پنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۸
روزنامه مستقر در بروکسل؛

اتحادیه اروپا برای مبارزه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران «گلوله جادویی» ندارد

یک روزنامه مستقر در بروکسل می‌گوید کشورهای اروپایی برای محافظت از شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خود در برابر تحریم‌های آمریکا علیه ایران «گلوله جادویی» در اختیار ندارد.
۰
اتحادیه اروپا برای مبارزه با تحریم‌های آمریکا علیه ایران «گلوله جادویی» ندارد
مردم‌نيوز: یک روزنامه مستقر در بروکسل در تحلیلی روز چهارشنبه به موضوع وعده‌های کشورهای اروپایی برای محافظت از شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خود در شرایط احیای تحریم‌های آمریکا علیه ایران پس از خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای برجام پرداخته است. 

روزنامه آنلاین «EUobserver» در تیتر این مطلب نوشت: «اتحادیه اروپا برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، گلوله جادویی در اختیار ندارد.»

«فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در بروکسل بعد از دیدار با وزرای خارجه فرانسه، آلمان، انگلیس و ایران، درباره اقدام اروپا برای حفظ برجام گفت: «می‌دانیم که کار سختی است، اما مصمم به انجام آن هستیم.»

به نوشته «EUobserver» با آنکه آینده برجام موضوعی است که می‌توان درباره آن با تهران، چین و روسیه به رایزنی پرداخت، سران اتحادیه اروپا بایستی خودشان تدابیری را برای مقابله با تهدید تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌های اروپایی در حال تجارت در ایران طراحی کنند.

«ژان کلود یونکر»، رئیس کمیسیون اروپا و «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است سران کشورهای اروپایی را در جریان آخرین تحولات قرار دهند، اما انتظار نمی‌رود تصمیم خاصی گرفته شود. 

یک مقام ارشد به این روزنامه اروپایی گفت: «هراسی نداریم. با فشار زمانی زیادی مواجه نستیم و در آن شرایط کار نمی‌کنیم، اما هیچ راه حل جادویی وجود ندارد که بتوانیم به کار بگیریم.»

وی که اشاره‌ای به نام و کشور متبوعش نشده گفت: «الگوی پیچیده و جامعی از گزینه‌ها را هم در سطح ملی و هم در سطح اتحادیه اروپا در اختیار داریم. ممکن است زمان ببرد.»

طبق آمارهای کمیسیون اروپا، ایران در سال ۲۰۱۷ با ۱۰۰ میلیارد یورو صادرات حدود ۰.۶ درصد از سهم تجارت اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داده است. بیشتر این مبادلات در بخش‌های ماشین‌آلات، تجهیزات حمل و نقل و مواد شیمیایی بوده است. 

علاوه بر این، واردات اتحادیه اروپا از  ایران سال گذشته ۸۳.۹ درصد افزایش یافت. اتحادیه اروپا، بیش از ۱۶ درصد حجم مبادلات تجاری ایران را به خود اختصاص داد و حدود ۸۸ درصد واردات اتحادیه اروپا از ایران مربوط به فرآورده‌های نفتی بود.

 قوانین مقابله‌ای 

یک مقام ارشد در دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه گفت: «چیزی که مهم است محافظت از قراردادهای فعلی است. اتحادیه اروپا می‌خواهد از هر گونه منطق مقابله با آمریکا اجتناب کند، اما این موضوع، یک آزمون حاکمیت برای این اتحادیه است.»

مطابق این گزارش، گزینه‌هایی که در دست بررسی قرار دارند تدابیر «اعتمادافزایی و اطمینان‌‌زایی» را شامل می‌شود که هدف آنها دادن اطمینان خاطر به شرکت‌ها درباره امکان تداوم تجارت با ایران است.

یکی دیگر از گزینه‌ها استفاده از یک قانون اتحادیه اروپا، موسوم به «قوانین مقابله‌ای» است. این قانون که در سال ۱۹۹۶ به تصویب رسید  به شرکت‌های اروپایی اجازه می‌دهد در برخی از موضوعات به ویژه تحریم‌ها احکام قضایی صادر شده توسط دادگاه‌هایی غیر از دادگاه‌های اتحادیه اروپا را نادیده بگیرند. 

برخی از کشورها، از جمله فرانسه استفاده از قوانین مقابله‌ای را یکی از روش‌های مقابله با آثار فراسرزمینی تحریم‌های آمریکا می‌دانند. دولت آمریکا به موجب همین اصل است که می‌تواند شرکت‌های کشورهای دیگری را به دلیل فعالیت‌هایی که در سایر کشورها انجام می‌دهند تحت تحریم قرار دهند.

با وجود این، پیوندهای میان شرکت‌های چند ملیتی با نظام مالی آمریکا و اتفاقاتی که در سال‌های گذشته در عرصه تحریم‌های آمریکا علیه ایران رخ داده، عواملی هستند که باعث می‌شوند استفاده از این گزینه برای اروپا دشوار باشد. 

قطع ارتباط با آمریکا

یک منبع اتحادیه اروپا گفت: «حتی اگر کمیسیون اروپا و اتحادیه اروپا به این تصمیم برسند که بایستی در وضعیت کنونی از قانون مقابله‌ای استفاده شود، «باز هم رسیدن به یک راه حل کارآمد برای شرکت‌های بزرگ که هنوز فعالیت‌هایی در آمریکا دارند، دشوار خواهد داد.»

«کارین برگر»، نماینده سابق پارلمان فرانسه می‌گوید: «ما با یک مشکل عمده مواجه هستیم. از منظر اقتصادی، هیچ راه حلی برای محافظت از شرکت‌ها در برابر تحریم‌های آمریکا وجود ندارد.»

این نماینده سابق پارلمان اروپا اضافه کرد: «با وضعیت بسیار دشواری مواجه هستیم که حتی اگر اروپایی‌ها به این نتیجه برسند که توافق (برجام) کماکان کارساز است، شرکت‌هایی که می‌خواهند از خودشان محافظت کنند بایستی تمامی ارتباطاتشان با آمریکا را قطع کنند.»

وی توضیح داد که شرکت‌ها برای اینکه از تحریم‌های آمریکا فرار کنند بایستی استفاده از دلار که ارز پایه در حدود ۹۰ درصد از مبادلات جهانی است را متوقف کنند. آنها باید استفاده از داده‌هایی که از آمریکا عبور می‌کنند را متوقف کنند یا اینکه شعب خودشان در آمریکا را تعطیل کنند.

او گفت: «من شرکت‌های زیادی سراغ ندارم که برای حفظ بازارشان در ایران مایل به قطع ارتباطاتشان در آمریکا باشند.

مشکل اساسی 

برگر در گزارش سال ۲۰۱۶ خود توصیه کرده تنها روش برای مقابله با تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا این است که شرکت‌های آمریکایی را به طریق مشابه تحریم کرد. 

او خاطرنشان کرد: «اما در مورد ایران، انجام این کار غیرممکن است، چون شرکت‌های آمریکایی همین الان هم تجارتی در آنجا ندارند.»
 
کد مطلب: 68329
مرجع : فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای