالیت بدنی کمتری است.

وی افزود: علل مرگ زودرس همچنین ممکن است به استرس شغلی، شرایط کار سخت و استرس کلی ناشی از زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی باشد. به طور معمول، افرادی که چنین شغل‌هایی دارند، دارای موقعیت‌های اجتماعی نابرابر هستند که نشان‌دهنده دسترسی کمتر به تعطیلات و مرخصی است و در صورت درخواست هم ممکن است امنیت شغلی آن‌ها تهدید شود.

یکی دیگر از کارشناسان می‌گوید ممکن است کار سنگین با سلامتی ناسازگار باشد و عوارض جبران ناپذیری به بار آورد، اما نباید از این نکته غافل شد که در این مشاغل آمار حادثه نیز بالاست که در نهایت منجر به افزایش آمار مرگ زودهنگام می‌شود.

 

منبع: فرارو


کد مطلب: 68093

آدرس مطلب: http://www.mardom-news.com/news/68093/مرگ-زودرس-سراغ-این-دسته-شاغلین-می-رود

مردم نيوز
  http://www.mardom-news.com