چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۵

تلاش‌های داخلی گروه‌های لبنانی برای تشکیل دولت / پایان اختلافات جنبش امل و جریان آزاد ملی

در راستای تلاش‌های داخلی برای تشکیل دولت لبنان ، دیروز میشل عون با نبیه بری و سعد حریری با سمیر جعجع دیدار کردند.
۰
تلاش‌های داخلی گروه‌های لبنانی برای تشکیل دولت / پایان اختلافات جنبش امل و جریان آزاد ملی
مردم‌نيوز: به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، با اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمان لبنان تلاش‌های محافل سیاسی برای تشکیل دولت در کشور آغاز شده است. در همین راستا میشل عون رئیس جمهور لبنان با نبیه بری  رئیس پارلمان لبنان در کاخ بعبدا دیداری را برگزار کردند که تمامی محافل آن را بسیار مثبت ارزیابی کرده‌اند. ایده برگزاری این نشست در جریان تماس تلفنی بین دو طرف و توسط بری مطرح شد. هدف از این تماس تلفنی تبریک گفتن نسبت به برگزاری انتخابات و اقدامات صورت گرفته پس از آن است.
 
میشل عون رئیس جمهور لبنان با نبیه بری  رئیس پارلمان لبنان در کاخ بعبدا دیداری را برگزار کردند
 
 
عون در این تماس تلفنی از نبیه بری دعوت کرد تا در ضیافت ناهار به کاخ ریاست جمهوری برود و بری نیز این دعوت را پذیرفت. به این ترتیب این دو نفر اختلافات موجود در زمان بررسی مسائل سیاسی لبنان را پشت سر گذاشتند.
پیش از این سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان اعلام کرده بود که وارد خط کنترل مناسبات میان دو متحد اصلی خود یعنی جریان آزاد ملی لبنان و جنبش امل خواهد شد. تلاش‌های سیدحسن‌نصرالله و به صورت غیرمستقیم به انگیزه ای برای گسترش مناسبات میان دو طرف تبدیل شده است.
 
نشست عون و بری 2 ساعت به طول انجامید و با ضیافت ناهار کاری همراه بود
 
 
نشست دیروز 2 ساعت به طول انجامید و با ضیافت ناهار کاری همراه بود. بری بعد از این نشست تاکید کرد که از زمان انتخاب رئیس جمهور لبنان وی آمادگی کامل در همکاری با عون را دارد. بری نشست برگزار شده را « بالاتر از ممتاز» ارزیابی کرده و گفت که در این نشست موضوعات آینده نظیر تشکیل دولت و شکل دولت بدون ورود به جزئیات مورد توجه قرار گرفت. همچنین مسائل مربوط به مجلس نمایندگان و پروژه‌هایی که باید به فوریت برای آنها اقدام شود و بخشهایی که باید در اولویت قرار بگیرد نیز از جمله محورهای این گفتگوها بود.
بری تاکید کرد که در رابطه با این مسائل دیدگاه‌های دو طرف مطابق یکدیگر بود و تنها روند اجرایی آن باقی مانده که منحصر به همت رئیس جمهور نیست، بلکه همت همه ما لبنانی‌ها را می‌طلبد.
یک منبع مطلع در این رابطه به روزنامه الاخبار گفت که بعد از اینکه تیم‌های لبنانی سود و زیان‌های خود در روند انتخابات را ارزیابی کردند، بار دیگر به این نتیجه رسیده‌اند که حاکمیت در لبنان را جز در سایه وفاق و سازش میسر نخواهد شد.
این منبع تاکید کرد که همکاری و هماهنگی‌های به وجود آمده بین عون و بری موسمی و تلفنی نخواهد بود. وی تاکید کرد که در این مورد چیزی در خصوص رأی دادن نمایندگان جریان آزاد ملی لبنان در انتخابات تعیین رئیس پارلمان لبنان در جلسه روز بیست و سوم ماه جاری مطرح نشد.
 
زبان حال بری و عون این بود که باید در روند تشکیل دولت تسریع شود
 
 
با این وجود در جریان این دیدار سیگنال های قوی وجود داشت مبنی بر اینکه قویترین فراکسیون پارلمانی لبنان در انتخابات ریاست پارلمان به نفع نبیه بری رای خواهد داد. به ویژه که دو طرف بر همکاری‌های متقابل و روش متفاوت در بررسی تمامی پرونده‌ها و رویکرد همکاری و تعامل بین ریاست جمهوری و مجلس نمایندگان و نخست‌وزیری لبنان تأکید کردند.
زبان حال بری و عون این بود که باید در روند تشکیل دولت تسریع شود تا وحدت مواضع ملی لبنانی‌ها در مقابله با چالش های خارجی تقویت پیدا کند. علاوه بر اینکه باید تلاش‌های زیادی برای اصلاح امور کشور و مبارزه با فساد دنبال شود.
بری در بعبدا به خبرنگاران گفت که در رابطه با انتخابات پارلمان وارد اسامی نشده‌اند. او افزود: من چیزی نخواستم و وعده‌ای نیز دریافت نکردم. وی همچنین تأکید کرد که در بررسی ها به موضوع دولت و ویژگی‌های آن و پست‌های وزارتی و اسامی وزرا پرداخته نشده است.
 
حزب سمیر جعجع انتخاب نخست وزیر را مشروط به توافق سیاسی شامل بیانیه وزارتی و تعداد وزرا و پست‌های مختص خود قرار داده است.
 
 
بر اساس قانون اساسی لبنان بلافاصله بعد از آغاز به کار پارلمان جدید در کشور (پایان روز 21 ماه می جاری)‌ دولت لبنان مستعفی به شمار رفته و حتی نیاز به استعفا نیز وجود ندارد. رئیس جمهور از دولت می خواهد که مسئولیت دولت پیشبرد امور را بپذیرد و برای رایزنی‌های پارلمانی جهت تعیین نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه از نمایندگان پارلمان دعوت به عمل می‌آورد. این اتفاق احتمالا در روز شنبه 26 ماه می رخ خواهد داد.
بری همچنین دیشب در عین التینه به خبرنگاران گفت که آمادگی ورود در بحث قانع کردن حزب نیروهای لبنانی برای انتخاب سعد حریری به عنوان نخست‌وزیر آینده را دارد. حزب نیروهای لبنانی انتخاب نخست وزیر را مشروط به توافق سیاسی شامل بیانیه وزارتی و تعداد وزرا و پست های مختص خود قرار داده است.
در همین رابطه سعد حریری دیشب با سمیر جعجع رئیس حزب نیروهای لبنانی دیدار کرد. این دیدار در ساعت 9 شب آغاز شده و تا بعد از نیمه‌های شب ادامه پیدا کرد وبا ضیافت شام همراه شد. روزنامه الاخبار به نقل از منابع حاضر در این نشست، فضای نشست جاری را بسیار مثبت ارزیابی کرد. این منابع تاکید کردند که این نشست مرحله جدیدی در مناسبات بین نیروهای لبنانی و جریان المستقبل ایجاد می‌کند.
 
کد مطلب: 68225
مرجع : تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای