شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۶

علی لاریجانی برای آینده سیاسی خود باید از روحانی عبور کند

به نظر می رسد رئیس قوه مقننه برای حفظ موضع قدرت خود یک راه بیشتر نداشته باشد و آن عبور از روحانی برای آینده سیاسی خود است چرا که وی همچنان خود را به عنوان یکی از گزینه‌های بالقوه آینده سیاسی کشور می داند.
۰
علی لاریجانی برای آینده سیاسی خود باید از روحانی عبور کند
مردم‌نيوز: متین منتظمی دبیرکل سابق اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان طی یادداشتی در رابطه با انتخابات هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نوشت: به نظر می رسد رئیس قوه مقننه برای حفظ موضع قدرت خود یک راه بیشتر نداشته باشد و آن عبور از روحانی برای آینده سیاسی خود است. چرا که وی همچنان خود را به عنوان یکی از گزینه های بالقوه آینده سیاسی کشور می داند.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

« انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بالاخره انجام شد و براساس آن دوباره علی لاریجانی باید بر صندلی ریاست مجلس بنشیند.

در این بین چند نکته قابل توجه است که شاید همه معادلات سیاسی کشور را بر هم می‌زد و یا حتی می‌تواند از پتانسیل بالقوه آن دوباره برای تغییر شرایط سیاسی داخل کشور استفاده کرد.

علی لاریجانی در شرایط سیاسی کشور نقشی را ایفا کرده بود که اکنون نیازمند حرکت بسیار دقیق تری دارد. لاریجانی توانست دولت را از مهلکه‌های برجام، طرح‌های مربوط به دولت، سوال از رئیس جمهور و...  نجات دهد و ادامه حیات سیاسی وی خواه و یا ناخواه به حسن روحانی گره زده شده است، به طوری که موفقیت وی می‌توانست لاریجانی را به صدر بکشاند و شکستش نیز باعث اتمام دوران سیاسی علی لاریجانی باشد.

بعد از شکست برجام و افت شدید محبوبیت دولت عملاً این مسئله در تحلیل‌ها مبرهن شد که در هر صورت رئیس مجلس باید شرایط سیاسی را طوری رقم بزند که بتواند حیات سیاسی خود را از گره دولت روحانی خارج کند چرا که در غیر این صورت با کاهش محبوبیت روحانی، لاریجانی نیز به این ورطه کشیده خواهد شد.

به نظر می رسد رئیس قوه مقننه برای حفظ موضع قدرت خود یک راه بیش تر نداشته باشد و آن عبور از روحانی برای آینده سیاسی خود است. چرا که وی همچنان خود را به عنوان یکی از گزینه های بالقوه آینده سیاسی کشور می داند.

پیش از انتخابات هیئت رئیسه رایزنی‌ها بر سر ریاست مجلس به شدت بالا گرفت و تا روز آخر افکار عمومی، رقابتی بین مسعود پزشکیان و علی لاریجانی را تحلیل می‌کرد. در حالت عادی و عام می توان به این نتیجه رسید که پزشکیان به سبب داشتن رای قومیتی می تواند از لاریجانی پیشی بگیرد و رئیس مجلس شود چرا که به نظر می‌رسید علی لاریجانی نیز برای انفصال خود از روحانی می تواند از مجلس کناره گیری گرفته و با دست بازتری به تقابل با دولت فعلی بپردازد تا بتواند آینده سیاسی خود را از آن جدا کند.

علی‌رغم این گمانه زنی‌ها و اخبار درون مجلس ، اصلاح طلبان دوباره عارف را که سابقه شکست در برابر لاریجانی داشته به میان آوردند و از طرفی حاجی بابایی نیز به میدان آمد. این ماجرا باعث شد تا نگرش به انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی دگرگون شود.

حضور عارف در انتخابات هیئت رئیسه نشان از این داشت که اصلاح طلبان حاضر در مجلس برنامه ای غیر از لاریجانی ندارند و کناره گیری حاجی بابایی به نفع وی نیز همین موضوع را در جناح اصولگرایی مجلس مبرهن کرد. لذا به راحتی می توان به این نتیجه رسید که علی لاریجانی برای عبور از حسن روحانی نیاز به قدرت در مجلس دارد.

بررسی چند نکته در این مسئله بسیار ضروری است که غیر محتمل ترین مسئله، عدم برنامه ریزی علی لاریجانی برای رویدادهای سیاسی آینده است ولی محتمل ترین گزینه این است که آیا لاریجانی در این سال مجلس رویه خود را با دولت عوض خواهد کرد یا نگاه هایی سیاسی می تواند تغییر کند که لاریجانی پروژه عبور از روحانی را مسکوت کند؟

اما مهمترین نکته که در پس پرده این قضایا وجود دارد این است که با در نظر گرفتن نیم نگاه علی لاریجانی به رویدادهای سیاسی پیش رو و شرط عبور از روحانی برای دستیابی به جایگاه سیاسی، آیا اصلاح طلبانی که می‌توانستند با ریاست پزشکیان بر مجلس قضیه را تغییر داده و جایگاه خود را در بین مردم بازیابی کنند نیز به فکر گذر از روحانی افتاده اند؟ این سوالی است که با مرور زمان مشخص خواهد شد البته با موضع گیری های برخی از فعالین اصلاح طلب نیز چنین اقدامی دور از انتظار نیست.»

 
کد مطلب: 70881
مرجع : فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *

چند رسانه ای