پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۸

سنگاپور سومین اقتصاد رقابتی جهان را داراست

سنگاپور سومین اقتصاد رقابتی را درسال 2018 درمیان 63 کشور جهان و اولین اقتصادی رقابتی را در میان کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا ' آسه آن' بر اساس شاخص های توسعه اقتصادی کسب کرده است.
۰
سنگاپور سومین اقتصاد رقابتی جهان را داراست
مردم‌نيوز: مرکز تحقیقات جهانی 'آی ام دی' که در سوئیس مستقر است با انتشارگزارش سالانه ای در مورد وضعیت رقابت پذیری اقتصاد کشورهای مختلف جهان درسال 2018 در ماه جاری میلادی ، افزود: اقتصاد آمریکا در این رتبه بندی جایگاه نخست را کسب کرده است.

طبق این گزارش کشورهای جنوب شرق آسیا دراین رتبه بندی جایگاه مناسبی را کسب کردند و دولت - شهر سنگاپور در میان 10 کشور عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا ' آسه آن' به دلیل مدیریت اجرایی قوی اقتصادی و استفاده از برنامه های اقتصادی بلندمدت و کارآمد که دولت به طور مستمر آن را مورد پیگیری قرار می دهد، رتبه نخست را کسب کرده است.

سنگاپور با حدود 6 میلیون نفر جمعیت اعلام کرد که در سال جاری میلادی رشد تولید ناخالص داخلی 2.5 تا 3.5 درصدی را برآورد کرده است.
10 عضو اتحادیه «آ.سه.آن» را کشورهای اندونزی، مالزی، فیلیپین، ویتنام، کامبوج، برونئی، لائوس، تایلند، سنگاپور و میانمار تشکیل می‌دهند.

طبق این گزارش، تایلند 30 امین کشور جهان از نظر اقتصاد رقابتی محسوب شده که نسبت به سال گذشته در سه رتبه پایین تر قرار گرفته است.
فیلیپن نیز با 9 رتبه افت نسب به سال 2017 جایگاه 50 امین اقتصاد رقابتی جهان را در میان 63 کشور جهان در سال جاری میلادی کسب کرده است.
' آرتورو بریس' مدیر مرکز رقابت جهانی 'آی ام دی ' گفت عملکرد کشورهای با اقتصاد رقابتی بالا در زمینه های مختلف متفاوت بوده است به عنوان مثال برخی از کشورها در بخش های ویژه ای از اقتصاد مانند زیر ساخت های اقتصادی و برخی دیگر از طریق بازده بسیار بالای دولتی از توانمندی رقابتی بالایی برخوردار هستند.

به گفته وی در مورد سنگاپور بهره وری و توانمندی دولت در حد بسیار بالایی قرار دارد.
طبق این گزارش مالزی 22 امین و تایلند از دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا نیز 30 امین و اندونزی 43 امین اقتصاد رقابتی جهان را به خود اختصاص دادند.

مالزی دراین رتبه بندی نسبت به سال گذشته دو پله جایگاه خود را از طریق رونق قوی اقتصادی و عملکرد گسترده در تجارت جهانی ارتقا داده است.
تایلند و اندونزی برعکس به ترتیب نسبت به سال گذشته سه و یک رتبه در جایگاه جهانی خود افت داشتند.
بدتر شدن کسری بودجه، نبود ثبات نرخ ارز، بیکاری بلند مدت، بیکاری جوانان و تصمیمات متغیراقتصادی دولت از جمله عوامل این کاهش رکورد در کشورها اعلام شده است.

طبق این گزارش ، افزایش تعداد برنامه های کاربردی اقتصادی و ثبت اختراعات و نوآوری ها ، گسترش هزینه های تحقیق و توسعه توسط بخش های تجاری و عمومی ، افزایش تعداد پژوهشگران برای تحقیق و توسعه اقتصادی،رشد اقتصادی، کاهش بدهی های دولتی و افزایش بهره وری کسب و کار از جمله شاخص های مثبت برای ارزشیابی وضعیت اقتصادهای جهان از نظر شاخص رقابت پذیری در سال جاری بوده است.

براساس گزارش مرکز تحقیقات جهانی 'آی ام دی' برخی از قدرت های آسیایی از جمله چین 13 امین ، ژاپن 25 امین، کره جنوبی 27 امین ، هند 44 امین ، تایوان 17 امین، جایگاه را در اقتصاد جهان با توانمندی های رقابت پذیری به خود اختصاص دادند.

طبق این گزارش در خاورمیانه نیز به رغم تنش های سیاسی موجود اکثر کشورها در این رتبه بندی از جایگاه بهتری نسبت به گذشته برخوردار بودند.
کد مطلب: 69631
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای